Nemocnice mohou bankovní úvěr na EPC projekt splácet až 15 let, říká Richard Čada z ČSOB
Odkup dlouhodobých pohledávek vzniklých realizací EPC projektů (pozn. red. – metoda energetických úspor s garantovanou zárukou v nemocnicích) je výbornou možností k tomu, jak skloubit dva protichůdné požadavky: požadavek odběratele na dlouhou dobu splatnosti, která může v případě příspěvkových organizací činit až 15 let, a požadavek dodavatele dostat zaplaceno co nejdříve po dokončení projektu. Na sympoziu Zdravotnického deníku s názvem Energetika v nemocnicích to vyzdvihl manažer pro obchodní a exportní financování ČSOB Richard Čada.
Jaké možnosti financování nabízí soukromý sektor veřejnému sektoru pro financování energetických investic v nemocnicích bylo dalším tématem sympozia Zdravotnického deníku, který se věnoval přípravě a realizaci energeticky úsporných projektů v nemocnicích.
Nejběžnějším a nejstarším způsobem financování EPC projektů je za pomoci bankovních pohledávek – splacení projektu ze zaručených úspor nezatěžuje rozpočty odběratelů ani investorů.
Od roku 2007 Československá obchodní banka (ČSOB) spolufinancovala přes 30 EPC projektů v hodnotě vyšší než 1 miliarda korun. Patří mezi ně například Národní divadlo v Praze nebo Městská část Praha 3. Mezi příspěvkové organizace, které s ČSOB spolupracovaly, se poté řadí nemocnice v Jihlavě, České Lípě a Karlových Varech, Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí nebo Psychiatrická nemocnice Kosmonosy. „Psychiatrická nemocnice Kosmonosy byl jeden z našich posledních projektů. Celkový objem nákladů činil 130 milionů korun, 60 milionů tvořily dotace a 70 milionů zbylo na spolufinancování, které jsme dodavateli nabídli,“ popsal Čada.
Odkup dlouhodobých pohledávek, které vznikly díky projektu EPC, je tak ideální možností pro odběratele i dodavatele, a to kvůli dlouhé splatnosti a obdržení peněz co nejdříve po dokončení projektu, jak sám Čada vyzdvihl na sympoziu.
„Jsem si vědom, že v současné době jsou hlavním zdrojem financování dotace, ne vždycky je ale možné na dotaci dosáhnout a vždycky tam zbývá určitá částka celkové ceny projektu, která dotací pokryta není,“ uvedl k tomu Čada a dodal, že spolufinancování za pomoci pohledávky je proto nejvýhodnějším bankovním produktem.
Postoupením pohledávky dodavatelem na banku se přitom nemění charakter financování, tj. stále se jedná o úvěr dodavatele odběrateli, a to formou splátkového kalendáře. Nejedná se tedy o bankovní úvěr a financování tak nevstupuje do přímé angažovanosti odběratele a nekoliduje s případným zákazem nepřijímat bankovní úvěry.
Mohlo by vás zajímat
Spolupráce dodavatele s bankou začíná již před vstupem do výběrového řízení, respektive před uzavřením obchodní smlouvy o dodávce energetických opatření. ČSOB nabízí závazné diskontní sazby na celou dobu splácení projektu. „Dodavatel nemusí čerpat investiční úvěr, pracuje s pevnou diskontní sazbou už v okamžiku zpracování nabídky do výběrového řízení,“ vysvětlil Čada s tím, že marže financování reflektuje bonitu odběratele.
„Odběratelé nemusí čerpat bankovní úvěr na splátky projektu ani vyhlašovat výběrové řízení na projekt a separátně na jeho financování, své požadavky na dlouhodobé splácení projektu přenáší na dodavatele v podobě dodavatelského úvěru,“ uzavřel Čada s tím, že v případě příspěvkových organizací státu je možnost splátky rozložit až na 15 let.
-ns-
Foto: Radek Čepelák
Zdravotnický deník děkuje za laskavou podporu sympozia společnosti Veolia Energie ČR.