Ilustrační foto: Freepik

Černý kašel: Nové vakcíny dorazí po polovině dubna

Kvůli velkému zájmu o přeočkování dospělých proti černému kašli bude distributor vakcíny nové objednávky vyřizovat až po polovině dubna, uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob. O dodávce dalších vakcín se podle něj jedná s Kanadou. S nárůstem počtu případů černého kašle se potýkají i další země Evropy, v ČR jich letos bylo už více než čtyři tisíce.

„Za uplynulé dva týdny bylo zavezeno do ordinací praktických lékařů a očkovacích center přes 30 tisíc vakcín, ze kterých bylo naočkováno okolo 12 tisíc dospělých,“ uvedl Jakob. Dalších 18 tisíc vakcín by podle něj mělo být k dispozici v očkovacích centrech a u praktických lékařů. „Během tohoto týdne jsou zaváženy objednané vakcíny standardním způsobem, a to v rozsahu téměř 10 tisíc dávek očkovací látky tak, jak byly objednány,“ popsal Jakob. Kvůli zvýšenému zájmu podle něj ale může trvat déle dodání vakcín z nových objednávek. „Společností Avenier jsou i nadále přijímány nové objednávky pro dospělé, ty budou vyřízeny přibližně v polovině dubna,“ dodal.

Dospělí se mohou nechat přeočkovat společnou vakcínou proti černému kašli, záškrtu, dětské obrně a tetanu. Očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví podle Jakoba jedná o dalších mimořádných dodávkách – první z Británie už jsou v ČR, dál se jedná o dodávce z Kanady.

Děti jsou očkovaní proti černému kašli povinně jako součást hexavakcíny, kterou dostávají v devíti týdnech, druhou ve čtyřech měsících a třetí v přibližně v roce věku. Znovu se pak děti přeočkovávají proti černému kašli spolu s dalšími nemocemi v pěti a 10 či 11 letech. „Objednávání a distribuce očkovacích látek pro pravidelné očkování dětí probíhá plynule a beze změny,“ doplnil Jakob s tím, že dětských vakcín je dostatek na celý rok.

Očkovat se proti černému kašli začalo v ČR v roce 1958, letošní počty nakažených jsou nejvyšší od roku 1962. Za poslední týden lékaři zaznamenali 1151 nových případů, od začátku roku pak 4253. Důvodů, proč se nemoc více šíří, je podle odborníků několik – od nižší proočkovanosti nejmenších dětí, přes změnu typu vakcíny v roce 2007, která může být důvodem nejvyšší nemocnosti mezi teenagery, po slábnutí imunity v dospělosti. Spojování s migrací z Ukrajiny ale Státní zdravotní ústav odmítl, mezi více než čtyřmi tisíci nemocnými je podle něj Ukrajinců deset.

ČTK