Od roku 2025 by mělo být možné se na preventivní screeningové vyšetření objednat přes internet. Na dnešní tiskové konferenci k prevenci různých druhů rakoviny to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Nyní jsou z veřejného zdravotního pojištění lidem hrazena tato vyšetření pro odhalení rakoviny prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku a rakoviny plic u kuřáků. Od nového roku přibude také screening rakoviny prostaty.

U některých typů rakoviny je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška při včasném odhalení nádoru prakticky stoprocentní šance na vyléčení. Nádor prsu lékaři každý rok diagnostikují u zhruba 7000 žen, v ČR žije už 90.000 léčených či vyléčených. „Když se zachytí včas, tak je to téměř stoprocentní. Když se to onemocnění zachytí pozdě, bavíme se o 12 až 20 procentech (vyléčených),“ uvedl.

Podobně úspěšná je podle něj i léčba rakoviny prostaty, kterou při včasném odhalení nádoru a následné operaci, přežije téměř každý léčený muž. Ročně si jich ale diagnózu vyslechne 7000, nemoci ale 3000 mužů každý rok podlehne. „Stále máme určité procento pacientů, kteří jsou zachytáváni pozdě s těmito nádory, a nemuselo by to tak vůbec být,“ dodal Dušek.

Každých 20 minut v Česku nějaký pacient s rakovinou zemře, nejčastěji na rakovinu plic, tlustého střeva či konečníku, slinivky, prsu nebo prostaty. V Česku žije také 600.000 lidí, kteří se s nádorem léčí nebo se vyléčili. Riziko zvyšuje podle odborníků například kouření, nadměrné pití alkoholu nebo obezita. Přitom až 60 procentům případů rakoviny se dá prevencí a včasným záchytem zabránit. Některá vyšetření mohou odhalit už příznaky před nádorem, varovat může také úbytek váhy, nechutenství nebo bolesti zad.

Screening zhoubných nádorů je vyšetření člověka bez zjevných příznaků preventivně, pokud dosáhne určitého věku. Ženy starší 15 let gynekolog jednou ročně vyšetřuje kvůli riziku rakoviny děložního hrdla při pravidelné preventivní prohlídce. Starším 45 let zdravotní pojišťovna hradí také jednou za dva roky vyšetření prsů pomocí mamografu, mladším ženám lékaři doporučují vyšetření ultrazvukem, na které pojišťovny zpětně přispívají. Mužům starším 50 let pak praktický lékař nebo urolog může od ledna nechat vyšetřit krev na riziko rakoviny prostaty.

Mohlo by vás zajímat

Obě pohlaví pak mohou ve věku nad 55 let absolvovat screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, který v ČR funguje už od roku 2000. Sadu na testování krvácení do stolice mohou lidé dostat u praktického lékaře, objednat se mohou také přímo na vyšetření formou kolonoskopie. Kuřáci, kteří kouřili krabičku denně alespoň 20 let, mohou od loňského roku podstoupit vyšetření plic na počítačovém tomografu (CT), které zobrazí případné nádory.

Zájem o screeningy se liší, nejmenší z plošných je o ten kolorektální, kterého se účastní jen asi čtvrtina populace. Přitom každému druhému lékaři najdou při vyšetření polyp, ze kterého se může vyvinout rakovina tlustého střeva či konečníku. Často ho dokážou přímo při kolonoskopii rovnou i odstranit. Zdravotní pojišťovny těm svým klientům, kteří na preventivní vyšetření nechodí, posílají adresné pozvánky.

Jediným druhem rakoviny, proti kterému existuje očkování, je nádor děložního hrdla, ale i penisu nebo úst. Děti před zahájením sexuálního života se mohou nechat zdarma očkovat, od příštího roku se podle Válka věkové rozmezí dívek i chlapců rozšiřuje na 11 až 15 let.

-čtk-