Ministerstvo zdravotnictví a jeho šéf Vlastimil Válek mají nyní před sebou velmi důležité období. V Poslanecké sněmovně totiž budou mít pět zásadních zákonů, které mohou velmi proměnit české zdravotnictví. Vedle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválila vláda tuto středu, jde o novelu zákona o zdravotních službách, jež mimo jiné jasně říká, za co lékaři smějí či nesmějí vybírat peníze, dále novelu zákona o specifických zdravotních službách, zdravotně-sociálním pomezí a také elektronizaci. Tato novela by přitom měla dát zelenou tomu, aby od roku 2026 skutečně české zdravotnictví začalo fungovat elektronicky. Válek o tom hovořil v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize.
„Elektronizace umožní pojišťovnám i každému lékaři, aby si ověřili, jestli pacient nešel v pondělí na CT a ve středu na další v jiné nemocnici. Dnes se lékaři nedozví, když byl člověk na vyšetření jinde, pokud to sám neřekne. Z jejich pohledu nejde o zbytečné vyšetření, pouze nemají informaci, že byl před měsícem v jiné nemocnici u jiného doktora. To budeme od příštího roku mít,“ přibližuje Vlastimil Válek.
Změna by tedy měla vést k lepší organizaci zdravotnictví. „Praktik by měl být průvodce pacienta systémem. Měl by mít možnost poskytnout mu maximum péče, kterou je schopen provést na místě, a případně pacienta co nejrychleji dostat k té správné péči jinde. Lidé dnes putují systémem, protože nevědí, jak se k péči dostat. A praktik by měl být i advokátem pacienta, který by ho měl chránit před zbytečnou péčí – k tomu ale potřebuje informace o tom, co se s pacientem děje, a ty elektronizace, pokud bude fungovat, přinese,“ konstatuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
K tomu, aby byla elektronizace zdravotnictví skutečně uvedena do praxe, už přitom ministerstvo zdravotnictví učinilo velkou část nezbytných kroků. Podle Válka je v tuto chvíli vysoutěženo dvacet projektů a problematika je vydiskutována s odbornou veřejností.
„Všechny projekty budou spuštěny v prvním pololetí příštího roku a budou postupně instalovány v nemocnicích, u ambulantních specialistů i praktických lékařů. Od 1. 1. 2026 už všechno pojede natvrdo, ale s tím, že nechci, aby zde byly sankce, ale ještě půl roku to fungovalo jako u eReceptu a mohli jsme vychytávat mouchy,“ popisuje Válek.
Mohlo by vás zajímat
Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví přitom byla schválena vládou na začátku října a nyní čeká na první čtení v Poslanecké sněmovně. Zpravodajem tisku byl tento týden určen místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Tom Philipp (KDU-ČSL).
Během příštího roku by měla začít fungovat elektronická žádanka a elektronická zpráva. V roce 2026 by pak mohli mít lékaři přehled i o prodělaných vyšetřeních. Protože přitom už dnes praktici běžně elektronicky komunikují například s pojišťovnami, neměl by být překážkou jejich vyšší průměrný věk.
Pokuta až milion korun
Další důležitou změnou, kterou Vlastimil Válek v OVM vypíchl, je vyjmenování všeho, co dnes není hrazeno zdravotní pojišťovnou, v zákoně o zdravotních službách. Řadu věcí si totiž dnes pacient platí z vlastní kapsy, příkladem budiž ošetření u zubaře nebo využití CO2 při kolonoskopii. Novela ale zároveň obsahuje také výslovný zákaz vybírání poplatků za něco, co hradí zdravotní pojišťovna. Zde by nově měla hrozit pokuta až jeden milion korun.
„Tím otevřeme dveře pro tu nejdůležitější věc. Když budu potřebovat operaci oka a budu chtít mít rohovku, která není hrazená z veřejného zdravotního pojištění, tak jsem dnes v situaci, kdy mi od ceny rohovky není odečtena cena rohovky, která hrazená je. To chceme umožnit,“ načrtává Válek. „V zákoně se definují všechny poplatky a věci, které jsou možné, tak, abychom otevřeli dveře komerčním pojišťovnám k tomu, aby například daly dohromady havarijní pojištění, pojištění nemovitosti a pojištění rizik, kdy něco není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. To už pak bude na komerčních pojišťovnách,“ dodává Válek.
Tuto novelu schválila vláda v polovině září a ministr doufá, že podobně jako novela zákona o veřejném zdravotním pojištění by mohla jít do prvního čtení koncem listopadu či začátkem prosince. „Druhé čtení bychom udělali v prosinci a v lednu, únoru bychom udělali třetí čtení. Nevnímám to jako konfliktní, a pokud budou rozumné opoziční návrhy, rád je zapracuji – chci, aby to bylo konsenzuální a odborné,“ dodává Válek.
Zákon o specifických zdravotních službách ještě čeká na schválení vládou, novela ošetřující zdravotně-sociální pomezí je po druhém čtení.
-mk-