Zdravotnická zařízení s nepřetržitým provozem nebo poskytovatelé zdravotnické záchranné služby by měli zaměstnancům předem umožnit vykonávat až 24hodinové směny a za každou 13. a další hodinu odpracovanou v nepřetržitém provozu by navíc měli dostávat příplatek. Vyplývá to z konceptu pozměňovacího návrhu k zákoníku práce a zákona č. 95/2004 Sb. pro oblast zdravotnictví, který na svých stránkách zveřejnili Mladí lékaři. Koncept vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Stávající obecná právní úprava dovoluje zaměstnanci ve zdravotnickém zařízení s nepřetržitým provozem nebo poskytovateli zdravotnické záchranné služby rozvrhnout zaměstnanci směnu v maximální délce 12 hodin. Nad tento rozsah může zaměstnanec pracovat jen ve formě přesčasu, který je předem neplánovaný. Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce požaduje 12hodinovou směnu prodloužit na maximálně 24hodinovou, protože tak by bylo zaměstnavatelům umožněno lépe naplánovat a zajistit kontinuitu poskytování zdravotní péče po celou dobu.

Zvýšená zátěž zaměstnance spojená s prodlouženou pracovní dobou by dále měla být daleko lépe ohodnocená než dosud, navrhuje se tedy příplatek za 13. a každou další hodinu odpracovanou v nepřetržitém provozu. „Sazba příplatku za 13. a každou další hodinu se u mzdy navrhuje ve výši nejméně 20 procent průměrného hodinového výdělku a u platu jako pevná sazba 20 procent průměrného hodinového výdělku,“ píše se na stránkách Mladých lékařů.

Lékaři by měli mít volno na zkoušky s náhradou mzdy

Zaměstnavatelé by měli dále poskytovat náhradní dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu vymezenému okruhu zaměstnanců, ale pouze za podmínky, že dojde k jeho zkrácení, v období až 4 týdnů po sobě jdoucích.

Možnost jednostranného ukončení dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v prvních 12 týdnech po sjednání uvedené dohody o výkonu práce až 24 hodin během 26 hodin po sobě jdoucích se navrhuje zrušit úplně. Taková možnost zaměstnavatele podle všeho značně omezovala a vystavovala je nejistotě ohledně personálního pokrytí provozu.

Lékaři, zubní lékaři a farmaceuti by měli mít právo na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, a to ve jmenovaných případech zvyšování kvalifikace. Konkrétně se jedná o 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání zkoušky po ukončeném vzdělávání v základním kmeni a nejméně 10 pracovních dnů na přípravu a vykonání atestace.  

Mohlo by vás zajímat

Účinnost této právní úpravy se předpokládá od 1. srpna letošního roku.

-ns-