V Brně začala stavba BioPharma Hubu za čtyři miliardy. Bude vyvíjet léčiva
Masarykova univerzita v Brně získá špičkové zázemí pro vzdělávání a výzkum ve farmacii, molekulární biologii a souvisejících oborech. V sousedství bohunického kampusu dnes slavnostně začala stavba budovy BioPharma Hub. S předpokládanými náklady více než čtyři miliardy korun jde o druhou největší investici univerzity – hned po kampusu. Stavba, která reálně odstartovala už loni, bude hotová v polovině roku 2026. Ceremoniálu k zahájení stavby se zúčastnil i premiér Petr Fiala, který při té příležitosti zdůraznil potřebu lékové soběstačnosti.
Technologické vybavení snese srovnání v mezinárodním měřítku. Budova pojme laboratoře, kryobanku, jednotky pro tkáňové kultury a genetické modifikace, experimentální chirurgii a neurobehaviorální experimenty nebo farmakologicko-toxikologickou jednotku. Vědci se budou věnovat vývoji léků od syntézy aktivních látek po výrobu menších klinických šarží. Přímou zkušenost s lékovou produkcí získají i studenti. Nová infrastruktura by měla do Brna přinést také podnikatelské příležitosti, zejména v odvětví výroby léčiv či biotechnologického vývoje.
BioPharma Hub je strategickým projektem podpořeným z Národního plánu obnovy ČR. Přispívá k posílení ČR jako centra vzdělanosti, výzkumu a inovací, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). “Má i strategický význam, protože propojí špičkový výzkum s farmaceutickým průmyslem, což v Evropě potřebujeme proto, abychom v lécích nebyli závislí na dodavatelích z méně bezpečných zemí,” řekl Fiala. Česko v posledních letech čelilo opakovaným výpadkům v dodávkách některých léků. Chyběla například antibiotika včetně penicilinu.
„Covid nám ukázal, že nejsme soběstační ve výrobě a vývoji jakýchkoliv základních léků. Nemůžeme být závislí na třetích zemích, protože geopolitická situace je nestabilní. Evropská unie jako celek si to začíná uvědomovat,” navázal na premiéra rektor Masarykovy univerzity, lékař Martin Bareš.
Vznikne program produkující experty
Farmaceutická fakulta je součástí Masarykovy univerzity od roku 2020, předtím spadala pod Veterinární univerzitu Brno. Česko i EU nyní usilují o posílení soběstačnosti v lékové produkci. Kvůli tomu ČR potřebuje absolventy medicíny, farmacie i dalších souvisejících oborů.
“Vzdělávání absolventů těchto oborů si zaslouží zvýšenou podporu státu, která by měla mít podobu kontraktového financování, kdy si stát na základě analýzy potřeb objedná u vysokých škol vzdělání nezbytného počtu odborníků klíčových profesí pro zajištění zdraví a bezpečí obyvatel a dalších strategických oblastí,” uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Mohlo by vás zajímat
Vedení univerzity očekává spolupráci napříč obory a fakultami. “Než se léčivo dostane do lékáren, je to nesmírně dlouhý proces. K němu jsou potřeba ekonomové i právníci, kteří se budou v dané oblasti orientovat a budou mít přehled, co se ve farmaceutickém průmyslu děje,” popsal rektor Bareš. Proto vznikne mezifakultní studijní program Applied Health Economics, vyučovat ho budou v angličtině pedagogové z šesti fakult. “Ten by měl generovat budoucí experty do nemocnic, pojišťoven či regulatorních institucí. Ve střední Evropě takový podobný program neexistuje,“ doplnil Bareš.
Stavební práce už fakticky začaly, dnes poklepal na základní kámen Fiala a další představitelé vlády, samosprávy i akademické obce. Jde zároveň o součást oslav 105. výročí založení Masarykovy univerzity.
-čtk-