Ministerstvo zdravotnictví chce ze zákona o veřejném zdravotním pojištění vyčlenit kategorizaci zdravotnických prostředků na poukaz, kterou se řídí jejich úhrady zdravotními pojišťovnami. Podle důvodové zprávy k návrhu na vznik nového zákona, který ve středu projedná vláda, se databázi jednotlivých skupin nedaří včas aktualizovat kvůli legislativnímu procesu. Změna včetně úprav některých úhradových skupin či vzniku nových by měla platit od 1. ledna 2025.
Jako zdravotnické prostředky se označuje široká oblast výrobků používaných ve zdravotnictví od obvazů a chirurgických nástrojů či šití, inkontinenční a stomické pomůcky, berle nebo vozíky, implantáty, jako jsou náhrady kloubů, stomatologické výrobky jako můstky nebo korunky, přístroje pro obnovení sluchu nebo kardiostimulátory i nejmodernější bionické protézy pro amputace. Patří mezi ně ale také zdravotnické informační systémy nebo diagnostická zařízení.
Jejich úhrady ze zdravotního pojištění se řídí takzvaným kategorizačním stromem, do jehož skupin výrobci své produkty zařazují. V současné době je přílohou zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Cílem nové právní úpravy je vyčlenit je do samostatného zákona tak, aby jeho prostřednictvím bylo možné efektivně a včas reflektovat potřeby společnosti a další vývoj v této dynamicky se rozvíjející skupině zdravotnických technologií,“ píše v návrhu MZd.
Dosavadní zahrnutí zdravotnických prostředků do zákona, které postihuje celou oblast veřejného zdravotního pojištění, podle MZd neumožňuje dostatečně rychlé promítnutí změn ve výších nebo podmínkách úhrad. Každá novela tohoto komplexního zákona je podle ministerstva časově velmi náročná a přichází k ní řada pozměňovacích návrhů.
„Jakákoliv koncepční změna zákona o veřejném zdravotním pojištění zpravidla podléhá rozsáhlým diskuzím, vzhledem k vysokému počtu zainteresovaných zájmových skupin, což legislativní proces výrazně prodlužuje,“ uvádí MZd. Podle něj současná situace fakticky znemožňuje prosadit potřebné změny včas a nastává snaha legislativní proces obejít.
Mohlo by vás zajímat
Zdravotní pojišťovny dávají na zdravotnické prostředky přímo miliardy korun ročně, velkou část z nich ze svých rozpočtů nakupují také nemocnice nebo ordinace. Pro zdravotnické prostředky na poukaz, které lékaři předepisují pacientům, jako jsou například berle, potřeby pro diabetiky nebo ortézy, je vyhrazeno pro příští rok 13 miliard korun ze zhruba 515 miliard určených z veřejného zdravotního pojištění na zdravotní péči.
-čtk-