Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy (HS HMP) Zdeňka Shumová z osobních důvodů na funkci rezignovala. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví (MZd), které krajské hygienické stanice (KHS) zřizuje. Vedení úřadu se dočasně ujme ředitel KHS Ústeckého kraje Vladimír Možíšek. MZd vypíše na post šéfky pražských hygieniků výběrové řízení.
Shumová vedla pražské hygieniky od ledna 2022 poté, co její předchůdkyně Zdenka Jágrová, která stanici řídila od roku 2019 mimo jiné v době nejhorší covidové epidemie, odešla do penze. Podle služebního zákona nemůže být ředitel starší 70 let.
„Děkuji paní doktorce Shumové za její službu, kterou v pozici ředitelky vykonala, a vyjadřuji uznání za její významný přínos k ochraně veřejného zdraví a zvyšování povědomí o práci hygienické služby jako takové,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Barbora Macková.
Do mediální pozornosti se Shumová dostala letos na jaře, kdy HS HMP pod jejím vedením informovala dopisem pražské školy, že neočkované děti nebudou smět do výuky, pokud se ve třídě objeví černý kašel. Tato nemoc se v Česku letos rekordně šíří, nakažených lékaři zaznamenali přes 32 tisíc, nejvíc na českém území od začátku očkování v roce 1958. Shumová na tiskové konferenci na MZd svou informaci posléze upravila. Tehdejší hlavní hygienička Pavla Svrčinová zdůraznila, že plošná opatření zavedena nebudou a ke každé třídě bude přistupováno individuálně.
Organizační struktura hygienické služby by se měla v příštích letech změnit. Od roku 2025 by podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví mělo být postupně během pěti let 14 jednotlivých krajských hygienických stanic sjednoceno pod jednotně řízenou Hygienickou službu ČR. Spadat pod ní bude i Státní zdravotní ústav (SZÚ) a zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem. Prvním krokem je spojení postu ředitele SZÚ a hlavního hygienika, který od června zastává Macková.
Mohlo by vás zajímat
O reformě hygienických stanic mluvila od vypuknutí epidemie covidu-19 i předchozí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Samostatné KHS nebylo podle tehdejších ministrů zdravotnictví možné jednotně řídit a různě přistupovaly i k protiepidemickým opatřením. Nově bude každá KHS krajskou sekcí hygienické služby se samostatným ředitelem, který bude podléhat centrálnímu řediteli. Podobně se od roku 2014 několik let centralizovala také Státní veterinární správa.
-čtk-