Vznik odborné komunity pracující na tuzemské standardizaci. A společná podpora plánů Národního centra elektronického zdravotnictví, které se stane garantem národní implementace standardů. Tyto klíčové dílčí kroky se dějí a pomohou posunutí oblasti elektronizace zdravotnictví kupředu, shodli se na summitu Zdravotnického deníku Technologie a inovace ve zdravotnictví zástupci výrobců a dodavatelů zdravotnických informačních systémů a aplikací Business Development Director Healthcare Asseco Central Europe Michal Bušek a ředitel OR-CZ Michal Mačát.

Plány Národního centra elektronického zdravotnictví (NCEZ) ve svém diskusním vstupu jednoznačně ocenil Business Development Director Healthcare Asseco Central Europe Michal Bušek. „Všichni dodavatelé se pravidelně scházíme u kulatého stolu, kde o standardech diskutujeme a připravujeme se na implementaci standardů do svých nemocničních informačních systémů. A mohu říct za nás tři, jak tu sedíme (vedle Michala Boška seděli v diskusním panelu ředitel OR-CZ Michal Mačát a jednatel Medicalc Softwre Václav Vachta – pozn. red.), že jako dodavatelé se k této aktivitě hlásíme a společně jsme přislíbili, že standardizované zprávy do svých systémů zaimplementujeme,“ uvedl Bušek.

Foto: Radek Čepelák

Za velmi pozitivní jev považuje také to, že se v České republice zaktivizovala odborná komunita, jejíž součástí je většina výrobců nemocničních informačních systémů (NIS). „Více se rozjíždí činnost spolků, jako je například HL7 ČR (spolek sdružující organizace a členy společně pracující na implementaci standardů nadnárodní standardizační organizace Health Level Seven – pozn. red.), která v sobě soustředí odborníky, kteří rozumí komunikačním standardům a standardům obecně a jsou připraveni na standardizaci v České republice pracovat,“ popsal Bušek s tím, že většina výrobců NIS je součástí této komunity.

Snadný převod mezinárodního manuálu vyloučen

Žádný mezinárodní manuál, který by šlo snadno převést do českého prostředí podle Buška neexistuje. Nicméně v současné době vzniká v nějaké podobě – a to i v rámci projektů podpory rozvoje interoperability i v rámci činnosti HL7 ČR. Tyto snahy nicméně podle Buška mají řadu háčků a odborníky pod taktovkou NCEZ, kteří budou připravovat národní implementaci, čeká náročná práce. „Pokud nicméně hovořím s kolegy ze zahraničí, kteří mají obdobnou zkušenost s národní implementací, říkají, že je důležité vytvořit komunitu odborníků, kteří komunikují s nějakým garantem, a že musí probíhat průběžná edukace a komunikace a především průběžné testování systémů v rámci komunity. A komunitu i garanta v České republice už máme,“ Bušek.

První část summitu moderoval vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann (uprostřed). V úvodním bloku vystoupili také premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Většinu standardů, které ministerstvo zdravotnictví v plánu zmiňuje, podle Buška v systému buď již máme nebo připravujeme. „Jedná se jak o komunikační standard HL7 FHIR, tak i o klinický standard openEHR,“ popsal a dodal, že společnost Asseco Central Europe je jeden z pěti dodavatelů, se kterými má ministerstvo zdravotnictví podepsanou rámcovou smlouvu na realizaci projektů v oblasti elektronizace zdravotnictví.

Michal Bušek také popsal poměrně specifickou pozici Asecco Central Europe na českém trhu. „Jsme v trochu jiné situaci než jiní dodavatelé. A to tím, že na český trh vstupujeme s novým NIS, který je moderní, opravdu nový a v současnosti probíhá jeho lokalizace. V tom máme určitou výhodu před ostatními. Nevýhodu zase máme v tom, že na českém trhu ještě nejsme,“ vysvětlil Bušek. A dodal: „Nicméně většinu standardů, které ministerstvo v systému zmiňuje, buď už máme, nebo v rámci legislativní lokalizace připravujeme.“

Neformální diskuse Michala Bednáře z EUC, Jana Bodnára z VZP a diabetologa Martina Prázného.

