Němečtí pacienti mají od konce minulého týdne možnost na internetu vyhledávat a srovnávat informace o více než 1 600 nemocnicích, které se v jejich zemi nacházejí. Na webovém portálu, který provozuje Spolkové ministerstvo zdravotnictví, lze vyhledat nemocnici, která je pro vámi požadovaný zákrok optimální. Ministerstvo si od on-line atlasu nemocnic slibuje zlepšení informovanosti pacientů, ale i tlak na vyšší efektivitu zdravotní péče právě v lůžkových zařízeních. Jak atlas nemocnic funguje, popsal odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
Na domovské stránce atlasu nemocnic můžete kliknout na některou položku v předvýběru několika diagnóz a vzápětí vám portál najde několik nemocnic seřazených podle dvou základních kritérií.
Prvním z nich je počet případů, které daná nemocnice léčila za poslední rok, což vypovídá mimo jiné o tom, jak často vybranou diagnózu řeší. Čím je číslo u tohoto kritéria vyšší, tím větší zkušenosti konkrétní nemocnice s danou diagnózou má. A právě počet případů je kritérium, podle něhož jsou nemocnice ve výpisu podle konkrétní diagnózy řazeny.
Pacienti mohou pro sebe vyhledat tu nejlepší nemocnici, tvrdí Lauterbach
Druhým kritériem takzvaný kvocient ošetřovatelského personálu. Údaj říká, jaká je vytíženost ošetřovatelského personálu v dané nemocnici. Pokud hodnota dosahuje například 50, znamená to, že sestra na této klinice měla v posledním roce na starost průměrně 50 případů. Čím je hodnota nižší, tím z hlediska pacienta lépe, protože to představuje menší počet případů na jednu sestru.
U každé nemocnice, která je v atlasu uvedena, lze na jedno kliknutí získat další informace, které jsou pro pacienta relevantní. Lidé se mohou informovat například o tom, kolik v ní pracuje zdravotníků, kteří se věnují konkrétní diagnóze, jakými certifikáty klinika disponuje, zda se v nemocnici vyskytuje oddělení pro urgentní příjem a podobně.
„Atlas je určen všem pacientům, kteří chtějí najít tu nejlepší nemocnici pro svou konkrétní diagnózu. Drtivá většina pacientů dosud netušila, která nemocnice je pro jejich léčbu nejvhodnější, a takový stav se nám jevil jako nepřijatelný,“ vysvětlil u příležitosti spuštění on-line atlasu spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.
Mohlo by vás zajímat
Atlas bude doplňován
Tento elektronický nástroj je navržen také tak, aby dokázal vyhledat nemocnice například podle zadání poštovního směrovacího čísla nebo podle hovorového označení nejrůznějších druhů onemocnění. Není tedy nutné se spoléhat jen na nastavený předvýběr. „Abyste mohli atlas používat, nemusíte být odborník,“ dodal Lauterbach.
Hodnoty parametrů jsou v atlasu u jednotlivých nemocnic uvedeny v ikoně tachometru, který má pomoci se v údajích lépe orientovat. Jestliže se hodnoty dané nemocnice pohybují v zelených intervalech, značí to dobrou kvalitu vybraného pracoviště. Atlas také umožňuje jednotlivé nemocnice srovnávat – v tomto ohledu funguje jako běžný e-shop, na kterém si vybíráte nejrůznější druhy zboží, jež mezi sebou také můžete srovnávat.
Německý atlas nemocnic se bude v dalších týdnech, měsících a letech rozšiřovat tak, aby pacientům podával co nejdetailnější informace. Podle Karla Lauterbacha během několika týdnů v atlase přibydou také například počty komplikací při léčbě různých diagnóz. V příštím roce má být atlas rozšířen o počty lékařů, porodních asistentek a o údaje o všech evidovaných atestech.
Kritika i pochvalné ohlasy
Přestože už nyní atlas přináší pacientům řadu užitečných informací, objevuje se na něj kritika. A to i z řad Lauterbachových spolustraníků. Například dolnosaský ministr zdravotnictví Andreas Philippi (SPD) upozornil, že atlas pracuje s indikátory, které ještě nevstoupily v platnost a které se budou výrazně měnit. „S atlasem jsme tedy učinili krok dva, aniž bychom nejprve učinili krok jedna,“ uvedl Philippi pro Deutsches Ärzteblatt. A dodal, že podobné nástroje už v Německu existují, takže další takový atlas jen dodatečně nemocnice zatěžuje.
Podobně se vyjadřoval také prezident Spolkové lékařské komory Klaus Reinhardt. Podle něho atlas nepřináší žádnou „novou přidanou hodnotu pro pacienty“. Reinhardt také uvedl, že spolkové ministerstvo mělo energii věnovanou do tvorby atlasu nemocnic raději vynaložit na doladění nemocniční reformy.
Naproti tomu poslanec Spolkového sněmu a expert Zelených na oblast zdravotnictví Armin Grau spuštění atlasu uvítal. „Děláme rozhodující krok směrem k větší transparentnosti kvality v německém zdravotnickém systému,“ uvedl pro Deutsches Ärzteblatt. Grau věří, že atlas bude pacienty hojně využíván.
Zdeňka Musilová