Ambulantní specialisté by měli v příštím roce dostat nulaprocentní navýšení, plánuje ministerstvo zdravotnictví. Jedinou výjimkou je péče o duševní zdraví, kde má dojít k meziročnímu nárůstu o dvě procenta. V tuto chvíli to vypadá, že Sdružení ambulantních specialistů přistoupí k protestům. Zároveň se ale sami ambulantní specialisté neshodnou na tom, jak nastavit úhrady. Zatímco ti sdružení pod Českou lékařskou komorou (ČLK) volají po stejné hodnotě bodu, Sdružení ambulantních specialistů chce hodnoty u jednotlivých odborností diferencovat.

Ambulantním specialistům se v rámci letošního dohodovacího řízení nepodařilo s plátci uzavřít dohodu. Protože v rámci úhradové vyhlášky pro tento rok dopadli skoro nejhůř ze všech segmentů, požadovali dvojciferné navýšení – místo toho ale dostali nabídku nuly, kterou odmítli.

Na jednání, které se konalo minulý týden, ovšem ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že ambulantní specialisté nedostanou žádné navýšení s výjimkou oborů, které se věnují duševnímu zdraví – ty mají dostat navýšení dvouprocentní. Odlišný postup má být jen u psychiatrických stacionářů, které v minulých letech vypadly z valorizace výkonů podle inflace, a u dermatologie, kde prošla do Sazebníku zdravotních výkonů velká revize, která se má promítnout i do úhrad.

Hlavní diskuse na ministerském jednání se ovšem týkala toho, jestli má být stejná nebo různá hodnota bodu. „ČLK bez ohledu na to, že by mnohým oborům stejná hodnota bodu za ministerstvem stanovených podmínek, tedy při nulovém navýšení, vedla k poklesu úhrad, nadále razí právě jednu hodnotu. Hodnotu bodu dle mého názoru účelově směšuje s nárůstem úhrad, ačkoli jde o něco úplně jiného,“ konstatuje předseda Sdružení ambulantních specialistů (SAS) Zorjan Jojko.

Rozdíl v úhradách až o 12 procent

SAS přitom zveřejnil na svém webu vysvětlení, proč rozdílné hodnoty bodu prosazuje. Navýšení hodnoty práce nositelů výkonů v Seznamu výkonů má pro příští rok být 10,7 procenta. To ovšem bude znamenat rozptyl 7,3 procenta v nárůstu bodových hodnot výkonů jednotlivých odborností – v rozsahu od 102,8 do 110,1 procenta.

„Pokud by byla jedna jediná hodnota bodu (ministerstvo jako příklad uvedlo 96 haléřů), znamenalo by to pro některé odbornosti propad až na 91,4 procenta příjmů roku 2024, jiné by měly nárůst tržeb proti roku 2024 až 103,6 procenta. Úhrady by klesly například kardiologii, pneumologii, chirurgii či oftalmologii. Stagnovaly by například u angiologie, alergologie, neurologie, ortopedie, ORL či urologie. Mírně by narůstaly například interně, diabetologii, revmatologii, rehabilitaci a fyzikální medicíně či logopedii. Rozdíl v úhradách mezi obory by byl až 12,2 procenta, přičemž bez jakékoli nadsázky by to znamenalo, že navýšení jedněch by šlo na úkor jiných ambulantních specialistů. A to jen s ohledem na to, jestli pro svou péči potřebují techniku a/nebo spotřební materiál,“ objasňuje SAS, který navíc poukazuje na to, že reálný propad u technických a materiálově náročných oborů je větší, protože úhrady zaostávají za nárůstem nákladů na spotřební materiál a techniku.

Mohlo by vás zajímat

Sdružení tak nesouhlasí s jednou hodnotou pro všechny, na druhou stranu ale také důrazně nesouhlasí s tím, že by hodnota bodu byla diferencovaná podle regionu či dostupnosti ambulance.

Česká lékařská komora ovšem ve svém dopise ambulantním specialistům trvá na jedné hodnotě bodu. „Ministerstvo chce eliminovat nárůst ceny práce nositelů výkonů (nejenom lékařů), který do Seznamu zdravotních výkonů prosadila komora. Naším cílem bylo alespoň částečně napravit nespravedlnost, že úhrady preferují přístrojová vyšetření oproti práci lékařů. Eliminaci zvýšení ceny naší práce chce ministerstvo docílit (podobně jako letos) ještě větší diferenciací hodnoty bodu, kdy by např. kardiologové měli hodnotu bodu 1,02 Kč, zatím co např. internisté 0,93 Kč. To znamená naprosté popření samotného Seznamu zdravotních výkonů, který počítá s jednotnou hodnotou bodu 1,-Kč. V případě, pokud by se nám podařilo prosadit zachování spravedlivého systému ohodnocení výkonů počtem bodů se zvýšenou cenou lidské práce, pak hodlá ministerstvo snížit hodnotu bodu všem na 0,96 Kč a navíc úhrady limitovat hodnotou PURO 0,84. Můžeme si zkrátka vybrat, jakým způsobem soukromé lékaře – ambulantní specialisty stát a zdravotní pojišťovny okradou. Zda všechny stejně s jednotnou hodnotou bodu, nebo při diferencované hodnotě bodu podle návrhu ministerstva někoho více a někoho méně,“ napsal ambulantním specialistům prezident ČLK Milan Kubek.

Nemocnicím se navýší, ambulancím ne?

Sdružení i komora se ovšem shodují na tom, že zásadně nesouhlasí s návrhem na nulový růst. SAS už proto před několika týdny uspořádalo mezi ambulantními specialisty anketu, jak vnímají, že by měl vypadat další postup. A zatím to vypadá, že většina respondentů hlasuje pro protesty.

„Jednání na ministerstvu nemělo jasný výstup a na základě úterního jednání SAS lze konstatovat, že nás to utvrzuje, že protesty budou nutné. Zvláště s ohledem na to, že se proslýchá, že ministerstvo zdravotnictví, potažmo vláda, plánuje alespoň nějak vyhovět požadavkům nemocničních odborů a ČLK na navýšení mezd a platů, a to přesto, že produkce nemocnic v posledních 10 letech klesla o 20 procent a dále klesá, zatímco my jsme v tlaku za méně peněz pracovat stále víc, takže nám peníze na péči už opravdu významně chybí. Máme ale polovinu srpna a zatím nejsou vyčerpány možnosti jednání s ministerstvem zdravotnictví, o což se samozřejmě budeme snažit,“ uzavírá Zorjan Jojko.

-mk-