Období kolem oblíbeného svátku Halloween je strašidelné i uvnitř úřadů a institucí Evropské unie v jejím „hlavním” městě, tedy v Bruselu. V sídle Evropské komise straší duchové bývalých komisařů a ti nově příchozí se bojí kostlivců ve svých zděděných skříních. Byrokraté v podřimujících institucích opředených pavučinami se zase bojí strašidelných figur ve Spojených státech a zákonodárci v europarlamentu se chystají položit si onu obávanou otázku: změna smlouvy nebo trik? 

Právě tak vidí aktuální dění v klíčových unijních orgánech vlivný bruselský deník Politico. A přináší rozsáhlý halloweenský přehled, kdo přesně má v EU hrůzu z koho nebo z čeho.

Všichni se bojí Björna Seiberta

Björn Seibert je šéf kabinetu staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. A je to právě on, kdo má v Bruselu moc startovat, ale také ukončovat kariéry unijních úředníků. „Když zavolá Björn, víte, že to nejsou dobré zprávy,” cituje Politico jednoho z vyšších unijních úředníků.

Do Bruselu přišel Seibert z Berlína v roce 2019 spolu s von der Leyenovou a v srdci unie funguje mimo jiné jako její nejvlivnější poradce. Jejich vzájemné šeptání v němčině o klíčových personálních rozhodnutích se stalo v budově Berlaymont, tedy v ústředí komise, běžným koloritem. 

„Nejhorší věc, která se může stát, je, když se váš spis dostane do 13. patra,” řekl listu pod podmínkou zachování anonymity další úředník komise s odkazem na patro, kde pracuje von der Leyenové kabinet. „Nikdy nevíš, jestli se to vrátí, nebo ne.” 

Von der Leyenová se bojí soudního dvora

Politico připomíná, že existuje mnoho dobrých důvodů, proč se obávat „party starších mužů z Lucemburku v podivných splývavých hábitech”. Ale von der Leyenová má o jeden zásadní víc než ostatní: totiž údajnou netransparentnost smluv o vakcínách proti nemoci Covid-19.

Soudní dvůr EU už v červenci částečně zpochybnil rozhodnutí předchozí komise vedené von der Leyenovou začernit zásadní části smluv s farmaceutickými společnostmi před jejich zveřejněním a komise se nyní proti tomuto verdiktu aktivně brání.

Mohlo by vás zajímat

Současně se ale soudní dvůr bude příští měsíc zabývat dalším citlivým případem – právní bitvou přezdívanou „Pfizergate„. Ta se týká údajné SMS komunikace mezi von der Leyenovou a generálním ředitelem Pfizeru Albertem Bourlou v rámci příprav na dohodu EU o vakcíně proti covid-19.

Všichni se bojí Donalda Trumpa

Bývalý prezident USA je jen krůček od svého návratu na post nejmocnějšího muže planety.

Do amerických voleb zbývají jen hodiny a Brusel se na potenciální druhé funkční období Donalda Trumpa intenzivně připravuje. Tedy i na to, jaké důsledky by jeho zvolení pro Evropskou unii mělo. 

Brusel už tak například chystá nouzové plány pro případ, že by republikánský kandidát skutečně stopnul veškerou finanční a vojenskou podporu Ukrajiny. 

Poslanci se bojí Olivéra Várhelyiho

Hlavní muž maďarského premiéra Viktora Orbána v Bruselu, tedy eurokomisař pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi, si vybudoval pověst experta na strašení ostatních – ať už jde o jeho postoje k rozšiřování EU, nebo třeba jednostranné omezení financování Palestinců.

Maďarský eurokomisař pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi. Foto: Evropská komise

A horor – jak by jeho působení mnozí v Bruselu popsali –  by navíc mohl pokračovat. V nové komisi totiž Várhelyi figuruje jako kandidát na post evropského komisaře pro zdraví. V současné době se tak jako ostatní kandidáti včetně Jozefa Síkely za Česko připravuje na tradiční „grilování” v europarlamentu. U slyšení by ho přitom mohly dohrnat některé jeho vlastní výroky nebo činy z minulosti, například když loni právě na půdě evropského parlamentu nazval místní zákonodárce „idioty”. 

Mezi europoslanci a bruselskými experty na zdravotnictví navíc panuje i obava z jeho nedostatečných zkušeností a erudice v této složité oblasti. 

Jenže úplně nejstrašidelnější by na celé situaci paradoxně bylo to, připomíná Politico, pokud 

Várhelyi zmíněným parlamentním slyšením neprojde. V zákulisí se už totiž spekuluje, že v takové situaci by mohl Orbán navrhnout jako náhradníka někoho, kdy by byl s maďarským vládcem ideologicky ještě spřízněnější, případně že by mohl celý proces jmenování nové komise na měsíce blokovat.

