Jihokorejský technologický gigant Samsung po nějaké době opět posílí svou pozici na poli biotechnologie a biofarmacie. Jeho dceřiná společnost Samsung Biologics uzavřela dlouhodobý kontrakt, který firmě přinese více než miliardu dolarů ročně. Francouzská farmaceutická skupina Sanofi naopak oznámila, že odprodá 50procentní podíl v jedné ze svých firem, která podniká na poli spotřební farmacie. Transakce by Sanofi měla vynést vyšší jednotky miliard eur. O obou obchodech informoval odborný portál Fiercepharma.com.
Jednu z největších a nejhodnotnějších firem světa, společnost Samsung, není třeba zvláště představovat. Již méně známá je však její angažovanost ve farmaceutickém průmyslu, konkrétně v biotechnologiích a biofarmacii. V tomto byznysu se jihokorejských technologický gigant angažuje skrze svou dceřinou společnost Samsung Biologics.
Ta nyní oznámila, že svou angažovanost v biofarmaceutickém byznysu dále prohlubuje. Podle portálu Fiercepharma.com totiž Samsung Biologics podepsal kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (v přepočtu asi 28 miliard korun). Partnerem má být nejmenovaná asijská farmaceutická společnost a spolupráce má trvat nejméně do konce roku 2037.
Největší jednotlivý kontrakt tohoto typu
Portál Fiercepharma.com uvedl, že kontrakt se týká produkce biofarmaceutických léků či jejich komponent a výroba bude probíhat v provozovnách, které Samsung Biologics vlastní ve třímilionovém městě Inčchon jihozápadně od korejské metropole Soul.
Podrobnější informace o nově podepsaném kontraktu nebyly zveřejněny. Podle Fiercepharma.com však jde o největší transakci, kterou společnost Samsung Biologics podepsala s jediným partnerem. Celkově však už letos Samsung Biologics získala spolupráce, které jí přinesou na tržbách více než 3,3 miliardy dolarů (v přepočtu kolem 77 miliard korun) ročně.
„Samsung Biologics využije tento a další dohody podepsané v tomto roce k tomu, aby udržel momentum pro další expanzi,“ uvedl podle portálu Fiercepharma.com výkonný ředitel společnosti John Rim. Samsung Biologics má nyní uzavřené podobné dohody se 17 z 20 největších farmaceutických společností světa. A podle všeho se dalším kontraktům tohoto typu bránit nebude.
Mohlo by vás zajímat
Sanofi odprodá polovinu ve společnosti Opella
Naproti tomu francouzská farmaceutická skupina Sanofi oznámila, že se hodlá části své majetkové účasti zbavit. Na prodej je 50procentní podíl, který Sanofi vlastní ve společnosti Opella, jež podniká v oblasti spotřební farmacie. Sanofi se podle portálu Fiercepharma.com nyní nachází uprostřed exkluzivního vyjednávání s americkou investiční společností Clayton, Dubilier & Rice.
Hodnota společnosti Opella je odhadována na 16 miliard eur (v přepočtu asi 404 miliard korun), takže Sanofi si může přijít až na polovinu této částky. Sama francouzská farmaceutická skupina uvedla, že chce v jednání s americkým investorem dosáhnout závazné nabídky, která bude zároveň plně financována, tedy uhrazena najednou.
Francouzská farmaceutická supina Sanofi už ví, jak by chtěla získané peníze použít. Po vzoru jiných velkých farmaceutických společností jako Johnson & Johnson, Pfizer nebo GlaxoSmithKline se chce ve větší míře angažovat v oblasti inovativních léků. A to si vyžádá nemalé investice.
Důraz na inovativní léky a řešení
„Tento krok nám umožní, abychom se více soustředili na inovativní léky a řešení, které budeme moci nabídnout našim pacientům, jež trpí nejrůznějšími život ohrožujícími chorobami nebo viry jako RSV, chronickou obstrukční plicní nemocí nebo v neposlední řadě také roztroušenou sklerózou,“ řekl výkonný ředitel společnosti Sanofi Paul Hudson.
Společnost Opella, v níž si Sanofi ponechá už jen polovinu ze svého původního podílu, je předním dodavatelem spotřebitelské farmacie, vitamínů, minerálů a dalších doplňků stravy. Opella zaměstnává kolem 11 tisíc lidí ve stovce zemí světa a loni vygenerovala tržby v objemu přes pět miliard eur (asi 131 miliard korun), a skupině Sanofi tak zajistila kolem 11 procent z celkového objemu tržeb.
Zdeňka Musilová