Výsledková sezóna jede ve farmabyznysu naplno a nejen investoři jsou plni očekávání toho, jak se ve druhém letošním čtvrtletí dařilo největším farmaceutickým firmám. Mezi nejsledovanější pak jistě patří finanční výsledky dvou gigantů, kteří soupeří o pozici jedničky na globálním trhu léků proti obezitě. Dlouhou dobu se zdálo, že pozice dánské společnosti Novo Nordisk je neotřesitelná, zatímco americká Eli Lilly je schopná ji nanejvýš stínovat. Letošní druhé čtvrtletí ale soudě podle jejich zpráv o hospodaření překvapivě dopadlo lépe pro americkou firmu než pro jejího dánského rivala.
Na začátek je třeba říci, že jak Novo Nordisk, tak Eli Lilly vykázaly ve druhém letošním kvartále impozantní výsledky svého hospodaření. Reakce finančních trhů na akcie obou společností byly však rozdílné. Zatímco akcie Eli Lilly na zveřejnění výsledků zareagovaly více než 14procentním růstem, akcie společnosti Novo Nordisk naopak přibližně 7procentním propadem (později na trzích přišla korekce směrem vzhůru). Na příkladu akcií obou firem se opět ukázalo, jak významnou roli hrají očekávání finančních trhů.
Novo Nordisk: Není důvod k pesimismu
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk oznámila ve druhém letošním čtvrtletí tržby převyšující 68 miliard dánských korun (v přepočtu asi 230 miliard Kč). To je o čtvrtinu více než ve stejném období loňského roku.
Z hlediska ziskovosti už to ovšem taková sláva nebyla. Provozní zisk meziročně stoupl jen o devět procent na necelých 26 miliard dánských korun (bezmála 88 miliard Kč), a čistý zisk dokonce meziročně vzrostl jen o tři procenta na 20 miliard dánských korun (67,6 miliardy Kč). Trh přitom, co se týče provozního i čistého zisku, očekával lepší výsledky. Obzvláště poté, co v prvním letošním kvartále čistý zisk meziročně stoupl o 28 procent a poté, co Novo Nordisk mírně zhoršila celoroční výhled provozního zisku.
Výkonný ředitel Novo Nordisk Lars Fruergaard Jørgensen po oznámení kvartálních výsledků mírnil pesimismus. „Jsme velmi silně přesvědčeni o naší schopnosti škálovat a také zásobovat pacienty a vykázat silnější růst pro druhé pololetí. Takže říkám, méně se soustřeďte na to, co se stalo konkrétně v tomto čtvrtletí, kdy došlo k určitým úpravám, a více sledujte náš celoroční výhled. Věříme, že je před námi velmi atraktivní růst ve druhém pololetí,“ uvedl Jørgensen pro americkou televizní stanici CNBC.
Eli Lilly postuje silný růst tržeb i čistého zisku
Naproti tomu americká farmaceutická společnost Eli Lilly zaznamenala ve druhém letošním čtvrtletí velmi silný růst tržeb, provozního i čistého zisku, a rovněž upravila směrem vzhůru celoroční výhled svého hospodaření.
Tržby ve druhém kvartále 2024 stouply společnosti Eli Lilly meziročně o 36 procent na 11,3 miliardy dolarů (v přepočtu asi 261,3 miliardy korun). Čistý zisk vzrostl dokonce ještě více, a to o 68 procent na necelé tři miliardy dolarů (asi 68,5 miliardy korun).
Mohlo by vás zajímat
Eli Lilly zároveň vylepšila celoroční výhled letošního hospodaření. Tržby za rok 2024 by nově měly dosáhnout 45,4 až 46,6 miliardy dolarů, což je o tři miliardy více, než společnost odhadovala po výsledcích za první letošní kvartál. Hrubá marže se má nově pohybovat mezi 36 a 38 procenty, což je o čtyři procentní body více než v dubnu. Zisk na akcii byl rovněž upraven směrem vzhůru, a to přibližně o dva dolary na 15,10 až 15,60 dolaru.
Souboj titánů pokračuje
Na základě výsledků za druhý kvartál se dá usoudit, že souboj obou titánů na trhu s léky proti obezitě nyní vyznívá mírně lépe pro Eli Lilly. Americká společnost zaznamenává masivní růst poptávky po svých obezitologických lécích a současně neusíná na vavřínech.
Jak uvedl britský list Financial Times, Eli Lilly momentálně pracuje s asi 50 tisíci pacienty, kteří jsou zapojeni do klinických testů, jejichž cílem je zlepšení stávajících léků proti obezitě, ale i vývoj těchto léků nové generace.
Ale ani dánský Novo Nordisk nenechává nic náhodě. Také on pracuje s více než 45 tisíci pacienty, kteří se účastní či budou účastnit testů dalších generací léků proti obezitě. Novo Nordisk navíc nedávno masivně investoval do převzetí výrobních kapacit, jelikož i on zaznamenává raketový růst po poptávky po svých produktech. Boj o nadvládu nad lukrativním trhem tedy pokračuje.
Zdeňka Musilová