Vláda by měla v nejbližší době vypracovat a implementovat zastřešující Národní plán pro eliminaci HPV nádorů s cílem naplnit do roku 2030 opatření obsažená v doporučení Rady o nádorových onemocněních. Tím je naočkování 90 procent dívek do 15 let v Evropské unii a výrazné zvýšení proočkovanosti chlapců. Vyplývá to z usnesení Senátu z 29. května.

Pro úspěšnou eliminaci onemocnění kvůli HPV viru, zejména rakoviny děložního čípku a dalších rakovin způsobených HPV, je podle Senátu potřeba koordinovaný multioborový přístup. Vláda má proto povinnost v nejbližších dnech vypracovat a implementovat zastřešující Národní plán pro eliminaci HPV asociovaných nádorů. Do roku 2030 by mělo být v Evropské unii naočkováno alespoň 90 procent dívek do 15 let, výrazně zvýšit by se měla také proočkovanost chlapců.

Screeningové vyšetření by mělo podle cílů Národního onkologického plánu ČR a WHO do roku 2030 podstoupit také 70 procent žen do 35 let a opětovně do 45 let pomocí vysoce účinného testu, léčba má být dostupná 90 procentům žen s přednádorovým a invazivním nádorovým onemocněním. Je proto třeba přistoupit k cílenému doočkování populace, která proti HPV očkována nebyla, a přesto by z očkování měla prospěch. V neposlední řadě by mělo dojít ke zvýšení povědomí veřejnosti o HPV a významu očkování jako účinného nástroje prevence.

Senát dále připomíná také důležitost vzdělávání a osvěty, včetně boje proti nepravdivým a zavádějícím informacím o očkovacích látkách a proti šíření dezinformací. Pozitivně hodnotí rozšíření kohorty pojištěnců, kterým je plně hrazeno očkování proti HPV ze 13 až 14 let na 11 až 15 let věku pojištěnce, k němuž došlo od ledna 2024.

O dalším vývoji projednávání má vláda Senát informovat do 30. září. Předseda Senátu Miloš Vystrčil usnesení postoupil Evropské komisi.

Mohlo by vás zajímat

-ns-