Německo ulehčí vstup ukrajinským lékařům na svůj trh práce. Umožní jim také dostudovat
Lékaři, kteří přicházejí do Německa z Ruskem napadené Ukrajiny, by se mohli dočkat snazšího vstupu na německý pracovní trh. Usnadnění podmínek pro vykonávání lékařské profese v Německu by se mohlo vztahovat i pro mediky, kteří sice své studium začali na Ukrajině, ale ještě jej nestihli dokončit. Ti by svůj diplom mohli získat rovněž v Německu. O chystaných změnách informoval odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
Německá spolková vláda chce usnadnit lékařům přicházejícím z Ukrajiny vstup na německý pracovní trh. Kabinet kancléře Olafa Scholze (SPD) v současné době prověřuje možnosti pro změny v legislativě, které by mimo jiné umožnily pokračovat v lékařském vzdělávání medikům, kteří studium započali na Ukrajině, ale nedokončili jej tam.
V rukou to mají i spolkové země, hájí se ministerstvo
Spolkové ministerstvo zdravotnictví zároveň připravuje také odpovídající změny v licenčním řádu pro lékaře tak, aby lékaři přicházející z Ukrajiny mohli snadněji začít jako lékaři pracovat právě v Německu.
Úřad Karla Lauterbacha (SPD) ovšem také zdůraznil, že profesní licence ukrajinským lékařům mohou již dnes vydávat jednotlivé spolkové země poté, co ukrajinští lékaři absolvují požadované školení.
V současné době totiž na udělení pracovního povolení v lékařské profesi čeká v Německu více než 1400 ukrajinských lékařů, kteří před válkou uprchli ze své země. Proces udělování pracovního povolení pro lékaře z Ukrajiny je přitom velice pomalý, jak dokazují data.
Jen necelých 200 povolení od začátku války
Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu požádalo v Německu o pracovní povolení k vykonávání lékařské profese 1674 uprchlíků z Ukrajiny, ovšem německé úřady z nich dosud schválily jen 187, uvádí odborný deník Deutsches Ärzteblatt s odkazem na průzkum portálu Welt am Sonntag.
Velice dlouhé čekací doby pro udělení lékařské licence se netýkají pouze Ukrajinců, ale i dalších žadatelů ze zemí mimo Evropskou unii. Podle deníku Deutsches Ärzteblatt se obvykle pohybují mezi 15 měsíci a třemi lety.
Mohlo by vás zajímat
Lékaři z mimounijních zemí si i proto vybírají stále častěji jiné země evropské sedmadvacítky pro výkon své lékařské profese, jak upozornila předsedkyně lékařského odborového svazu Marburger Bund Susanne Johnaová. “Současný bídný stav je způsoben především přílišnými byrokratickými překážkami a zahlcenými státními orgány,” uvedla pro Deutsches Ärzteblatt.
Pro zmírnění podmínek pro udělování lékařského pracovního povolení lékařům z nečlenských zemí Evropské unie se vyslovil mimo jiné dolnosaský ministr zdravotnictví Andreas Philippi, Lauterbachův stranický kolega. “Apelujeme na spolkového ministra zdravotnictví, aby změnil celostátní lékařské i licenční předpisy tak, aby postupy při posuzování žádostí byly digitalizované, standardizované, a tedy mnohem rychlejší,” řekl Philippi deníku Deutsches Ärzteblatt.
Lauterbach: Bude to součástí podzimního balíku reforem
Podle něho si Německo nemůže dovolit klást lékařům ze zahraničí takové byrokratické překážky, které je nakonec od snahy začít pracovat na německém lékařském trhu odradí. Podobné doporučení už začátkem července formulovala také Spolková rada (horní komora německého parlamentu).
Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach ovšem kritiku na postup jeho úřadu odmítl. “Německo bohužel nemá dostatek studentů medicíny a přijímá velmi málo lékařů ze zahraničí,” napsal Lauterbach na platformu X. Zároveň dodal, že usnadnění vstupu zahraničních (a tedy zejména ukrajinských) lékařů je součástí reformního balíku, který bude schvalovacím procesem procházet v podzimních měsících.
Zdeňka Musilová