Je to pět týdnů, co větší část České republiky zasáhly rozsáhlé povodně. Voda částečně zpustošila i nemocnici v Krnově na Opavsku. V nemocnici nějakou dobu netekla pitná voda, nefungovala počítačová síť ani vydávání elektronických receptů. Elektřinu na provoz základních funkcí vyráběl záložní naftový generátor. Podle nejnovějších odhadů voda v nemocnici napáchala škody ve výši 200 milionů korun. Podařilo se již plně obnovit provoz? A jak budou odměněni zaměstnanci, kteří přišli pomoci s odklízením škod? Nejen o tom Zdravotnickému deníku pověděl tiskový mluvčí Krnovské nemocnice František Kuba.

Nejvíce poškozená byla v Krnovské nemocnici psychiatrická ambulance, která se nově stěhuje z přízemí do patra. Velké škody voda nadělala také v odběrovém středisku, které v krnovském zařízení provozovala Slezská nemocnice v Opavě. „Zatím nevíme, zdali opavská nemocnice bude toto středisko obnovovat v původních prostorách, které byly v suterénu… Nyní tak jsme bez možnosti darovat krev,“ uvedl Kuba.

Problém přetrvává také v oblasti výtahů. „Řešili jsme, že jsme museli zajistit provoz s třetinou výtahů, než kolik jsme jich měli před povodní, přičemž ve výtahu se nesměli potkat například pacienti po operaci s tácy od obědů. Z hygienických důvodů bylo potřeba na to vždy vyčlenit jiný výtah,“ vysvětluje dále mluvčí s tím, že z celkových deseti výtahů nyní stále čekají na zprovoznění tři výtahy, což komplikuje převoz pacientů mezi operačními sály a lůžkovým oddělením.

Pacienti volají i o víkendech

Nějakou dobu také v Krnově trvalo obnovení nemocniční telefonní ústředny. Nemocnice proto v době nefunkčních linek učinila vůči pacientům vstřícný krok a zveřejnila osobní telefonní čísla vždy na jednoho zaměstnance z každého oddělení. To se ovšem neukázalo jako rozumné. I po obnovení nemocniční linky toho totiž někteří pacienti zneužívají a volají zdravotníkům i mimo pracovní dobu. „Někteří pacienti si ta čísla uložili, a přestože už normálně funguje ústředna, tak obtěžují lékaře a volají jim i o víkendech. Dělá to asi pětina všech pacientů… Je to nepříjemnost,“ popsal Kuba, jak se jim původně ohleduplné jednání vymstilo.

Co se týče samotných škod, ty budou podle všeho astronomické. Přestože původní odhady hovořily o 20 milionech korun, nyní to může být i více než desetinásobek. „Vyčíslujeme škody. Odhadujeme, že celkově budou přes 200 milionů… Něco z toho je poškození budov, něco jsou přístroje, dále kabeláž, rozvody a další. Už teď je ale na základě jednání s pojišťovnou zřejmé, že výše škody bude přes 200 milionů korun,“ informoval nás mluvčí Kuba. Současně upozornil, že některé škody je nesnadné přesně vyčíslit, například když došlo k zaplavení staršího, ale do té doby funkčního lékařského přístroje uschovaného v suterénním prostoru, kde zůstal jako záloha pro případy údržby novějšího modelu nebo jen na náhradní díly.

Sbírka pro zdravotníky se zničenými domy

Podobně jako jinde, i v Krnovské nemocnici se na úklidových pracích po povodních podíleli sami zaměstnanci. „Říkali jsme tomu Akce Z neboli ,Akce Za klobásu‘, kdy asi šedesát zaměstnanců přišlo o víkendu po povodních uklízet sklepy. Vytahovaly rozmáčené papíry ze zaplaveného archivu a podobně. Ti, co pomáhali za klobásu, navíc dostali poukázku na 1500 korun do nemocniční lékárny,“ popsal Kuba. Zdali se ale jejich práce v krizových podmínkách projeví i na výši výplaty, například formou příplatku, to nám mluvčí nemocnice prozatím nesdělil.

Na co však upozornil, je sbírka Nadačního fondu Pavla Novotného, s nímž Krnovská nemocnice v minulosti spolupracovala na onkologických projektech, a která nyní míří na podporu zaměstnanců nemocnice, kterým povodeň nejvíce poškodila domácnost. „Nejde o vodu ve sklepě, ale v obýváku. Z přibližně tisíce zaměstnanců má 52 zničené bydlení a 262 vážné škody na majetku. Tito lidé řeší současně péči o pacienty i své bydlení,“ doplnil Kuba. Sbírka trvá do konce listopadu.

Mohlo by vás zajímat

-fk-