Čísla ilustrující stav duševního zdraví dnešní mladé generace nám ukazují velmi smutný a znepokojivý obrázek. Neřešení rostoucího trendu duševních problémů by se nám přitom mohlo krutě nevyplatit v celé řadě ohledů, od ekonomického po fyzický zdravotní stav lidí, protože i na něm se mentální onemocnění podepisuje. Proto je zásadní prevence u dětí a mladistvých tak, aby sami včas rozpoznali, že něco není v pořádku, a také měli dostupnou nízkoprahovou síť, kde se jim dostane pomoci. Dnes je totiž běžné, že na sezení u psychiatra čekají více než půl roku, během něhož může dojít ke zhoršení problémů. Právě oblast duševního zdraví byla spolu s přístupem harm reduction (více zde), screeningy, očkováním, vzděláváním či sportem tématem čtvrtého ročníku mezinárodní konference Zdravotnického deníku Ekonomika prevence.

„I duševní zdraví je preventabilní záležitost. Nejen v Česku přitom máme hodně špatný trend zejména u dětí 15 až 20 let, kdy narůstá počet duševních nemocí, a není to tím, že by děti byly zpovykané. Stoupají i poměrně závažné diagnózy typu schizofrenie. Máme tu 66 tisíc mladých lidí, to je krajské město, kteří mají prožívat nejkrásnější chvíle života, ale jsou duševně nemocní – a počty rostou za posledních deset let o 40 procent. Tady je nějaká forma prevence tisíckrát lepší než léčba,“ poukazuje ředitel ÚZIS Ladislav Dušek s tím, že neblahou situaci akceleroval covid, ale rozhodně problém nejde jen za ním – trend se objevil ještě před pandemií.

Zdroj: ÚZIS/Ladislav Dušek

Jeho slova potvrzuje i psychiatr a sexuolog z Centra duševní rehabilitace Beroun spadajícího pod holding AKESO Martin Hollý, podle kterého by proto preventivní aktivity měly cílit nejsilněji právě na děti a dospívající. „U adolescentů je nárůst problematiky související s duševním zdravím enormní, což je vidět na kapacitách. Není výjimkou, že když pro někoho sháníme dětského psychiatra nebo péči pro adolescenta, lhůty se dostávají za horizont událostí – termín bývá za šest či osm měsíců, což je doba, během níž se to mnohdy vyřeší jinak. To s sebou ovšem nese vytváření dalších rizikových scénářů v chování adolescenta,“ přibližuje Hollý.

Neřešení byť i jen lehčích problémů může mít dalekosáhlé následky. Úzkosti a deprese totiž bývají spojené s beznadějí a pesimistickou vyhlídkou do života, což velmi ztěžuje jakoukoliv snahu o prevenci tělesných onemocnění.

Až třetina problémů jde snížit či oddálit

Majorita problémů, což jsou právě depresivní a úzkostné potíže, přitom skutečně je dobře preventabilní. Pokud se nám tak povede dobře preventivní programy nastavit, může to s sebou nést obrovské úspory. Podle Světové zdravotnické organizace totiž deprese a úzkosti stojí za 12 miliardami ztracených dnů v práci. Příznaky přitom je možné z pětiny až třetiny snížit či oddálit prostřednictvím programů kognitivně-behaviorální terapie.

„Potřebujeme vytvářet evidence-based programy. U nás v Česku zatím v oblasti duševního zdraví fungují spíše preventivní programy navázané na sociální služby a školský systém. Mívají nějakou evidenci, ale bývají založeny na iniciativních osobnostech a entuziastických skupinách. Často jde o preventivní programy ve školách, které se snaží téma destigmatizovat, zvyšovat povědomí o duševních poruchách a pracovat na emoční gramotnosti,“ popisuje Martin Hollý, který jako příklad takové osvětové aktivity zmiňuje projekt Blázníš? No a!

Nezanedbatelnou roli přitom hrají tzv. peer pracovníci, tedy lidé s vlastní zkušeností s duševní nemocí, kteří dokážou o problematice hovořit důvěryhodněji a je tak snazší děti a dospívající motivovat k tomu, aby se sebou něco začali dělat.

Mohlo by vás zajímat

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na konferenci Ekonomika prevence. Foto: Radek Čepelák

K tomu samozřejmě běží diskuze, jaký vliv mají na duševní zdraví dětí a adolescentů moderní technologie. Co se ale týče sociálních sítí a podobných aplikací, je podle Hollého na místě spíše přístup snižování rizik než zakazování – tedy informovat o tom, že to není realita.

„Na druhou stranu aktivity směrem k očistným kúrám, digitálním detoxům a zážitkům být chvíli bez těchto technologií jsou vždy důležité,“ podotýká Hollý.

Zároveň lze tyto technologie využít právě i k preventivním účelům. Kognitivně-behaviorální terapii je totiž možné poskytovat i distančně, jak ostatně dokazují i výsledky programu Mindwell, který vyvinuli odborníci na české půdě pod holdingem AKESO (psali jsme například zde). Právě gamifikací by šlo děti a adolescenty vtáhnout do screeningového prostředí.

Pokud ale chceme preventivně působit na děti a dospívající, je pochopitelně třeba nezapomínat na rodiče. Zde je na místě podpora rodičovských dovedností například v tom, jak mluvit s dětmi o jejich duševním zdraví.

