Ilustrační foto. Zdroj: www.pixabay.com

Konopí pro léčebné účinky užilo za rok přes půl milionu Čechů

Konopí čistě pro účely samoléčby užilo v posledním roce v České republice až 600 tisíc lidí nad 15 let, nejčastěji ho upotřebililidéstarší 65 let. Vyplývá to z výroční zprávy o nelegálních drogách za letošní rok, kterou dnes projednala rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Zatímco s přibývajícím věkem léčebného užívání přibývá, toho rekreačního ubývá. Rekreačně si konopí v posledních 12 měsících vzalo až 11 procent lidí, vyplynulo ze zprávy.

„Míra užívání konopných látek v dospělé populaci je dlouhodobě stabilní u mužů i u žen. Stabilní je i v nejmladší věkové skupině 15 až 34 let. Ukazuje se nám, že míra rekreačního užívání klesá s věkem. Nejvyšší je v nejmladší věkové kategorii. Jiná situace je v oblasti užívání konopí pro léčebné účely. Tam naopak míra užívání roste s věkem respondentů. V datech se nám ukazuje mírný nárůst počtu osob, které užívají konopí k samoléčbě. Ty odhady počtu jsou přesto vysoké,“ řekla při představování zprávy na tiskové konferenci představila vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová. A doplnila, že konopné látky zůstávají nejčastěji užívanou nelegální drogou v ČR.

Léčbu konopím vyzkoušela až čtvrtina Čechů

Podle výroční zprávy po konopí jen k samoléčení sáhlo v posledním roce čtyři až šest procent lidí nad 15 let. Po přepočítání je to 350 tisíc až 600 tisíc Čechů. Někdy v životě se konopnými látkami samo léčilo 16 až 25 procent dotázaných.

Rekreačně užilo konopí 7 až 11 procent lidí nad 15 let. Za poslední měsíc si konopné látky vzalo až pět procent lidí. Mnohem častěji jsou to muži a také mladí. Rizikově konopné látky užívala čtyři procenta lidí, velmi rizikově pak dvě procenta. Rizikové chování bylo nejčastější u mladých mezi 25 a 34 lety.

Podle zprávy se konopí pěstovalo jak „samozásobitelsky“, tak komerčně. Policie loni odhalila 138 pěstíren. Dlouhodobě roste podíl odhalených malých domácích pěstíren a ubývá velkých, stojí ve zprávě. Velká část obchodování se odehrává na internetu, platby bývají v kryptoměnách.

Držení většího než malého množství konopné drogy je nelegální, na důvodech užití nezáleží. Vláda by měla příští týden projednat návrh změn trestního zákoníku s možností samopěstování tří rostlin a mít při sobě 25 gramů konopí venku a 50 gramů doma, upřesnila ředitelka vládního odboru protidrogové politiky Lucia Kiššová. Bývalý vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil navrhoval původně i zavedení regulovaného trhu s konopím s přísnými pravidly a daněním. Koalice se na tom nedohodla.

Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti. Loni koncem dubna schválila plán boje se závislostmi do konce roku 2025, který počítá i se zavedením přísně regulovaného trhu s konopím. To opakovaně doporučila i Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve svém materiálu s 37 opatřeními na podporu ekonomického růstu. Podle rady extrémně represivní přístup k drogám zatěžuje rozpočet a neprojevuje se v omezení spotřeby či zmírnění škod.

ČTK, red