Německá koaliční vláda pod vedením Olafa Scholze je minulostí. Kabinet, jenž tvořily dohromady sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP), se rozpadl poté, co kancléř Scholz odvolal spolkového ministra financí a předsedu FDP Christiana Lindnera. Vedle jiných otazníků, jež německá vládní krize nastolila, se jeden vznáší také nad osudem nemocniční reformy, která byla teprve nedávno schválena ve Spolkovém sněmu. Projednávání ve Spolkové radě (horní komoře německého parlamentu) ji ale teprve čeká. Možná rizika s tím spojená popsal odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

Neuplynul ještě ani měsíc od schválení reformy německé nemocniční sítě ve Spolkovém sněmu (dolní komora německého parlamentu), a nejdůležitější zákon ve zdravotnické oblasti připravovaný spolkovou vládou Olafa Scholze může brzy čelit problémům.

Nemocniční reformu má totiž již za dva týdny projednávat také horní komora německého parlamentu (Spolková rada), kde ovšem může narazit. Spolková vláda se totiž v důležitém okamžiku rozpadla, když kancléř Olaf Scholz odvolal z postu ministra financí šéfa FDP Christiana Lindnera, načež téměř všichni členové kabinetu za tuto stranu vládu opustili.

Vláda má ve Spolkové radě stále většinu

Reálně tak nyní hrozí, že nemocniční reforma nakonec nebude schválena, nebo nebude schválena v podobě, v jaké dostala zelenou právě ve Spolkovém sněmu. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) se jejího prosazení nehodlá vzdát, což dal náležitě najevo krátce po rozpadu vládní koalice.

„Nemocniční reforma musí být schválena a bude schválena. Nenecháme ji nyní spadnout pod stůl a ve Spolkové radě ji prosadíme,“ cituje odborný deník Deutsches Ärztebaltt středeční vystoupení Lauterbacha na Německém ošetřovatelském dni v Berlíně.

Ze 69 členů Spolkové rady má dosavadní vládní koalice pohodlnou většinu 42 mandátů. Teoreticky by ani odchod FDP z koalice neměl prosazení nemocniční reformy odložit, protože i bez hlasů FDP mají sociální demokraté a Zelení dohromady 40 hlasů. Jenže vidina předčasných voleb nedává záruku, že se ve Spolkové radě navzdory této skutečnosti nevyskytnou komplikace.

Mohlo by vás zajímat

Vstoupí do hry mediační výbor?

Odborný deník Deutsches Ärzteblatt popsal, jak by schvalovací proces nemocniční reformy ve Spolkové radě probíhal, kdyby reforma nezískala většinovou podporu. Na řadu by přišel takzvaný mediační výbor. Jedná se o orgán, který je tvořený 16 členy Spolkového sněmu a 16 členy Spolkové rady.

Pokud na základě jednání mediační výbor dospěje ke shodě na podobě projednávaného zákona, a tato se liší od verze, kterou schválil Spolkový sněm, musí novou podobu zákona schválit znovu Spolkový sněm a následně i Spolková rada. Pokud mediační výbor k dohodě nedospěje, zákon může vstoupit v platnost jedině v případě, že jej v novém hlasování schválí absolutní většina Spolkového sněmu.

A zde už by torzo Scholzovy vlády nemělo dostatečný počet hlasů. Takzvaná semaforová vládní koalice disponovala 414 mandáty z celkových 733, po odchodu FDP ze spolkové vlády však SPD a Zelení mohou opřít jen o 324 poslanců a poslankyň, což k případnému prosazení nemocniční reformy na druhý pokus skrze absolutní většinu hlasů nestačí.

Lauterbach je optimistický

Jenže i kdyby klíčový zákon, podle něhož nemocniční reforma bude spuštěna, ve Spolkové radě prošel hladce, nemusí mít Karl Lauterbach vyhráno. K úplné realizaci reformy je totiž nutné prosadit ještě další tři právní předpisy, k nimž Spolkové ministerstvo potřebuje souhlas Spolkové rady. Jedná se zejména o definování kritérií pro 65 výkonnostních skupin, na jejichž základě bude nemocnicím proplácena péče, a další podrobnosti k nastavení transformačního fondu.

Spolkový ministr zdravotnictví však hodlá ve svém úsilí pokračovat. Ba co víc, Lauterbach pro Deutsches Ärzteblatt také zmínil plány legislativních změn v ošetřovatelské péči, které by ošetřovatelskému personálu přiřkly širší kompetence. Tím by se částečně kompenzoval akutní nedostatek pracovníků v této oblasti. „Tento cíl vítají ve Spolkovém sněmu všechny demokratické strany,“ uvedl Lauterbach, kterého to naplňuje optimismem.

Ve Spolkovém sněmu se z oblasti zdravotnictví projednávají i další zákony. Jde o zákon o posílení zdravotní péče, zákon o reformě pohotovostní péče nebo zákon o posílení veřejného zdraví. Podle deníku Deutsches Ärzteblatt je v těchto případech zcela otevřené, zda se normy stihnou to předčasných voleb projednat a případně i schválit. Jisté je podle Deutsches Ärzteblatt naopak to, že návrhy zákonů, které dosud neschválila spolková vláda, již definitivně spadnou pod stůl.

Zdeňka Musilová