S problémem rostoucího počtu případů nadváhy a obezity se Spojené státy americké potýkají dlouhodobě. Za posledních 30 let se míra obezity zdvojnásobila nejen u dospělých, ale i starších dospívajících. A výhled do budoucna není přívětivý. Podle nové studie publikované v lékařském časopise The Lancet se bude obezita nebo nadváha do roku 2050 týkat více než 80 procent amerických obyvatel.
Studie je jednou z prvních, která předpovídá výhled epidemie obezity do takto dlouhého období. Vědecký tým k jejímu vytvoření použil data z více než stovky hlavních národních průzkumů. Došel k předpokladu, že za 26 let se bude nadváha nebo obezita týkat téměř 260 milionů lidi v USA, z toho 213 dospělých a 43,1 milionů dětí.
Pro srovnání – v roce 2021 mělo nadváhu a obezitu 36,5 milionů dětí a dospívajících a 172 milionů dospělých. Zpravodajský portál CNN také doplňuje, že prevalence obézních žen nebo žen s nadváhou v USA ve věku 15-24 let se od roku 1990 do roku 2021 zvyšovala rychleji než u mužů. Předpokládá se také, že do roku 2050 Američanky své mužské protějšky v tomto směru předeženou.
Zdravotní komplikace i předčasná úmrtí
Nadváha a obezita jdou ruku v ruce se zdravotními komplikacemi včetně cukrovky, rakoviny, srdečních problémů, potíží s dýcháním nebo psychiatrických obtíží. Výzkum z června loňského roku ukázal, že obezita a nadváha, tedy stav, kdy se index tělesné hmotnosti (BMI) pohybuje nad hodnotou 30 nebo mezi 25 a 29,9, patří v USA k nejrychleji rostoucím rizikovým faktorům předčasného úmrtí nebo invalidity. Značný je také růst nákladů na zdravotní péči, který se už před osmi lety pohyboval mezi 261 miliardami a 481 miliardami dolarů.
„Naše analýza odhaluje desetiletí trvající neúspěch při řešení rostoucí epidemie nadváhy a obezity v USA,“ okomentovala studii její spoluautorka Emmanuela Gakidou z Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME) s tím, že se na úrovni populace nedělá pro zlepšení situace dost.
Její kolegyně Marie Ng varuje, že poptávka po lécích k léčbě obezity poroste, jejich užíváním se ale situace zázračně nezlepší. Přístup k těmto lékům je navíc omezený a náklady mohou být příliš vysoké. Klíč je podle vědkyň v prevenci počínaje těhotenstvím a výživou kojenců, školním stravováním nebo programech, které v širším měřítku zpřístupní ovoce a zeleninu.
Mohlo by vás zajímat
A co Česko?
Výsledky studie v USA se velmi liší, pokud porovnáme jednotlivé státy. Nepoměrně vyšší populaci s obezitou vykazují jižní státy. Obecně je ale velmi znepokojující nárůst obezity a nadváhy mezi mladými lidmi. Například v Texasu se to týká více než poloviny mladých mužů ve věku 15 až 24 let. „Studie ukazují, že mladí lidé, kteří mají obezitu nebo nadváhu, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou mít později v životě problémy s váhou než lidé s průměrnou hmotností,“ doplňuje CNN.
Pro alarmující data ale nemusíme překonávat oceán. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se bude obezita už v roce 2030 týkat více než třetiny Čechů. I u nás roste podíl obézních dětí. Zatímco v roce 2010 jich byla desetina, o jedenáct let později už 16 procent. Zhoršující se situaci ještě prohloubilo období epidemie covidu-19 se zavřenými školami a sportovními kroužky.
„Terapie obezity u dětí se neobejde bez spolupráce rodičů. Největším kamenem úrazu je to, že rodiče dětí s obezitou jsou většinou také ‚nadměrní‘, takže to nevidí jako problém,“ uvádí psycholožka Iva Málková.
Ilona Hobzová