Nezbytnou součástí péče o onkologické pacienty je centralizovaná příprava cytostatik, která probíhá výhradně v nemocničních lékárnách. V České republice je v současnosti 46 pracovišť, která tuto léčbu připravují. Ročně je takto pro onkologické pacienty přichystáno více než půl milionu dávek cytostatických léčiv. Nemocniční farmaceuti jsou tak nedílnou součástí multioborového týmu, který pomáhá léčit onkologické diagnózy. U příležitosti prvního mezinárodního Dne nemocniční farmacie, akce iniciované evropskou asociací EAHP, o tom informovala Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti ČLS JEP.
Centralizovaná příprava cytostatik probíhá v nemocničních lékárnách ve zvláštních prostorách se speciální technologií proudění a odtahu vzduchu, která zásadním způsobem přispívá ke zvýšení kvality a bezpečnosti léčby nejen pro pacienty, ale i pro samotný zdravotnický personál. „Tato technologie snižuje expozici zdravotníků i pacientů látkami, které jsou pro onkologického pacienta lékem, ale pro ostatní personál škodlivé,“ připomíná místopředseda Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti ČLS JEP Stanislav Synek.
Onkologická farmacie v České republice patří mezi evropskou špičku. “Bezchybné fungování onkologické farmacie v rámci nemocnic je zásadní pro kvalitu a bezpečnost terapie našich pacientů,” říká předseda Onkologické společnosti ČLS JEP docent Igor Kiss.
S podporou zdravotních pojišťoven a částečně evropských dotací se podařilo vytvořit a udržovat celorepublikově dostupnou síť pracovišť. „Příprava cytostatik v nemocničních lékárnách je nedílnou součástí péče o onkologické pacienty. Roční náklady na tuto přípravu se pohybují kolem necelých 200 milionů Kč a jsou hrazeny z prostředků zdravotního pojištění,“ poukazuje zdravotní ředitelka České průmyslové zdravotní pojišťovny Renata Knorová.
Léky na míru i vyšší bezpečnost
Evropským trendem je i centralizovaná příprava dalších léčiv, která jsou součástí léčby nejen onkologických, ale i dalších pacientů. Jde například o tzv. premedikace (léky užívané jako příprava k vlastní léčbě), antibiotika podávaná do žíly či vysoce riziková léčiva. Tato část přípravy ale zatím není zdravotními pojišťovnami hrazena.
Nemocniční farmaceuti přispívají ke zvýšení bezpečnosti při zacházení s cytostatiky také monitorováním povrchové kontaminace lékárenských a nemocničních pracovišť. Tento projekt ve spolupráci Masarykova onkologického ústavu a Masarykovy univerzity běží již od roku 2008 a přináší výsledky, které byly zapracovány do evropských směrnic pro zacházení s nebezpečnými látkami. Do praxe bylo zavedeno testování povrchové kontaminace u 16 nejvíce připravovaných cytostatik, jako je platina, cyklofosfamid, fluorouracil, gemcitabin, ifosfamid či paklitaxel. I po 12 letech projekt stále probíhá s tím, že se dvakrát ročně v Česku a na Slovensku konají pravidelné monitorovací kampaně.
Mohlo by vás zajímat
„Zapojení se do péče o onkologické pacienty je jen jednou z činností nemocničních farmaceutů. Laické i odborné veřejnosti představíme náš obor v rámci Dne nemocniční farmacie, který se uskuteční ve středu 27. března 2024,“ připomíná Michal Hojný, předseda Sekce nemocniční farmacie, první ročník této mezinárodní osvětové akce. Iniciátorem a nositelem myšlenky je Evropská asociace nemocničních farmaceutů, kterou v České republice reprezentuje Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti.
-red-