Karlovarský kraj už rozdělil téměř tři miliony korun mezi lékaře primární péče, aby neodcházeli do důchodu. Ačkoli hejtmanství zahájilo před několika lety kampaň, díky níž chce pomocí velkorysých stipendií získat nové lékaře do kraje, potřebuje, aby lékaři v důchodovém věku zůstali v práci, než jejich nástupci dokončí studia, řekl náměstek hejtmana Karel Jakobec (ODS).
„Když jsme program v tomto roce vyhlašovali, alokovali jsme částku 3,5 milionu korun. V té první vlně žádostí jsme přispěli už 2,5 milionem korun, ale protože ještě nějaké peníze zůstaly, tak i nadále přijímáme žádosti od doktorů – seniorů, kterým je více než 65 let, o příspěvek. Rada teď schvalovala dalších pět žádostí, protože jedna žádost byla vzatá zpět. Takže jsme rozdělili dalších 250 tisíc korun,“ řekl Jakobec. Stejný objem finančních prostředků – totiž 3,5 milionu korun na rok – kraj na tento dotační program vyčlenil i pro následující roky, a to až do roku 2028.
Karlovarský kraj se podobně jako další regiony mimo velká centra potýká dlouhodobě s nedostatkem lékařů. Navíc řada lékařů oborů všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost nebo pediatrie a zubní lékařství je ale v seniorním věku a mohli by odejít do důchodu. Příspěvkem 50 tisíc korun na rok je kraj chce motivovat, aby svou praxi prodloužili. Stačí přitom, aby žadatel splnil tři podmínky – bylo mu nad 65 let, jeho týdenní ordinační doba nebyla nižší než 20 hodin a měl v péči alespoň 800 registrovaných pojištěnců.
Z celkového počtu 127 lékařů – praktiků je nyní v kraji 51,2 procenta ve věku nad 60 let a 34,7 procenta je ve věku nad 65 let. Ještě vyšší je věkový průměr u dětských lékařů, kde je ve věku nad 65 let 43,9 procenta lékařů. V zubním lékařství je ve věku nad 65 let 36 procent lékařů.
Finanční dotace Karlovarského kraje umožní příjemcům například zaplatit část úvazku administrativního pracovníka, který jim pomůže zvládnout administrativu spojenou s provozováním ordinace.
Mohlo by vás zajímat
-čtk-, -red-