Evropská rada zřejmě nebude v příštích pěti letech považovat zdraví za svou prioritu. Vyplývá to z uniklého návrhu strategické agendy Evropské unie, který definuje priority Evropy pro mandát na období let 2024 až 2029. S informací přišel portál Euractiv, který sleduje evropské dění.
Strategickou agendu EU přijme 27 hlav evropských států na zasedání Evropské rady ve dnech 27. a 28. června. Interní dokument, který měl Euractiv podle svých slov možnost vidět, se zaměřuje hlavně na geopolitické výzvy, bezpečnost a obranu EU, zdraví ale prý poněkud opomíjí.
„Považuji za šokující, že uniklý strategický dokument EU 2024/2029 nezmiňuje zdraví,“ reagovala v pátek 14. června portugalská europoslankyně Sara Cerdas na X.
Zdravotnická agenda je podle všechno v dokumentu zmíněna pouze dvakrát, navíc je vždy součástí jiného tématu, jako je například obrana a umělá inteligence (AI). V programu se píše, že Evropská Unie „posílí svoji odolnost, připravenost a schopnost reagovat na krize.“
„Je trochu znepokojivé, že lídři zapomněli na hrůzy spojené s poslední pandemií a také na zdravotní rizika, jimž čelíme v důsledku změny klimatu a uměle vytvořených škodlivých látek, jako jsou per- a polyfluoralkylové látky (PFAS),“ řekl Euractivu finský europoslanec Nils Torvalds.
Mohlo by vás zajímat
Pro Evropskou lidovou stranu (EPP) rozhodně zdraví „prioritou“ na příštích pět let je, uvedl pro Euractiv německý europoslanec Peter Liese. „Pro konkrétní zlepšení životů lidí lze udělat mnoho. Je politováníhodné, když se rada nezaměřuje na zdraví,“ dodal.
Nerespektování dosavadní linie
Návrh na příští roky je v jasném kontrastu s agendou Evropské rady na období 2019 až 2024, která slibovala „sociální ochranu, […] vysokou úroveň ochrany spotřebitele a potravinových norem a dobrý přístup ke zdravotní péči“.
Je také v jasném rozporu se závěry Rady o budoucnosti Evropské zdravotnické unie, ve kterých Rada EU vyzývá příští Komisi, aby ponechala zdraví jako prioritu.
Závěry o budoucnosti Evropské zdravotnické unie budou schváleny na zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) 21. června. Na programu je také diskuse o farmaceutickém balíčku a schvalování doporučení o typech rakoviny, kterým lze předcházet vakcinací.
„Pokud Rada přijme svůj program bez zaměření se na zdraví, postrádá zásadní roli v zabezpečení Evropanů,“ řekla Euractivu finská europoslankyně Silvia Modigová (Levice).
-ns-