Standardizace výměny zdravotnických informací mezi poskytovateli zdravotní péče je nezbytná k tomu, aby se zdravotní péče v Česku stala efektivnější, bezpečnější a řízenou. Na třetím ročníku summitu Zdravotnického deníku Technologie a inovace ve zdravotnictví to uvedl ředitel softwarové společnosti OR-CZ Michal Mačát, který zároveň vyzdvihl možnost vzniku centrálního úložiště obrazových dat ve zdravotnictví.  

I když se k elektronizaci zdravotnictví někteří poskytovatelé zdravotní péče mohou stavět rozporuplně, ze strany poskytovatelů informačních technologií je digitalizace zdravotnických provozů více než vítána. „My jsme moc rádi, že taková aktivita pod hlavičkou Národního centra elektronického zdravotnictví (NCZEZ) vzniká. Dnes není žádný problém pořídit či poslat někomu záznam do nemocničního informačního systému, protože máme výměnné sítě. Elektronizace zdravotnictví ale přinese výrazné zjednodušení jednak pořízení samotného záznamu, ale také úsporu času lékařů, kteří se v něm musí vyznat a zorientovat,“ popsal Mačát s tím, že výměna zdravotnických informací mezi poskytovateli zdravotní péče se tak stane standardizovanou, bezpečnější a řízenější než dnes.

Ředitel OR-CZ Michal Mačát během prezentace svého příspěvku. Zleva naslouchá ředitel NCEZ Petr Foltýn, zprava CEO společnosti Infini One Václav Vachta.

Dodavatelé softwarových aplikací ve velkém pracují na tom, aby práce s pořizováním lékařského záznamu byla co nejjednodušší. Jako příklad Mačát uvedl jednoho z IT dodavatelů, který se snažil naučit umělou inteligenci vyznat se v nestrukturovaných záznamech. Její úspěšnost ale byla pouhých 60 procent. Žádná umělá inteligence totiž podle Mačáta nemůže pracovat s větší přesností, když data nejsou strukturovaná.

Na summitu hovořil také vedoucí odboru zdravotnictví Moravskoslezského kraje Lukáš Chalás. Naslouchá náměstek FN Olomouc Antonín Hlavinka (vpravo). Akci moderoval šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.

Společnost OR-CZ se specializuje především na zpracování obrazových dat ve zdravotnictví. „Umělá inteligence v našich softwarech pomáhá radiologům posuzovat snímky a vyznačovat na nich různé útvary. Umí ale samotný záznam pořídit sama a udělat ho strukturovaný. Jinými slovy: Umělá inteligence napíše, co na snímku vidí. To může být velkým přínosem pro radiologii,“ zdůraznil Mačát.

V digitální komunikaci dominují obrazová data

Ačkoliv si obrazová data mezi sebou poskytovatelé pravidelně posílají, podle Mačáta není takové sdílení nijak řízené. Nicméně alespoň Moravskoslezský kraj je ve sdílení už o jeden krok dál. Má totiž svoje centrální úložiště obrazových dat, ke kterému mají přístup všichni poskytovatelé v kraji – a mohou tak data mezi sebou sdílet.

Petr Foltýn na summitu představil koncepci Národního centra elektronizace zdravotnictví.

„Osobně si od elektronizace slibuji to, že vnese do zdravotní péče větší pořádek a k datům se bude přistupovat centrálně. Přesné řešení bude výsledkem podrobnějších analýz,“ okomentoval dále Mačát, který doplnil, že je třeba zamýšlet se nad tím, jakým způsobem a přes jaký portál do budoucna zapojit praktické a ambulantní lékaře k přístupu k obrazovým datům.

Zleva: Náměstek ředitele FN Olomouc Antonín Hlavinka, ředitel ÚZIS Jaroslav Dušek a ředitel NCEZ Petr Foltýn během panelové diskuse.

Co se týče jednotné struktury elektronických lékařských zpráv, podle ředitele NCEZ Petra Foltýna nebude taková podoba možná nikdy.  „S každou skupinou poskytovatelů se intenzivně bavíme a hledáme nejschůdnější řešení, jakým způsobem elektronickou zdravotnickou dokumentaci strukturovat,“ uzavřel Foltýn.

-ns-

Foto: Radek Čepelák

Vydavatelství děkuje za podporu summitu Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra, Moravskoslezskému kraji a společnostem AKESO, EUC, Zentiva, Novartis, Roche, ALK, Abbott, AstraZeneca, Asseco Central Europe, Medicalc software a PRK Partners.

Mohlo by vás zajímat

Premiér Petr Fiala hovořil o způsobech udržitelnosti českého zdravotnictví.
Vystoupili také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Zentivy Boris Sananes a ředitel VZP Zdeněk Kabátek.