Ilustrační foto: Freepik

Čeští výzkumníci se budou moci zapojovat do mezinárodních výzev

Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024 – 2030, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, se rozšíří o podprogram Evropská partnerství v oblasti zdraví. Hlavním cílem je umožnit české výzkumné komunitě zapojovat se do nadnárodních výzev vyhlašovaných v rámci Evropského partnerství (EP), které vyžadují součinnost velkého počtu aktérů a zemí. Kromě toho je cílem získat finanční prostředky vyhrazené Evropskou komisí pro nadnárodní spolufinancované výzvy. Vyplývá to z návrhu ministerstva zdravotnictví, který má zítra projednávat vláda.

Cíle programu vycházejí ze strategických dokumentů, jakými jsou Strategická výzkumná agenda či Cestovní mapa, které jsou v souladu s Národními prioritami orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Jedná se o podporu zapojení veřejných sponzorů zdravotnického systému v rámci Evropského výzkumného prostoru, včetně zapojení mladých výzkumníků v závislosti na tématu spolufinancované nadnárodní výzvy a zavádění nákladově efektivních technologických a servisních inovací, posílení výzkumné a inovační komunity v oblasti zdraví a systémů péče v celé Evropě. Výzvy zašťituje Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR), zájemci se tedy mohou obracet na ni.

Součástí programu je také zlepšení zdravotních výsledků v rámci udržitelných systémů zdravotní péče, zavedení přístupů personalizované medicíny, větší důraz na vzácná onemocnění nebo optimalizace výzkumné infrastruktury a zdrojů, včetně vytváření sítí a odborné přípravy. V neposlední řadě program cílí na lepší připravenost EU, pokud vypukne pandemie nebo dojde k jiným mimořádným situacím.

-ns-