O nebezpečnosti hypertenze a její léčbě a o používání katetrů, které jsou zásadní inovací v této léčbě, mluvil na třetím ročníku summitu Zdravotnického deníku Technologie a inovace ve zdravotnictví přednosta interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petr Kala. „Použitím katetrů jsme schopni ovlivnit nejen kardiovaskulární příhody, ale i funkci ledvin a stav starších pacientů po infarktu nebo cévní mozkové příhodě a také u diabetiků,“ popsal výhody bezpečné inovativní metody léčby.
„Hypertenze nebolí. A to je samozřejmě velký problém, protože tím pádem nejsme schopni spoustu pacientů detekovat a diagnostikovat. Pacienti si postupně zvykají na svůj vyšší tlak, ale ten hraje bohužel zásadní a velmi negativní roli,“ uvedl své vystoupení na summitu Petr Kala, který upozornil na to, že hypertenze, tedy krevní tlak nad 140/90, je v tuzemské populaci velmi častá – trpí jí až třetina dospělých. „Ale pacientů s akutním infarktem myokardu má hypertenzi téměř 80 procent. To znamená, že jde o extrémně důležitý rizikový faktor, který silně zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárních komplikací,“ upozornil Kala.
Popsal také, proč je léčba hypertenze kruciální. „Pokud se nám podaří krevní tlak snížit, a nemusí jít o snížení nijak dramatické, stačí o 5 mmHg, dosáhneme 10procentního snížení velkých kardiovaskulárních příhod. I relativně malý posun způsobí obrovsky pozitivní dopad na pacientovo zdraví,“ vysvětlil Kala důležitost takové léčby. Upozornil i na to, že 65 procent lidí s hypertenzí je v České republice stále neléčených nebo má nekontrolovanou hypertenzi. Nemoci oběhové soustavy, mezi něž hypertenze patří, jsou přitom naprosto dominantní příčinou úmrtnosti české dospělé populace.
Bezpečný zákrok s dlouhodobým účinkem
Léčba hypertenze by se nicméně v příštích letech měla výrazně proměnit, vstupuje do ní totiž další důležitý prvek. „Již dlouhou dobu se snažíme o kontrolu krevního tlaku léky, ale máme i relativně novou inovaci, a tou jsou katetry,“ řekl na summitu Kala a zároveň upozornil na to, že ani katetry nejsou novým vynálezem, ale jde spíše o „inovaci inovace“. „Renální denervace, která snižuje krevní tlak cestou ovlivnění sympatického nervového systému, je už relativně starší technologií, ale trvalo poměrně dlouhou dobu, než se dostala do praxe a byla schválena, v tuto chvíli v USA (od listopadu 2023 je tato metoda v USA schválena FDA, tedy Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv – pozn. red.), protože už existuje dostatečná evidence, a to jak efektivity, tak bezpečnosti,“ vysvětlil přednosta interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Renální denervace existuje několik typů. „Systém, který je v tuto chvíli schválený a pomáhá významně snížit krevní tlak, se snaží nějakým způsobem ovlivňovat nervová vlákna, která jsou kolem ledvinných tepen. Ledviny totiž hrají v hypertenzi velmi zásadní roli,“ vysvětlil Kala s tím, že krom toho existuje i systém ultrazvukový a také aplikace alkoholu do oblasti kolem ledvinných tepen.
Zkušenosti lékařů podle něj jednoznačně potvrdily, že u pacientů trvá efekt renální denervace minimálně po dobu tří let, spíše ale déle. Také se potvrdilo, že jde o metodu velice bezpečnou. „Existovaly logické obavy, protože jde o invazivní zákrok, a každý invazivní zákrok má nějaké své komplikace. Praxe nicméně ukázala, že jde o zákrok skutečně velmi bezpečný,“ ujistil na summitu Kala, který upřesnil, že při zákrocích nebyly pozorovány nežádoucí příhody spojené s katetrem, respektive procedurou, dlouhodobě nebyly prokázány změny renální tepny a u pacientů po zavedení katetru nedochází ani ke snížení renálních funkcí.
Velkou roli v úspěšnosti a bezpečnosti léčby hraje i fakt, že renální denervace zajišťuje snížení pacientova krevního tlaku nejenom v průběhu aktivní fáze dne, ale i v noci, vysvětlil na summitu Kala a popsal i další výhody použití katetrů. „Jsme schopni ovlivnit nejen kardiovaskulární příhody, ale i funkci ledvin a stav starších pacientů po infarktu nebo cévní mozkové příhodě a také diabetiků,“ řekl.
Jen v sedmi specializovaných centrech
Jak Kala na summitu vysvětlil, léčba katetry je vhodná pro pacienty s rezistentní hypertenzí, pro pacienty s vysokým kardiovaskulárním rizikem a zároveň pro ty, kteří mají alespoň relativně slušnou funkci ledvin. „Může být řešením také pro pacienty, kteří netolerují medikaci a po konsensuálním rozhodnutí preferují katetrovou léčbu, a pro non-adherentní (nesprávně užívající léčiva – pozn. red.) pacienty,“ doplnil Kala.
Upřesnil, že by taková léčba mohla probíhat jen v úzkém okruhu zdravotnických pracovišť. „V České republice máme sedm center pro léčbu hypertenze. A pokud se nám tuto metodu podaří prosadit do úhrad, bude prováděna právě v těchto centrech. Je totiž potřeba velmi pečlivé selekce pacientů a jejich sledování,“ vysvětlil.
V závěru svého vystoupení Kala konstatoval, že v České republice neoddiskutovatelně poskytujeme špičkovou kardiovaskulární péči, včetně excelentního výzkumu a aplikování simulační medicíny i umělé inteligence, v oblasti inovací ale máme systémově na čem pracovat. „Co můžeme a máme zlepšit, s odbornou společností jako přirozeným iniciátorem změn, je rychlé zavádění inovativních technologií a přístupu do praxe – samozřejmě s podmínkou odpovídající evidence – a zjednodušení úhrad a formalistických procesů, včetně nastavení CZ-DRG pro inovace,“ uzavřel Petr Kala.
Jakub Němec
Foto: Radek Čepelák
Mohlo by vás zajímat
Vydavatelství děkuje za podporu summitu Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra, Moravskoslezskému kraji a společnostem AKESO, EUC, Zentiva, Novartis, Roche, ALK, Abbott, AstraZeneca, Asseco Central Europe, Medicalc software a PRK Partners.