Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) označil první léky jako omezeně dostupné. Vyplývá to ze opatření obecné povahy (OOP) zveřejněných na jeho webu. Jde o inhalátor s Ventolinem pro astmatiky a jeho dvě náhrady, antibiotikum Ospen a několik druhů léků na závratě, u kterých ministerstvo zdravotnictví (MZd) nedostupnost řešilo už v minulosti. Lékárny a firmy distribuující léky teď musí každý den hlásit ústavu své zásoby těchto přípravků, pacienti informaci uvidí v aplikaci elektronických receptů na webu nebo v mobilním telefonu.
Nové označení „omezená dostupnost“ je součástí novely zákona o léčivech, jejíž ustanovení vstoupila v platnost na začátku června. U Ventolinu ministerstvo už na konci května svým opatřením obecné povahy zakázalo lékařům předepisovat pacientům více než jedno balení. V dokumentu také lékaře vyzvalo, aby lék nepředepisovali pacientům, kteří už doma přípravek s dostatečnou použitelností mají.
Výrobce podle MZd v únoru informoval, že pro letošní rok sníží dodávky o 40 procent. Odhadoval, že zásoby vydrží do konce května. „Následně po zbytek roku 2024 očekáváme občasné výpadky zásob,“ cituje ministerstvo výrobce v dokumentu. V současné době firma předpokládá obnovení dodávek 26. července 2024.
Povinnost hlásit zásobu mají distributoři a lékárny od dnešního dne kromě inhalátoru s Ventolinem také u přípravků Buventol Easyhaler a Ecosal Inhaler, kterými je lékaři mohou nahrazovat. U penicilinového antibiotika Ospen, které lékaři předepisují například na streptokokové angíny, SÚKL žádné náhrady nestanovil. Lék chybí opakovaně už od loňského podzimu. Opatření se vztahuje na síly 0,4 a 0,75, u nichž výrobce předpokládá obnovení dodávek v polovině října 2024.
Už loni v listopadu MZd informovalo o problémech s dodávkami léků s účinnou látkou betahistin, které lékaři předepisují na závratě. SÚKL tak jako omezeně dostupné označil léky Betahistin Rathiopharm, Betahistin Actavis, Betahistin Acord, Vertimed a Betaserc v různých sílách a velikostech balení. Všechny mají v současné době přerušenou výrobu, obnovovat by ji měli výrobci postupně od června do konce roku.
Pacienti, kterým lékař některý z léků označených jako omezeně dostupný předepíše, po přihlášení do aplikace e-receptu na webu nebo v mobilu uvidí seznam a na mapě 20 nejbližších lékáren, kde je lék dostupný. Lékárny naopak uvidí, zda a u kterého distributora je možné lék objednat. Lékaři budou na omezenou dostupnost upozornění systémem e-receptů už při předepisování léku. Ostatní, kteří lék předepsaný nemají, informaci v aplikaci neuvidí.
-čtk-