Sdílení obrazových dat je nejdál

Změny iniciované NCEZ vítá také ředitel OR-CZ Michal Mačát. „Jsme moc rádi, že tato aktivita vzniká a panu Foltýnovi chci poděkovat, že se jí ujal a popřát mu hodně štěstí,“ uvedl Mačát. A vysvětlil, jaké změny si přeje. „Za mne je v oblasti elektronizace zdravotnictví klíčové, aby bylo jednodušší pořízení zdravotnického záznamu, aby byly záznamy pro lékaře snadněji srozumitelné a aby se výměna zdravotnických informací mezi poskytovateli zdravotní péče stala standardizovanou, bezpečnější a nějak řízenou – to podle mne dnes chybí,“ popsal Mačát s tím, že všechny tyto kroky by vedly k úspoře času zdravotníků.

Michal Mačát. Foto: Radek Čepelák

„Všichni dodavatelé aplikací dost pracují na tom, aby se zjednodušila práce s pořizováním záznamů,“ řekl také Mačát na summitu. A přidal příklad. „Někteří tuzemští odborníci, mohu jmenovat Matěje Adama, se nějaký čas zabývali tím, že se snažili naučit umělou inteligenci vyznat se v nestrukturovaných záznamech. A ona to nějak uměla a z nestrukturovaného záznamu informace, které lékař chtěl, vytahala. Ale když se aplikovala do českého prostředí na záznamy v nemocničních informačních systémech, tak při prvním naimplementování měla úspěšnost jen kolem 60 procent. A ze 40 procent se musela doučit v dané nemocnici, protože každý lékař pořizuje záznamy trochu jinak a každý používá trochu jiné zkratky,“ vysvětlil Mačát.

Proto si myslí, že více než zapojení umělé inteligence pomůže, když se záznamy budou rovnou – a to klidně pomocí umělé inteligence – nějak strukturovaně pořizovat. „To je to, na čem pracujeme my. Hodně se zaměřujeme na zpracování obrazových dat ve zdravotnictví. A umělá inteligence dnes již pomáhají radiologům posuzovat snímky a vyznačovat v nich útvary, přitom umělá inteligence dokáže i pořídit záznam, popíše, co na snímku vidí a udělá to strukturovaně,“ vysvětlil Mačát.

Účastníci panelové diskuse nazvané Standardizace, interoperabilita a nemocniční informační systémy (zleva): Vedoucí odboru zdravotnictví Moravskoslezského kraje Lukáš Chalás (vlevo), náměstek ředitele FN Olomouc Antonín Hlavinka, ředitel ÚZIS Jaroslav Dušek ,ředitel NCEZ Petr Foltýn, ředitel OR-CZ Michal Mačát, jednatel Medicalc Softwre Václav Vachta a Business Development Director Healthcare Asseco Central Europe Michal Bušek.

Sdílení obrazových dat je dnes z veškerého sdílení zdravotnických dat podle Mačáta asi ze sdílení různých dat nejdále, protože se obrazová data z PACSu běžně posílají. „Není ale úplně řízené, v tom asi dojde k nějakým změnám. Ale například Moravskoslezský kraj už má centrální úložiště obrazových dat, kde poskytovatelé zdravotní péče mohou přistupovat na obrazová data pacientů, dokážou je mezi sebou sdílet a konzultovat a nemusí se opakovat vyšetření. Takže tahle oblast je poměrně daleko a od elektronizace si slibuji, že se k obrazovým datům bude přistupovat nějak centrálněji a systematičtěji,“ uzavřel Mačát.

Jakub Němec

Mohlo by vás zajímat

Foto: Radek Čepelák

Vydavatelství děkuje za podporu summitu Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra, Moravskoslezskému kraji a společnostem AKESO, EUC, Zentiva, Novartis, Roche, ALK, Abbott, AstraZeneca, Asseco Central Europe, Medicalc software a PRK Partners.

Diskuse v kuloárech před zahájením summitu.
Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda a vědkyně Martina Benešová-Schäfer, která se podílí na vývoji léků proti rakovině.
Auditorium třetího ročníku summitu Technologie a inovace ve zdravotnictví.