Nedostatek posmrtně darovaných orgánů v Německu by mohla pomoci řešit novela zákona, jež darování orgánů upravuje. Zatímco dnes musí němečtí občané dát během svého života výslovný souhlas s případným darováním orgánů po své smrti, spolkové ministerstvo zdravotnictví chce systém změnit na předpokládaný souhlas. Přestože se zdálo, že změna projde hladce, v bavorském zemském parlamentu se skupina poslanců snaží zavedení předpokládaného souhlasu zabránit, informoval odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
V Německu v současné době čeká na některý orgán k transplantaci kolem 8 400 lidí. Německo patří v mezinárodním srovnání co do dárcovství orgánů spíše k horšímu průměru. Počet dárců navíc řadu posledních let stagnuje. V loňském roce bylo v Německu posmrtně darováno 2877 orgánů od necelé tisícovky dárců, jak uvedl odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
Podle řady tamních odborníků, ale i politiků, to má jednu zásadní příčinu: V Německu totiž neplatí předpokládaný souhlas s posmrtným darováním orgánů. Pokud někdo chce, aby po jeho smrti byly orgány použity pro transplantaci, musí pro to během svého života vyslovit souhlas.
Od předpokládaného nesouhlasu k předpokládanému souhlasu
Aby se situace změnila, skupina poslanců z většiny klubů německého parlamentu a několika spolkových zemí plánuje druhý pokus prosadit novelu příslušného zákona. Ideálně do pozice, kdy bude předpokládán souhlas s posmrtným darováním orgánů. To by znamenalo, že potenciálním dárcem by byl každý německý občan, pokud by během svého života nevyslovil nesouhlas.
Předseda poslaneckého klubu bavorské CSU v bavorském zemském parlamentu (a také bývalý bavorský ministr zdravotnictví) Klaus Holetschek počátkem tohoto týdne uvedl, že jeho frakce je požadovanou změnu připravena podpořit ve Spolkové radě (horní komora německého parlamentu). „Pokud se novelu podaří prosadit, pak se z dárcovství orgánů stane normální stav a nikoli pouhá výjimka,” cituje Holetschka Deutsches Ärzteblatt.
Jeho stranický kolega Bernhard Seidenath k tomu dodal: „V naší zemi umírají lidé, kteří zemřít nemusejí. Je proto žádoucí, aby došlo ke změně zákona, která není nikterak náročná.“ Oba politici se také shodli, že je třeba lidi v této oblasti vzdělávat, aby chystaná změna získala i širokou podporu veřejnosti.
Mohlo by vás zajímat
Svobodní jsou proti
Jenže vedle navrhovaného „překlopení“ z předpokládaného nesouhlasu do předpokládaného souhlasu se příliš nezamlouvá druhé nejpočetnější skupině poslanců v bavorském parlamentu, totiž Svobodným voličům (Freie Wähler). Podle nich by byl lepší model, ve kterém lidé přece jen svou vůli ohledně posmrtného darování orgánů vysloví.
Svobodní voliči nechtějí, aby byl zaveden předpokládaný souhlas, nýbrž aby každý občan alespoň jednou za život uvedl, zda si přeje, nebo nepřeje své orgány po smrti darovat. Takové prohlášení by mohlo být učiněno například ve chvíli, kdy si jde člověk na úřad pro průkaz totožnosti. „Dárcovství orgánu nebo tkáně musí být vždy dobrovolné. Vždyť i termín darování něco takového implicitně předpokládá,” cituje deník Deutsches Ärzteblatt šéfa frakce Svobodných voličů Floriana Streibla. Podle něho by lidé také mohli při vyslovování své vůle určit, které orgány by byli ochotni darovat.
Zdravotnická expertka frakce Svobodných voličů Susann Endersová kritizovala návrh, který se snaží prosadit CSU s tím, že i po novele by nakonec souhlas s darováním orgánů museli dát příbuzní zemřelého. „Tím, že by se od každého občana vyžadovalo, aby svou vůli vyjádřil ještě za života, by takového rozhodování byli příbuzní ušetřeni,“ vysvětlila.
Ačkoli Svobodní voliči s verzí předpokládaného souhlasu navrhovanou CSU nesouhlasí, hodlají s CSU ještě na toto téma diskutovat a najít společné kompromisní řešení, uvedl deník Deutsches Ärzteblatt.
Zdeňka Musilová