Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Radek Čepelák

Pro dohodovací řízení dodáme podrobná data, hledáme dohodu se všemi segmenty, ujišťuje ministerstvo

Pro příští rok se dohodly na stanovení úhrad se zdravotními pojišťovnami pouze tři oblasti zdravotní péče, ostatním stanovilo platby ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by ale dohoda měla být ve většině segmentů. Ministerstvo jim proto pro dohodovací řízení poskytne více podrobných dat, chce jimi podpořit i centralizaci nejnáročnějších výkonů. Plány představilo na páteční tiskové konferenci.

Ministerstvo společně s Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) představilo plánované kroky v rámci zveřejňování přesných centrálních dat pro dohodovací řízení k úhradám v následujícím roce. V přípravě je nová datová základna. Ministerstvo plánuje postupně zveřejňovat přesná centrální data například o dostupnosti péče o preventivních prohlídek až po nemocnice, počtech výkonů v nemocnicích, výkonnosti segmentů péče a dosahovaných výsledcích, kvalitě a stupni centralizace péče, o dostupnosti center a plnění jejich cílů nebo vývoji nákladů a úhrad v různých segmentech péče.

„Jde o zcela nový projekt, na kterém spolupracujeme s Hospodářskou komorou, experty NERV a odbornými společnostmi. Věřím, že díky tomuto projektu se bude příští dohodovací řízení k úhradové vyhlášce opírat o přesná a relevantní data, což přispěje k razantnímu navýšení dohod mezi účastníky jednání, které následně ministerstvo zdravotnictví promítne do úhradové vyhlášky pro rok 2026. Naším cílem je racionalizaci představ a plánování všech segmentů péče, od péče ambulantní až po vysoce specializovaná centra v nemocnicích,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Zdrojem dat je v drtivé většině Národní zdravotnický informační systém (NZIS), přičemž hlavní garanci projektu zajišťuje Národní institut kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ). Záměrem je vytvořit prostor pro individuální jednání mezi pojišťovnami a poskytovateli, aby se cíleně řešila nedostupnost péče a jiné problémy specifické pro jednotlivé oblasti a regiony,“ dodal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Součástí zveřejňovaných dat je i problematika základních sazeb za zdravotní péči, ty ministerstvo od nástupu Vlastimila Válka začalo na základě exaktních dat sbližovat tak, aby žádný segment ani poskytovatel zdravotní péče nebyl neférově znevýhodněn. „Cílem je narovnat úhrady za stejnou péči u podobných poskytovatelů. Tento proces probíhá od roku 2021 a v příštím roce bude už 25 % veškeré akutní lůžkové péče hrazeno jednotně,“ uvedl ředitel odboru regulace cen a úhrad Tomáš Troch.

Snaha o co nejvíce dohod

Pro příští rok bude mít veřejné zdravotní pojištění k dispozici necelých 530 miliard korun, přímo na péči půjde asi 515 miliard korun. Ze 14 segmentů, na které je pro účely vyjednávání poskytování péče rozděleno, se dohodly jenom tři – gynekologové, stomatologové a lékárny. „Naší prioritou je, aby bylo v rámci dohodovacího řízení uzavřeno co nejvíce dohod,“ uvedl k tomu Válek.

V současné době vychází při vyjednávání pojišťovny a zástupci segmentů péče z pokladů takzvané analytické komise, kterou tvoří jeden zástupce každé ze sedmi pojišťoven, dva zástupci ministerstva zdravotnictví a jeden zástupce za každou skupinu poskytovatelů péče. Vychází zejména z predikcí ministerstva financí o vývoji ekonomiky a data pojišťoven.

red, ČTK