Velké farmaceutické skupiny postupně zveřejňují výsledky svého hospodaření za druhé letošní čtvrtletí. Firmám jako Johnson & Johnson, Pfizer nebo AstraZeneca se v období od dubna do června dařilo lépe, než jaký byl tržní konsensus. I pod vlivem silnějších prodejů proto řada z nich aktualizuje své celoroční výhledy směrem k lepším číslům. Své finanční výsledky jednotlivé firmy zveřejňují ve čtvrtletních zprávách, z nichž citují různá média jako například portály BioSpace.com nebo Forbes.com.
Americká farmaceutická skupina Johnson & Johnson vydělala ve druhém letošním čtvrtletí více, než činil odhad bookmakerů a analytiků na Wall Street. Její čistý zisk dosáhl v období od dubna do června 4,7 miliardy dolarů (bezmála 110 miliard korun), což představuje meziroční pokles téměř o 13 procenta. Naproti tomu tržby skupiny meziročně stouply o více než čtyři procenta na 22,45 miliardy dolarů (asi 523,5 miliardy korun). Vyplývá to ze čtvrtletních finančních výsledků, které skupina Johnson & Johnson zveřejnila ve druhé polovině července.
Hlavním tahounem růstu tržeb skupiny byl růst prodejů divize inovativní medicíny, které meziročně stouply o 5,5 procenta na téměř 14,5 miliardy dolarů. Z regionálního hlediska se skupině Johnson & Johnson nejvíce dařilo ve Spojených státech, kde prodeje meziročně vzrostly bezmála o osm procent.
Johnson & Johnson na základě dosažených výsledků za druhý kvartál mírně vylepšil celoroční výhled. Tržby skupiny v roce 2024 by se měly pohybovat mezi 89,2 a 89,6 miliardy dolarů, což je o půl miliardy více, než činil dubnový odhad po výsledcích za první čtvrtletí. Celoroční odhad čistého zisku na akcii skupina naopak mírně zhoršila na 10 až 10,1 dolaru. To je o 60 centů méně než v dubnu.
Pfizer splní své cíle, míní Bourla
Meziročně vyšší tržby vykázala i další americká farmaceutická skupina, Pfizer. Ten za druhé letošní čtvrtletí utržil 13,3 miliardy dolarů (v přepočtu kolem 310 miliard korun), což je o dvě procenta více než před rokem. Čistý zisk se ovšem meziročně snížil o 98 procent na pouhých 41 milionů dolarů (skoro 10 miliard korun).
Na poklesu zisku se podle zprávy o finančních výsledcích skupiny podepsaly jednorázové náklady, které souvisely s optimalizačním programem výroby léků a léčivých přípravků. Pfizer nicméně stále pokračuje ve svém úsilí uspořit za celý letošní rok na celkových nákladech nejméně čtyři miliardy dolarů (v přepočtu přes 90 miliard korun).
Mohlo by vás zajímat
„Jsme stále na cestě k dosažení našich strategických cílů a priorit, které jsme si pro rok 2024 vytyčili. Jsem velmi potěšen silnou výkonností našeho produktového portfolia ve druhém čtvrtletí, vyzdvihuji také výjimečný růst portfolia našich onkologických léků,“ uvedl v tiskovém prohlášení výkonný ředitel Pfizeru Albert Bourla. Pfizer mírně vylepšil celoroční výhled tržeb i čistého zisku.
AstraZeneca dvouciferná?
Ještě lépe se ve druhém letošním čtvrtletí dařilo britské farmaceutické skupině AstraZeneca. Ta meziročně zvýšila jak tržby, tak čistý zisk. Její prodeje se v porovnání se druhým kvartálem loňského roku zvýšily o 13 procent na necelých 13 miliard dolarů (asi 300 miliard korun), čistý zisk na akcii pak stoupl o šest procent na 1,24 dolaru.
„Na základě vývoje našeho hospodaření v prvním letošním pololetí i na základě silné poptávky po našich produktech zlepšujeme náš celoroční výhled, jak tržeb, tak zisku na akcii,“ uvedl v tiskovém prohlášení Pascal Soriot, výkonný ředitel společnosti AstraZeneca.
Celkové tržby skupiny by se tak podle nového odhadu měly letos zvýšit přibližně o 15 procent. Dřívější odhady hovořily o nižších dvouciferných přírůstcích. Zisk na akcii by pak za celý letošní rok měl stoupnout rovněž přibližně o 15 procent, což je rovněž o několik procentních bodů více, než skupina odhadovala ještě v dubnu.
Zdeňka Musilová