Nezbytnost meziresortní diskuze

Prevence v oblasti duševního zdraví je ale multioborová záležitost, kde má svou roli řada odborníků – včetně praktických lékařů. „Spolupracujeme dobře, s limity danými kapacitou. Screening a předávání pacientů s rizikem je dobře domluveno, ale naráží to na to, že ve finále mnohdy zůstává na samotném pacientovi, aby si něco našel. Tato cesta ale na člověka s hrozící duševní poruchou klade mnohem větší nárok než na toho, kdo žádnou lehkou depresí netrpí,“ načrtává složitou situaci Hollý.

Protože by největší důraz měl být kladen na děti a dospělé ve věku 12 až 25 let, je také nezbytné snažit se přemostit mezeru, která existuje mezi péčí o děti a o dospělé.  

Ve chvíli, kdy se povede identifikovat problém, ale hlavně potřebujeme nastavit síť nízkoprahové pomoci. Taková zařízení by měla splňovat komunitní a multidisciplinární princip a měla by umět pracovat s anonymní konzultací – což v našem systému není samozřejmostí.

K systémovému propojení všech potřebných odborností je ovšem zásadní koordinace a vedení. „Pro naši problematiku je velmi důležitý leadership – že to někdo vezme jako téma a dokáže moderovat diskuzi. To se v posledních letech děje. Potřebujeme přitom meziresortní diskuzi, pouze jako zdravotníci to nezvládneme. To, že existuje Národní rada pro duševní zdraví, je jedním z principů. A pak je tu to, co se opakuje stále dokolečka, ale postupně se zlepšuje – totiž peníze,“ uzavírá Martin Hollý.

Michaela Koubová

Foto: Radek Čepelák

Poděkování za podporu konference patří Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Všeobecné zdravotné poisťovně a společnostem Tiscali Media, ALK, Ewing, EUC, AKESO, Sprinx, Národní sportovní agentuře a sportovnímu klubu Dukla.

Diskusní panel konference Ekonomika prevence. Zleva: ekonom Francesco Moscone z Brunel University v Londýně, místopředseda představenstva slovenské Všeobecné zdravotní pojišťovny Mateje Fekete, slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richarda Raši, moderátor diskuse a vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann a stínový premiér Karel Havlíček. redaktor The Financial Times Andrew Bounds, ředitel VZP Zdeněk Kabátek a člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.
Zleva: Slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richard Raši, moderátor diskuse a vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann a stínový premiér Karel Havlíček.
Vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann zahajuje konferenci Ekonomika prevence. Za ním zleva nejlepší střelec české fotbalové reprezentace, vítěz německé a belgické fotbalové ligy Jan Koller, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, státní tajemník slovenského Ministerstva zdravotnictví Ladislav Slobodník a šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.
Konferenci sledovala řada médií. Rozhovory s řečníky na místě dělaly i štáby CNN Prima News a České televize. Přímý přenos zajišťovaly kromě České televize také Česká tisková kancelář a Tlačová agentura Slovenskej republiky.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při neformální diskuzi s prezidentem Polské společnosti pro veřejné zdravé Andrzejem Mariusem Falem a vydavatelem Zdravotnického deníku Ivo Hartmannem.
Neformální diskuze v kuloárech, zprava ředitel VZP Zdeněk Kabátek, místopředseda představenstva slovenské Všeobecné zdravotní pojišťovny Mateje Fekete, slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richarda Raši a vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann.
Diskusní panel konference Ekonomika prevence. Zleva: ekonom Francesco Moscone z Brunel University v Londýně, místopředseda představenstva slovenské všeobecné zdravotní pojišťovny Mateje Fekete, slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richarda Raši, moderátor diskuse a vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann a stínový premiér Karel Havlíček.
Auditorium čtvrtého ročníku konference Ekonomika prevence.
Diskusní panel konference Ekonomika prevence. Zleva: slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richarda Raši, moderátor diskuse a vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann, stínový premiér Karel Havlíček, redaktor The Financial Times Andrew Bounds a ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Nejlepší střelec české fotbalové reprezentace, vítěz německé a belgické fotbalové ligy Jan Koller (zleva), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, státní tajemník slovenského Ministerstva zdravotnictví Ladislav Slobodník a moderátor konference a šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt poslouchají online slovenskou ministryni zdravotnictví Zuzanu Dolinkovou.
Šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt se připravuje na diskuzi s poslancem zdravotnického výboru slovenské Národní rady Tomášem Szalayem a poslancem české poslanecké sněmovny Kamalem Farhanem, kteří jsou zároveň oba stínovými ministry zdravotnictví.
Účastníci diskuse na summitu Ekonomika prevence (zleva) předseda České obezitologické společnosti Martin Haluzík, ředitel Centra duševní rehabilitace Martin Hollý, přednosta kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Jiří Votruba, prezident Polské společnosti pro veřejné zdraví Andrzej Marius Fal, předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil, odborník v oblasti závislostí a poradce předsedy vlády Jindřich Vobořil a moderátor konference a šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.
Předsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (uprostřed), hlavni hygienička Barbora Macková a tajemník sněmovního zdravotnického výboru Martin Blažek při neformální diskuzi.