Sněmovní sociální výbor projednal vládní novelu o pravidlech pro sociálně-zdravotní služby. Doporučil 11 návrhů se změnami, které připravili vládní poslanci. Z opozičních úprav podpořil jedinou s navýšením sazeb za přestupky. Odmítl třeba záměr opozičního ANO, aby se uzavření takzvaných kojeneckých ústavů odložilo o rok na konec příštího roku. K sedmi návrhům stanovisko výbor nedal. Mezi ně patří třeba zmírnění podmínek pro případné slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

Sociálně-zdravotní služby by podle vládního návrhu mohly poskytovat například domovy pro seniory, centra duševního zdraví a stacionáře. Pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných by se od roku 2029 hradil ze zdravotního pojištění až na výjimky jen tři měsíce. Delší úhrada by byla možná jen se souhlasem zdravotní pojišťovny.

Novela je před závěrečným hlasování. Sociální výbor ji posuzoval jako výbor garanční. Členové a členky se zabývali více než dvěma desítkami návrhů. Doporučili 12 z nich. Mezi ně patří zrušení ustanovení o složení inspekčních týmů, vytvoření oddělených prostor pro děti v domovech pro postižené, prodloužení období pro vzdělávání pracovníků z jednoho roku na dva, respektování a ochrana práv klientů. Týkají se i center duševního zdraví či zdravotní péče, kterou by mohli poskytovat blízcí.

K sedmi záměrům výbor stanovisko nepřijal, a to třeba k poslaneckému návrhu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) o zmírnění podmínek pro slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Výbor odmítl návrh na roční odklad termínu uzavření dětských domovů pro děti do tří let, který navrhl poslanec ANO Aleš Juchelka. Tyto takzvané kojenecké ústavy mají skončit na konci letošního roku.

ČTK

Mohlo by vás zajímat