Asociace děkanů lékařských fakult České republiky (ADLF) tento týden vydala prohlášení upozorňující na negativní vývoj ve financování výuky lékařství a dalších zdravotnických oborů. Argumentuje, že kolegové ve zdravotnických zařízeních mají až trojnásobné mzdy oproti akademikům, tudíž hrozí, že potenciální pedagogové budou v budoucnu upřednostňovat lékařskou praxi před vyučováním, což by se mohlo negativně projevit na kvalitě výuky. Podle ADLF je situace vážná a vyžaduje okamžitou intervenci státu.
„Lékařské fakulty dlouhodobě čelí poklesu zájmu kvalifikovaných lékařů o práci při výchově a vzdělávání budoucích zdravotníků, neboť mzdy srovnatelně kvalifikovaných kolegů ve zdravotnických zařízeních jsou nyní na dvojnásobné (někdy až na trojnásobné) výši oproti mzdám na lékařských fakultách,“ píše asociace v prohlášení. Děkani se obávají, že rozdíl v odměňování bude mít dlouhodobý dopad na kvalitu vzdělávání budoucích lékařů a v důsledku na pokles kvality zdravotní péče. Rovněž upozorňují, že v posledních letech nedošlo k reálnému nárůstu financování univerzit tak, aby to alespoň zmírnilo vliv vysoké inflace. „Reálně tedy příjmy univerzit klesají. Některé lékařské fakulty jsou nuceny kvůli tomu zvažovat personální redukci,“ tvrdí.
Lékařské fakulty se prý ve snaze zajistit do budoucna dostatečný počet zdravotnických pracovníků potýkají s rostoucím tlakem na zvyšování počtu absolventů. Děkani uznávají, že stát se snaží kapacity pro výuku navýšit, nejsou však podle nich zajištěny dostatečné prostředky na konkurenceschopné ohodnocení pedagogů.
„Aby lékařské fakulty i nadále mohly plnit svoji vzdělávací roli, musí na nich vyučovat špičkoví a plně erudovaní specialisté. Pokud stát dovolí, aby mzdy na fakultách byly hluboko pod úrovní mezd ve zdravotnictví, bude logickým důsledkem odchod kvalitních pedagogů z pozic učitelů do lékařských praxí, a to povede k poklesu kvality výuky na lékařských fakultách. Tento vývoj by v delším horizontu dokonce mohl ohrozit samu existenci lékařských fakult,“ varují s tím, že do tohoto stavu může české lékařské vzdělávání dojít do deseti let, pokud nebudou brzy přijata „razantní nápravná opatření“.
„Zdůrazňujeme potřebu komplexního a strategického přístupu k financování medicínského vzdělávání, který by reflektoval specifické nároky a výzvy, kterým čelíme,“ dodává asociace děkanů. Na závěr zdůrazňují svůj požadavek, aby mzdy na lékařských fakultách byly porovnávány a paralelně zvyšovány podle mezd ve zdravotnictví.
Mohlo by vás zajímat
-fk-