Poslanecká sněmovna včera ve druhém čtení projednala novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým by se do českého práva mělo implementovat evropské nařízení o hodnocení zdravotnických technologií (HTA). Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Fifka (ODS) k novele představil pozměňovací návrh skupiny poslanců, který by změnil systém doplatků za léčivé přípravky. Opoziční poslanec Kamal Farhan (ANO) s ním však má jeden zásadní problém.
„Toto evropské nařízení stanoví rámec pro podporu spolupráce členských států Evropské unie v oblasti klinického hodnocení, zdravotnických technologií, a to s cílem dosažení vysoké kvality ochrany zdraví pacientů a zajištění hladkého fungování vnitřního trhu, pokud jde o humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro,“ představil vládní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Obsahem novely má být zejména zajištění výměny informací o hodnocení zdravotnických technologií mezi Českou republikou a ostatními státy EU. Návrh určuje členy příslušné koordinační skupiny, kterými za Českou republiku budou ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Právě do rukou lékového ústavu návrh svěřuje oblast hodnocení léčivých přípravků. Současně pověřuje ministerstvo zdravotnictví, aby do budoucna v rámci rozvoje a prohlubování evropské spolupráce v oblasti HTA určilo osobu, která bude tuto činnost v České republice vykonávat.
K návrhu byl předložen jeden pozměňovací návrh, a to od skupiny poslanců Petra Fifky, Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philippa, Michaely Šebelové, Martiny Ochodnické a Kláry Kocmanové. Návrh požaduje zavést nový systém sledování limitů započitatelných doplatků na částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely, který nebude založen na zpětném vracení finančních prostředků, jako je tomu nyní, nýbrž na online kontrole přímo v lékárně.
„V dnešní době některé skupiny obyvatel mají limity na doplatky obyvatel, které dostávají zpětně od zdravotních pojišťoven, a to buďto složenkou, nebo na bankovní účet. Tento systém je poněkud obsolentní a proto navrhujeme, aby se změnil,“ prezentoval pozměňovací návrh poslanec Fifka v obecné rozpravě. Jinými slovy, v systému eRecept by byla zavedena evidence automatického sledování útraty za léky a pokud by pacient přesáhl limit, už by za léky v lékárně neplatil. Předkladatelé návrhu věří, to bude mít pozitivní dopad nejen na pojištěnce, ale i na zdravotní pojišťovny, kterým tím odpadne část byrokracie spojené s vracením přeplatků.
Mohlo by vás zajímat
S tím, že by změna systému doplatků dle návrhu ulehčila pacientům život, souhlasil i opoziční poslanec a stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan. V pozměňovacím návrhu mu však chybí stanovené datum, od kdy by tento nový systém platil. Poukázal při tom na nutné softwarové změny v rámci elektronické preskripce, které by bylo nutné před změnou fungování limitace doplatku provést. Slova Fifky, že právě s ohledem na nutnou přípravu softwarů by byla účinnost této části zákona odložena na 1. ledna příštího roku, však Farhana neuklidnila. V návrhu to totiž není výslovně uvedeno.
Návrh novely „osmačtyřicítky“ předložila vláda sněmovně v dubnu. Po včerejším druhém čtení dokument projde znovu garančním výborem a následně ho čeká závěrečné schvalování, které se uskuteční nejdříve za dva týdny.
A zase ty 24hodinové směny…
Kromě novely zákona o veřejném zdravotním pojištění včera poslanci ve druhém čtení projednali i vládní návrh novely zákoníku práce. Zákoník práce by podle něho mohl umožnit zavedení směn o délce až 24 hodin pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních s nepřetržitým provozem nebo například u záchranné služby. Za takto dlouhé směny by ze zákona dostávali stanovený příplatek. Předloha by zavedla pravidelnou valorizaci minimální mzdy a zrušila zaručené mzdy v soukromém sektoru. K návrhu se sešlo několik pozměňovacích návrhů.
-fk-