Orbán se bojí evropských lidovců

Maďarský premiér je vůbec noční můrou, která nedá vůdcům unie spát. A to nejen proto, že blokuje některá rozhodnutí evropské rady nebo že létá do Moskvy za ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Jenže i Orbán má v Bruselu své vlastní démony. Například vlivná Evropská lidová strana (EPP) otevřela v europarlamentu dveře Orbánovu hlavnímu rivalovi, opozičnímu lídrovi Péteru Magyarovi. Ten aktuálně v Maďarsku dokonce vede v průzkumech nad Orbánovou stranou Fidesz.

Vřelé – a důležité – přijetí v Bruselu dodává Magyarovi doma podporu v jeho tažení proti Orbánovi, který byl mimochodem sám členem EPP, než se s ní před třemi lety rozešel.

„Vy jste ty evropské volby nevyhrál, Fidesz není vítězem voleb… volby vyhráváme my, EPP,“ řekl nedávno Orbánovi během debaty v Evropském parlamentu předseda EPP Manfred Weber. „Vím, že jste nervózní… Péter Magyar vás v Maďarsku porazí,“ dodal při té příležitosti Weber, připomíná Politico. 

Socialisté se bojí Raffaeleho Fitta

Novým italským eurokomisařem by se měl stát Raffaele Fitto – jeden z nejbližších spojenců pravicové italské premiérky Giorgie Meloniové. Pokud opravdu úspěšně projde grilováním v europarlamentu, měl by být zodpovědný za politiku soudržnosti a dokonce zaujmout post výkonného místopředsedy Evropské komise.

Evropští socialisté z toho ale žádnou radost nemají a obávají se, že Ital zkrátka není pro takovou funkci v komisi příliš „Fitt”.

Možný budoucí eurokomisař Raffaele Fitto. Foto: FB profil Raffaele Fitta

Důvod je přitom podle Politica prostý – Meloniové by se tak podařilo nasadit svého člověka do samého srdce evropského projektu, který dlouhodobě stojí na pevném spojení mezi socialisty a středopravými lidovci.

A pokud Fitto zaujme post výkonného místopředsedy, budou se mu ostatní komisaři muset zpovídat a reportovat mu. Socialisté tak mají před nadcházejícími slyšeními kandidátů v parlamentu nervy z toho, že by mohli přijít o svůj letitý vliv na klíčovou politickou agendu v Bruselu. 

Diplomaté se bojí francouzského velvyslance

Velvyslanec Elysejského paláce v EU Philippe Léglise-Costa je v bruselské bublině tak proslulý, že si podle Politica vysloužil přezdívku „PLC.“ 

Je přitom jedním z klíčových členů takzvaného Coreperu, tedy platformy, kde se velvyslanci všech 27 členských zemí unie snaží najít kompromisní řešení aktuálních témat. PLC platí za jednoho z nejzkušenějších politických stratégů mezi všemi těmito diplomaty a i nováčci v Bruselu dobře vědí, že získat si ho na svou stranu je pro dosažení důležitých dohod takřka nezbytné. 

A znalci poměrů v této souvislosti radí, že při jednáních o klíčových otázkách s francouzským velvyslancem je nejdůležitější neztratit sebejistotu, když se své protějšky snaží PLC zahnat svoz obratností do kouta.

Migranti se bojí Magnuse Brunnera

„Ani se nepokoušejte dostat do Evropy, jinak skončíte v návratovém centru. To je zpráva, kterou unie aktuálně vysílá lidem, kteří se snaží na její území ilegálně dostat.

Nastupující rakouský eurokomisař pro migraci Magnus Brunner. Foto: Ministerstvo financí Rakouska

Překlopit tuto výhrůžku do reality má nastupující eurokomisař pro migraci, Rakušan Magnus Brunner. Komise mimo jiné plánuje přepracovat zákon o deportacích tak, aby se usnadnily návraty migrantů zpět do jejich domovských zemí.

Nadšený tenista Brunner pak plánuje podle Politica využívat své tenisové dovednosti k tomu, aby „odpálkoval” co nejvíce žádostí o azyl.

Vůbec nikdo se nebojí evropské ombudsmanky

Emily O’Reillyová byla evropskou veřejnou ochránkyní práv zvolena poprvé v červenci 2013 a nyní se podle Politica chystá ve své funkci skončit. 

Jediná věc, která by mohla kohokoliv vyděsit, je ale písmeno „O” v jejím jméně, konstatuje sarkasticky na adresu irské ombudsmanky Politico.

Veřejný ochránce práv totiž nemá jakékoliv pravomoci k tomu, aby trestala Evropskou komisi. Může ji pouze „klepnout přes prsty” a obvinit ji z „nesprávného úředního postupu”, uzavírá svůj halloweenský přehled Politico.  

Tomáš Svoboda

Článek byl převzat ze zpravodajského portálu Ekonomický deník, který stejně jako Zdravotnický deník a Česká justice spadají do vydavatelství Media Network.