Masarykův onkologický ústav za dva roky otevře nové pavilony za miliardu

V Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně proběhl u příležitosti 89. výročí jeho otevření slavnostní poklep dvou základních kamenů staveb Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče. Investice na dostavbu dvou budov v areálu nemocnice a zvýšení péče o onkologicky nemocné se vyšplhá na 1 miliardu korun poskytnutou z Národního plánu obnovy a státního rozpočtu. 

Realizace obou nových budov již v současné době probíhá. Zhotovitelem stavby Centra onkologické prevence je firma PKS stavby a.s., u Centra inovativní a podpůrné péče je to Zlínstav a.s. Výstavba je plánovaná do prosince 2025, následující rok se oba nové pavilony otevřou veřejnosti. 

 „V nových budovách vidím samá pozitiva. Umožní přesunout a rozšířit stávající pracoviště onkologické prevence, genetiky a vzdělávání pacientů a vytvoří nové prostory pro podpůrnou péči a klinický výzkum. Změna rozmístění pracovišť přispěje i ke zvýšení bezpečnosti našich pacientů. V neposlední řadě stavby přinesou nové kapacity pro parkování. Umístění vstupu do ústavu takového významu a velikosti v prostoru Vaňkova náměstí dodá tomuto místu nový rozměr a urbanistickou funkci,” uvedl ředitel MOÚ Marek Svoboda. 

Slavnostní akce se účastnil také premiér České republiky Petr Fiala. „Onkologie po celou novodobou historii České republiky patřila mezi priority českého zdravotnictví a moje vláda v její veřejné podpoře pokračuje. Jen v rámci Národního plánu obnovy je na onkologii vyčleněno zhruba 12 miliard korun. Nová centra ústavu umožní zahájit další programy pro onkologické pacienty, stejně jako ty zaměřené na účinnější prevenci nádorových onemocnění. Rozvoj Masarykova onkologického ústavu probíhá současně s rozvojem celé národní sítě podobných center a screeningových programů,” uvedl Fiala.

Premiéra doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek: “Jde o největší zařízení co do počtu primárně léčených dospělých pacientů s nádory a poskytování preventivní onkologické péče. Našim cílem je podpořit jeho další rozvoj, protože si uvědomujeme, že bude zájem občanů o rozšířené programy prevence a potřeba podpůrné a inovativní péče o pacienty nadále stoupat.”

Mohlo by vás zajímat

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha je dobře, že došlo ke vzájemné domluvě na prodeji pozemků bývalé transfúzní stanice, která zde sídlila a kterou nahradí právě Centrum onkologické prevence. “Pro kraj je rozvoj MOÚ klíčový. Léčí se tady pacienti z celého kraje a těsnou spolupráci s onkologickým ústavem mají i naše nemocnice,” uzavřel.

TZ

Jan Pintlich