Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) tento týden oznámil, že antibiotikum, prodávající se pod obchodním názvem Ospen, bude mít ve dvou svých sirupových verzích – obvykle předepisovaných dětem – několik měsíců omezenou dostupnost. Podle výrobce, farmaceutické společnosti Sandoz, je slabšího sirupu dostatek, silnějšího mají distributoři zásoby jen na část oznámeného výpadku. Lékárníci spoléhají na garanci dodávek vycházející z novelizovaného zákona o léčivech. Ten jim i distributorům po dobu omezené dostupnosti navíc ukládá povinnost denně hlásit SÚKLu své zásoby nedostupného léčiva.
Penicilinové antibiotikum Ospen, které bývá předepisováno na streptokokové angíny, má nahlášenou omezenou dostupnost na dvě své síly, a to 0,4 a 0,75. „V současné době máme vzhledem k historickým prodejům dostatečné množství přípravku na zásobě,“ sdělil pro Zdravotnický deník tiskový mluvčí výrobní společnosti Sandoz Martin Klimek k Ospenu o síle 0,4. Dodal, že s ohledem na to, že v současné době neprobíhá sezóna antibiotik, společnost neočekává výrazný výpadek. Jeho dostupnost však prý může být ovlivněna výpadkem přípravku Ospen 0,75MIU/5ML POR SUS 1X60ML, což je druhý lék označený SÚKLem jako omezeně dostupný.
Tuto silnější formu antibiotika výrobce podle svých slov v současné době doprodává. „Další dodávku očekáváme v druhé půlce září 2024,“ uvedl dále Klimek s tím, že u velkodistributorů je k dispozici zásoba téměř na jednu měsíční spotřebu. Vzhledem k tomu, že lékový ústav očekává obnovení dodávek tohoto přípravku až 30. září, nejeví se tyto zásoby jako dostatečné. U slabší formy – Ospen 0,4 – se obnova očekává dokonce až 18. října.
Epidemiologii angín však nelze předvídat, což Zdravotnickému deníku potvrdil i lékárník a předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. „Odhadovat streptokokové infekce u malých dětí přes léto je věštěním z křišťálové koule,“ řekl. Co se týče možnosti nahradit omezeně dostupný sirup Ospen, tam prý lékaři obvykle předepisují jako alternativy širokospektré antibiotikum Amoksiklav s účinnou látkou amoxicilin, případně Sumamed s látkou azithromycin. Jsou i další lékové skupiny, vždy však musí lékař vyhodnotit vhodnost přípravku dle daného pacienta.
Hampel se toho, že by pro své pacienty lék neměl, prozatím neobává. „V zákoně je, že distributor je povinen mi do dvou dnů dodat, co potřebuji. A já doufám, že to tak bude. Proto jsem v klidu,“ sdělil Hampel. „Nyní jsme v situaci, kdy se monitorují zásoby. Není sice ještě vytvořena rezervní zásoba, ale léku má být dostatek, protože se monitoruje, ve kterých lékárnách a u kterých distributorů jsou,“ řekl dále s tím, že na základě těchto dat si následně lék od distributorů objedná a bude očekávat jeho dodání.
-fk-