Celkové náklady na léčbu dvaceti nejdražších pacientů, klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), dosáhly v loňském roce částky téměř tři čtvrtě miliardy korun, přesně 728 milionů. To je dvakrát víc než před deseti lety, kdy šlo o 302 milionů korun. Nejmladší pacientka ještě neoslavila první narozeniny a její léčba se týkala diagnózy spinální svalová atrofie. Nejstarším z první dvacítky byl muž ve věku 56 let trpící metabolickým onemocněním porfyrie. Informace o nejdražších pacientech zveřejňuje VZP s cílem informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče.
Nejnákladnější léčba se týká zejména vzácných a dědičných onemocnění a vyžaduje specializované a velmi nákladné léčivé přípravky. Ty v těchto případech tvoří až 96 procent všech nákladů na léčbu. Nejvyšší výdaje dosahující téměř 63 milionů korun si vloni vyžádala péče o roční holčičku s diagnózou spinální svalová atrofie. Jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobující ztrátu svalové hmoty, následně také závažné pohybové obtíže a dýchací problémy. Díky moderní terapii však existuje šance na výrazné zlepšení kvality života těchto pacientů.
„Ve skupině dvaceti nejnákladnějších pacientů bylo vloni hned devět dětí léčeno se spinální svalovou atrofií. Ve všech případech jim byl podán revoluční lék Zolgensma. Dětem bylo od několika měsíců do dvou let,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči.
Zolgensma, svého času považována za nejdražší lék světa, dokáže geneticky upravit příčinu onemocnění a výrazně tak zlepšit prognózu u těchto pacientů.
Mezi dvacítkou nejdražších diagnóz se vedle spinální svalové atrofie nacházeli také tři pacienti se svalovou dystrofií, další čtyři trpěli různými metabolickými poruchami. Dva pacienti byli léčeni s diagnózou akutní lymfoblastické leukémie. Dále se mezi nejdražšími diagnózami objevila hemofilie i vzácná porucha nervového systému neuronální ceroidní lipofuscinóza.