Pád německé spolkové vlády vyvolal řadu otazníků. A některé se týkají také zdravotnictví. Jde například o schválení reformy nemocniční sítě nebo o změnu v nastavení darování orgánů. V současnosti totiž v Německu platí, že nedá-li člověk během svého života výslovný souhlas, nemohou být orgány po jeho smrti využity třeba pro transplantaci. Už několik let se u našich západních sousedů vede debata o nutnosti tento systém změnit. A když už byla změna na dosah, konec vlády kancléře Olafa Scholze může vše výrazně zkomplikovat. V německém parlamentu však roste podpora pro přepnutí systému, a to napříč politickým spektrem, uvedl zpravodajský portál Rheinische Post.

Když se naposledy v německém Spolkovém sněmu (dolní komora německého parlamentu) hlasovalo o přenastavení systému upravujícího posmrtné darování orgánů, debata poslanců a poslankyň byla skutečně vyhrocená.

Stihneme to do voleb

Zastánci systému, kdy je předpokládán souhlas každého člověka s posmrtným darováním orgánů, však tehdy nenašli pro svůj návrh většinovou podporu. Spolkovým ministrem zdravotnictví byl v té době Jens Spahn z křesťansko-demokratické unie, která, ač dnes v opozici, má velkou šanci stát se opět vládní stranou.

Jenže právě hrozba, že se po předčasných volbách, jež se mají v Německu konat v únoru příštího roku, možná vedla k opětovnému zvednutí tématu ve Spolkovém sněmu a snaze systém přepnout ještě předtím, než voliči vyberou nové zákonodárce.

V dolní komoře německého parlamentu se totiž dosud našlo 223 zákonodárců, kteří se postavili za iniciativu k urychlenému schválení předpokládaného souhlasu, jak uvedl německý zpravodajský portál Rehinische Post.

Shoda napříč spektrem

Mezi nimi jsou i Sabine Dittmarová (SPD) a Armin Grau (Zelení), kteří patří mezi vládní poslance, a kteří jsou hlavními podporovateli celé iniciativy. „Situaci, kdy každý den zemřou až tři lidé na čekacích listinách bez transplantace, musíme urychleně ukončit. Proto uděláme vše pro to, aby o návrhu schválit předpokládaný souhlas s darováním orgánů bylo rozhodnuto na plenárním zasedání ještě před předčasnými volbami, které jsou plánovány na 23. února 2025,“ uvedli zákonodárci.

Pro návrh se podle listu Rheinische Post vyjádřil také poslanec Svobodných (FDP) Christoph Hoffmann. Tedy strany, která za konec kabinetu kancléře Olafa Scholze, a tedy i za konání předčasných voleb do Spolkového sněmu tak trochu může. „Doufám, že návrh projde v prvním čtení ještě v prosinci,“ uvedl pro zpravodajský portál.

Mohlo by vás zajímat

Jak už bylo řečeno, v Německu doposud platí co do posmrtného darování orgánů pro transplantace předpokládaný nesouhlas. Pokud tedy člověk chce, aby jeho orgány mohly být po jeho smrti tímto způsobem využity, musí k tomu za života udělit výslovný souhlas.

Snazší transplantace, více zachráněných životů

Jenže právě tento systém čelí již mnoho let kritice, protože případnou pomoc pacientům, kteří nutně potřebují transplantaci některého z orgánů, komplikuje. Pro přepnutí systému na předpokládaný souhlas se dlouhodobě vyslovuje mimo jiné Německá lékařská asociace. Ta svůj postoj opírá právě o argumenty snazšího přístupu k využitelným orgánům, a tedy i pravděpodobnější záchrany mnoha životů.

Naproti tomu ale odpůrci zavedení předpokládaného souhlasu argumentují, že změna systému problém s nedostatkem orgánů pro transplantaci nevyřeší. Opírají se při tom o studie například z Institutu Maxe Plancka, které naznačují, že přepnutí do předpokládaného souhlasu automaticky nevede k významnému nárůstu počtu orgánů určených pro transplantace.

V Německu v současné době čeká na některý orgán k transplantaci kolem 8 400 lidí. Německo patří v mezinárodním srovnání co do dárcovství orgánů spíše k horšímu průměru. Počet dárců navíc řadu posledních let stagnuje. V loňském roce bylo v Německu posmrtně darováno 2877 orgánů od necelé tisícovky dárců, jak uvedl odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

Zdeňka Musilová