K protestům praktických lékařů, vyhlášeným na konec října, se přidají i ambulantní specialisté. Také oni nesouhlasí s podobou úhradové vyhlášky na příští rok a chtějí proto zavřít na dva dny ordinace. Dnes o tom informoval předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR Zorjan Jojko. Praktičtí lékaři naplánovali protest od úterý 29. října do středy 30. října. V tyto dny by měly být ordinace zavřené, na jejich dveřích by měly být uvedené kontakty pro případ akutní nouze. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se však nechal slyšet, že věří, že se mu podaří protest odvrátit. S praktiky i ambulantními specialisty chce o navýšení úhrad ještě jednat.
Výzvu k připojení k protestu zveřejnilo Sdružení ambulantních specialistů na svém webu. Ministerstvo zdravotnictví podle nich návrhem úhradové vyhlášky třetím rokem ignoruje inflaci a nárůst nákladů na péči. „Stále jsme připraveni jednat. Našim cílem není protest či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně,“ uvádí sdružení. Své členy vyzvalo, aby 29. a 30. října zavřeli ordinace.
Podle Jojka by systém úhrad měl být nastaven tak, aby pacienti s ambulantně řešitelným onemocněním nemuseli být hospitalizováni. Bylo by to pro ně komfortnější a pro systém levnější. „Jenže návrh úhradové vyhlášky na rok 2025 jde (nikoli poprvé) přesně opačným směrem,“ uvedl Jojko ve zprávě, kterou dnes rozeslal médiím. S návrhem úhradové vyhlášky na příští rok nesouhlasí kromě praktiků a ambulantních specialistů ani Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), podle které může být meziroční pokles úhrad neústavní. Zvažuje proto podání k Ústavnímu soudu.
Válek: Využijme rezervy pojišťoven
Válek dnes před příchodem na vládu uvedl, že má důvěru v odvrácení plánované stávky praktických lékařů a ambulantních specialistů. „Plánuji, že se znovu setkáme se zástupci těch dvou skupin a budeme diskutovat, co se dá udělat, abychom ještě výrazněji zdůraznili to, jak nám záleží na tomto segmentu,“ sdělil.
Případné navýšení úhrad na rámec úhradové vyhlášky je podle ministra na zdravotních pojišťovnách. V rezervních fondech, ze kterého například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni podle Válka hradila tři miliardy na navýšení platů nemocničních zaměstnanců, mají vyšší jednotky miliard korun. Proto bude podle něj s praktiky a ambulantními specialisty jednat ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
„Já bych chtěl, aby právě z těchto fondů, což nemůžu udělat formou úhradové vyhlášky, posílily úhrady primární péče, jak plošně, tak především v oblastech, kde chybí,“ řekl Válek. U ambulantních specialistů by podle něj neměla být podpora plošná, ale spíš vybraných odborností, kterých je nedostatek, jako jsou kardiologové nebo alergologové. Válek dodal, že nařídil členům správních rad pojišťoven, které nominovalo ministerstvo zdravotnictví, aby tento postup prosazovali.
Protestovat chtěli také nemocniční lékaři, původně ale podávání výpovědí z přesčasové práce odvolali kvůli povodním, které Česko zasáhly v polovině září. Po úterním neúspěšném jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem ale na dnešek svolali tiskovou konferenci, kde chtějí představit své další kroky.
-čtk-