O chybějících lékařích se nejčastěji mluví v souvislosti s pediatry nebo psychiatry. Problém ale řeší i jiná lékařská odvětví. Zdravotnickému deníku to potvrdili zástupci několika významných odborných společností. V anketě také nastínili, jaké konkrétní kroky plánují, případně už realizují k tomu, aby „své“ obory zatraktivnili.

Vnímáte v posledních letech ve svém oboru nedostatek lékařů? Pokud ano, jaké dopady má?

Ilja Stříž, přednosta Pracoviště klinické a transplantační imunologie IKEM a místopředseda České imunologické společnosti: Nedostatek lékařů v oboru alergologie a klinická imunologie (AKI) je spíše relativní, způsobený zejména nárůstem pacientů s alergiemi, jedná se přibližně o třetinu populace a počty v celé Evropě ještě rostou. V porovnání s jinými evropskými zeměmi se počet alergologů u nás zásadně nevymyká, ale jinde se o alergiky s nekomplikovaným onemocněním ve větší míře starají praktičtí lékaři. Důsledkem relativního nedostatku alergologů jsou neúměrně dlouhé objednací doby v ambulancích, běžně se jedná o 3-4 měsíce.

Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie IKEM a předseda České obezitologické společnosti: Obezitologii se dlouhodobě věnuje méně lékařů, než by bylo potřeba. Díky dostupnosti nových velmi účinných léků se však zájem o obor v poslední době mírně zvyšuje. Celkově však lékaři stále chybí a pro pacienty není jednoduché obezitologa najít. 

Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole, předseda České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP: Nedostatek ORL lékařů vnímáme zejména v některých regionech, kde dochází k výraznému přetěžování ORL ambulantních specialistů.

Mohlo by vás zajímat

V následujících letech se očekává stárnutí populace a tedy větší potřeba zdravotní péče. Co pro zvládnutí takových překážek jako odborná společnost děláte a jste připraveni dělat?

Ilja Stříž: Obor AKI není stárnutím populace postižen tolik, jako obory, které pečují o onkologické pacienty nebo osoby s kardiovaskulárními onemocněními. Některé alergie dokonce v průběhu života ustupují, u nás je naopak důležité se soustředit na prevenci a časný záchyt alergií v dětském věku.

Martin Haluzík: Obezitologická společnost vypracovala Národní program prevence a léčby obezity, kde je potřeba péče jasně definována a je tam také řada opatření, například nové výkony nebo zvýšení počtu ambulancí, které by situaci mohly do budoucna zlepšit. Program v současné době prochází oponenturou na ministerstvu zdravotnictví, nicméně věříme, že se brzy podaří vytvořit finální verzi.

Jan Plzák: Jedná se o očekávaný vývoj, proto se maximálně snažíme zajistit dostatečnou odbornost a pokrytí ORL péče v rámci ČR. Nyní například diskutujeme problematiku screeningu sluchu u dospělých v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace.

Chystáte se váš obor zatraktivňovat, lákat do něj mediky nebo particpovat na vzdělávání? Nebo už tak aktivně činíte?

Ilja Stříž: Učím na 1. LF UK i v rámci postgraduálního vzdělávání na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), snažím se studentům představit perspektivy oboru AKI, který čím dál více zasahuje i do jiných oblastí medicíny, považuji ho za velmi atraktivní.

Martin Haluzík: Ano, pracujeme na úpravách webových stránek a na aktualizaci všech informací. Zároveň jsme inovovali obsah našeho hlavního vzdělávacího kurzu v IPVZ. 

Jan Plzák: Trvalou aktivní spoluprací s ORL lékaři se snažíme obor co nejvíce zatraktivnit. Značná část aktivit odborné společnosti směřuje na podporu mladých ORL lékařů: pořádání vzdělávacích akcí zaměřených cíleně na mladé ORL lékaře a jejich přípravu na atestaci, takzvaná ORL Akademie, finanční podpora aktivní účasti mladých ORL lékařů na kongresech pořádaných odbornou společností, finanční podpora cestovních grantů zaměřených na pobyty na prestižních zahraničních pracovištích, finanční ocenění nejlepších publikací v mezinárodních i domácích ORL periodicích, a tak dále.

Aktivně oslovujeme mediky, například v příštím roce organizujeme v Praze mezinárodní kongres Unie evropských foniatrů společně s česko-slovenským ORL kongresem, nabízíme medikům účast na kongresu formou dobrovolnické práce na jeho organizaci s možností se zdarma účastnit odborných přednášek a plánujeme s těmito dobrovolníky podrobněji diskutovat jejich zájem o obor. 

Jste spokojeni s počtem nových absolventů ve vašem oboru? A jak vnímáte jejich znalosti či připravenost vykonávat práci bezprostředně po studiích?

Ilja Stříž: Na tuto otázku bohužel nemohu odpovědět, protože na naše pracoviště již velmi dlouho žádný absolvent nenastoupil, máme obsazena všechny tabulková místa a zatím jsme neměli dostatečnou kapacitu k rozšíření.

Martin Haluzík: Obezitologie není samostatným oborem, vykonávají ji tedy nejvíce praktičtí lékaři, internisté, endokrinologové a diabetologové. Znalosti se postupně zlepšují a věříme, že to bude i nadále pokračovat.

Jan Plzák: Počet nových absolventů vstupujících do oboru je v posledních letech poměrně stabilní a přispívá k trvalému růstu počtu členů naší odborné společnosti. Jistě bychom v souladu s jinými odbornostmi přivítali větší praktické znalosti absolventů lékařských fakult a jejich více proaktivní přístup.