Mezi hodnotící kritéria jednacích řízení s uveřejněním patří u veřejných zakázek v první řadě hlavně cena. Jinak je tomu v případě hodnocení energetických projektů v nemocnicích, kde je vedle ceny nutné posuzovat také kvalitu. Může se proto stát, že se doba jednacího řízení protáhne. Na sympoziu Zdravotnického deníku na to upozornila advokátka advokátní kanceláře Portos Michaela Machálková. U energeticky úsporných projektů s garancí dosažených úspor (pozn. red. – EPC) si ale dodavatelé jiný způsob řízení v současné době představit nedokážou a považují ho za správnou volbu.

Zadavatelé veřejných zakázek rádi volí hodnocení pouze cenových kritérií z důvodu zachování pozitivního politicko-mediálního obrazu, byť jsou si vědomi toho, že výsledek pro ně nemusí být vždy nejlepší. V případě energetických služeb je tu ale zákonně daná povinnost plnit i ta kritéria, která se ceny netýkají.

„Energetické služby se pouze na cenu hodnotit nesmí, zadavatelé jsou nuceni zohlednit i kvalitu. Negativním aspektem může být delší doba řízení. Pokud hodnotíte návrh řešení nebo procentní výši úspor, musíte posoudit všechny podklady,“ uvedla na sympoziu advokátka Michaela Machálková, která na sympoziu popsala výhody průběh jednacího řízení s uveřejněním v souvislosti s EPC projekty (psali jsme zde).

Advokátka Michaela Machálková hovořila na sympoziu o typech právních kontraktů v souvislosti s EPC projekty v nemocnicích.

Pokud podle Machálkové nemocnice jednoznačně nastaví zadávací podmínky tak, aby bylo dodavateli jasné, co bude předmětem jeho hodnocení, není důvod k tomu, aby došlo k problémům. Pokud je tedy například předmětem hodnocení výše úspor, která je ve smlouvě detailně stanovena, dodavatel ví, čeho musí dosáhnout. Současně je dobré pamatovat i na sankce, když se dodavateli stanovených úspor dosáhnout nepodaří.

S jednacím řízením s uveřejněním jsou v souvislosti s EPC projekty spokojeni i na druhé straně barikády, tedy dodavatelé. Podle jednatele společnosti D-energy Eduarda Paulíka si dodavatelé zatím nedokážou představit jiný způsob řízení, protože u EPC projektů ví nemocnice už od začátku minimum informací. Výjimku pak podle něj představují takové projekty, které nejsou natolik komplexní jako velké objekty a areály. V případě rozsáhlých komplexů je metoda EPC a jednací řízení s uveřejněním tou správnou volbou pro obě strany.

Jednatel energetické společnosti D-energy Eduard Paulík.

S tím souhlasil také místopředseda představenstva Advance Energo Filip Ovčačík, podle kterého jednací řízení s uveřejněním dává dodavatelům šanci být tím nejlepším partnerem při tvorbě projektu. Upozornil ale i na jednu nevýhodu: „Společně se zadavatelem si připravujeme nejvhodnější řešení pro obě strany. Může se ale stát, že během jednotlivých kol jednání začnete zpřesňovat parametry natolik, až se z toho stane hon na cenu mezi jednotlivými dodavateli.“

Filip Ovčačík zdůraznil výhody i nevýhody jednacího řízení s uveřejněním.

Všechny energetické společnosti na trhu jsou zvyklé na to, že se soutěží podklady, které má zadavatel k dispozici, nikoliv podklady, které zpracovává zhotovitel. Každá smlouva je pak garantovaná ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a pamatuje na fázi ověření těchto podkladů, jak upozornil Paulík. Zároveň dodal, že každá smlouva je napsána tak, aby se po výběrovém řízení ještě dalo provést pár základních úprav.

Na stabilitu a transparentní nastavení podmínek pro podnikání v oblasti energetických služeb, které je ovlivňováno dlouhodobou energetickou politikou, nastavením priorit a legislativou, dohlíží Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).

Mohlo by vás zajímat

Energeticky úsporné projekty podporuje také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (uprostřed), který se účastnil první části sympozia společně s obchodním ředitelem Veolia Energy Jakubem Tobolou (vlevo). Naslouchá moderátor akce a vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann.

-ns-

Foto: Radek Čepelák

Zdravotnický deník děkuje za laskavou podporu sympozia společnostVeolia Energie ČR.