Ambulantní specialisté se dohodli s Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami na vyšším ocenění za práci. Odvolali tak plánované protestní uzavření ordinací příští týden. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda Sdružení ambulantních specialistů (SAS) Zorjan Jojko to dnes oznámili po týdnu intenzivních jednání. Původně plánovaný protest praktických lékařů, který měl upozornit na nízký nárůst úhrad za péči v příštím roce, byl zrušen již před týdnem, když došlo k dohodě o zvýšení úhrad.
„Podařilo se nám najít shodu a protest plánovaný na 29. a 30. října nebude… Podařilo se nám dosáhnout kompromisního řešení,“ řekl na tiskové konferenci ministr Válek. Ocenil přitom konstruktivní přístup jak předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka, tak zdravotních pojišťoven. K podpisu dohody má dojít na jednání s řediteli zdravotních pojišťoven ve druhé polovině příštího týdne.
Jak ministr uvedl, prozatím se k ní připojily čtyři zdravotní pojišťovny, které reprezentují 88 procent všech tuzemských pojištěnců. Mimo jiné jde o Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, Oborovou zdravotní pojišťovnu a Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra. „Pokusím se do čtvrtka přesvědčit i zbývající zdravotní pojišťovny, aby tuto dohodu podepsaly,“ zavázal se ministr s tím, že si od dohody slibuje zlepšení dostupnosti péče.
Jeho slova potvrdil i Jojko, který oficiálně odvolal výzvu k protestům a poděkoval ambulantním specialistům, kteří iniciativu podporovali. Přiznal, že původní představy specialistů byly trochu vyšší, ovšem dohodu považuje za dobrý kompromis a něco, na čem lze stavět další diskuze o kvalitě poskytované péče.
A kde se zvýšené náklady vezmou? Z úhradové vyhlášky nikoliv, neboť ta už byla uzavřena. Válek vysvětlil, že peníze budou pocházet z rezervních fondů zdravotních pojišťoven. „Lze sahat do fondů určených na zlepšení dostupnosti péče pro klienty,“ řekl. Objem těchto prostředků však nespecifikoval.
Mohlo by vás zajímat
Peníze z veřejného zdravotního pojištění by se měly rozdělovat na základě dohody mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci jednotlivých oborů zdravotní péče. Pokud nedospějí k dohodě, stanoví výši úhrad ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. Ve Sbírce listin ji musí publikovat do konce října.
Podle posledního návrhu poté, co ministerstvo ustoupilo požadavkům praktických lékařů, je z 515 miliard korun na zdravotní péči na příští rok plánováno pro praktické lékaře 31 miliard korun, o 3,3 procenta víc než letos. Pro ambulantní specialisty se počítá s 43,8 miliardy korun, což je meziročně o 4,6 procenta víc. Na základě dnešní dohody jim pojišťovny přidají, zatím ale není jasné kolik.
Řádově stovky milionů korun navíc praktikům vzalo ministerstvo z kapitoly centrové léky, na které je vyhrazeno 40 miliard korun. Kritizovala to Asociace inovativního farmaceutického průmyslu nebo pacientské organizace, obávají se o dostupnost této léčby pro pacienty. V případě navýšení pro ambulantní specialisty se žádné peníze v rámci vyhlášky přesouvat podle Válka nebudou.
Úhradovou vyhlášku na příští rok kritizuje také segment zdravotnických laboratoří nebo domácí péče. Všem vadí zejména to, že jim úhrady nerostou tak rychle jako v předchozích letech. Podle Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje menší zdravotnická zařízení, budou platby nemocnicím dokonce klesat, což na základě dřívějších rozhodnutí Ústavního soudu považují za neústavní.
-red- -čtk-