Vakcinace je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších pokroků medicíny. Jak obrovský dopad na lidstvo má, potvrzuje i nová studie publikovaná v žurnálu The Lancet. Od roku 1974, kdy Světová zdravotnická organizace spustila globální imunizační program (The Expanded Programme on Immunization), se díky očkování podařilo zachránit nejméně 154 milionů lidských životů. Většinu z těch, kteří se díky očkování vyhnuli smrti nebo doživotním následkům v důsledku infekčních onemocnění, tvořily děti mladší pěti let.

Vyčíslit dopad očkování na celosvětové veřejné zdraví, tak lze zjednodušit záměr studie, která byla nedávno publikována v žurnálu The Lancet a mapuje výsledky globálního imunizačního programu (The Expanded Programme on Immunization) Světové zdravotnické organizace. Byl spuštěn v roce 1974 a postupně zahrnul očkování proti 30 různým infekčním onemocněním, jimž lze přecházet právě díky vakcinaci.

Na počátku byl plán pro očkování proti pravým neštovicím, záškrtu, spalničkám, černému kašli, poliomyelitidě, tuberkulóze a tetanu. Tento program znamenal významný milník na poli ochrany veřejného zdraví, protože díky němu se lidstvo zbavilo pravých neštovic, blíží se eradikaci poliomyelitidy a dramaticky se snížila dětská úmrtnost. Když byl program spuštěn, přístup k očkování mělo méně než 5 % kojenců na světě. Dnes je jich na celém světě chráněno proti záškrtu, černému kašli a poliomyelitidě 84 %. Právě toto očkování se v současnosti používá jako jeden z indikátorů globální proočkovanosti.

Výsledky studie jsou ohromující. Za půlstoletí, kdy tento mezinárodní program běží, se díky očkování podařilo zachránit nejméně 154 milionů životů, z toho 101 milionů zachráněných životů připadá na děti mladší pěti let. WHO připomíná, že díky očkování byl každých šest minut během posledních padesáti let zachráněn jeden lidský život. „Studie vedená Světovou zdravotnickou organizací ukazuje, že očkování samo o sobě je tím nejúčinnějším nástrojem, který vedl nejen k tomu, že děti mohly oslavit své první narozeniny, ale mohly se ve zdraví dožít dospělosti,“ zdůrazňuje WHO.

Vůbec nejvíce životů zachránilo očkování proti spalničkám

Do studie bylo zahrnuto očkování proti 14 onemocněním, kterým lze předcházet očkováním (záškrt, Haemophilus influenzae typu B, hepatitida B, japonská encefalitida, spalničky, meningitida A, černý kašel, invazivní pneumokokové onemocnění, poliomyelitida, rotaviry, zarděnky, tetanus, tuberkulóza a žlutá zimnice). Vakcíny proti těmto onemocněním samy o sobě vedly ke snížení celosvětové kojenecké úmrtnosti o 40 %, v africkém regionu pak dokonce o 52 %.

„Očkování je jedním z nejmocnějších vynálezů v historii medicíny, díky kterému je možné předcházet obávaným onemocněním. Díky očkování byly vymýceny pravé neštovice, poliomyelitida se blíží eradikaci, a díky nedávným objevům, jako jsou vakcíny proti rakovině děložního čípku nebo malárii, zatlačujeme infekční nemoci dál. Můžeme zachránit ještě více životů, pokud budeme pokračovat ve výzkumu, investicích a spolupráci,“ shrnul Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO.

Mohlo by vás zajímat

Jako vůbec nejefektivnější se ukázalo očkování proti spalničkám. Konkrétně toto očkování během posledních padesáti let zachránilo 94 milionů lidských životů. Navzdory tomu, jak efektivní toto očkování je, a cíli WHO dosáhnout proočkovanosti alespoň z 95 %, aby bylo možné zabránit šíření infekce, globální proočkovanost první dávkou vakcíny je zatím 83 %.

„Díky očkování se svých pátých narozenin dožívá více dětí než kdy jindy v historii. Tohoto obrovského úspěchu bylo možné dosáhnout díky kolektivnímu úsilí vlád, partnerů, zdravotníků, dobrovolníků, občanské společnosti a samotných rodičů, kteří všichni táhnou za jeden provaz s cílem ochránit děti před smrtelně nebezpečnými chorobami,“ dodala výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell s tím, že je nezbytné, aby každé dítě na světě mělo přístup k očkování, které zachraňuje životy.

Ludmila Hamplová