Pád německé spolkové vlády přidělává vrásky na čele dalším zdravotnickým profesním skupinám. Důležitá a všemi očekávaná nemocniční reforma totiž zatím dostala zelenou pouze v dolní komoře německého parlamentu a čeká na projednání také ve Spolkové radě. Jenže předčasné parlamentní volby mají být v Německu již koncem února, což zvyšuje riziko, že pracně připravovaná reforma nakonec spadne pod stůl. „Je nerozumné, aby pacienti i zaměstnanci ve zdravotnictví dále zůstávali v nejistotě, co s důležitými zdravotnickými reformami bude,“ uvedli pro odborný deník Deutsches Ärzteblatt zástupci německé Asociace vědeckých lékařských společností.
Zástupci německé Asociace vědeckých lékařských společností (AWMF – Arbeitsgemeinschaft der Wissenschaftlichen Medizinischen Fachgesellschaften) apeluje na politiky, aby urychleně definitivně schválili důležité reformní projekty, které se týkají německého zdravotnictví. Jedná se zejména o reformu nemocniční sítě, kterou dlouhou dobu připravovali odborníci pod vedením spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha (SPD). Ale také o reformu pohotovostní péče.
Konec reformy ohrozí stabilitu nemocnic, varují lékařští vědci
Je nerozumné, aby pacienti i zaměstnanci ve zdravotnictví dále zůstávali v nejistotě, co s důležitými zdravotnickými reformami bude,“ cituje odborný deník Deutsches Ärzteblatt komisi pro strukturu zdravotní péče, která je součástí zmíněné Asociace.
Lékaři sdružení v odborných společnostech se obávají zejména toho, že téměř prosazená reforma nakonec spadne pod stůl, což by pro řadu německých nemocnic znamenalo katastrofu. „Pokud nemocniční reforma nebude schválena, nekontrolované insolvence některých nemocnic by se mohly dotknout zejména venkovských regionů a finanční situace všech nemocnic by se dále zhoršila,“ varuje Asociace.
Podobné obavy zástupci Asociace vyjádřili ve vztahu k potenciálně nezrealizované reformě pohotovostní péče, kde by podle nic rovněž hrozil kolaps. Tato reforma navíc ještě není podle Asociace ve stavu, kdy by byla připravena, a bude vyžadovat ještě úpravy.
Podle Asociace sice ani nemocniční reforma není zcela v souladu s jejími představami, ale jde o strukturu, podle níž už například jednotlivé spolkové země začínají budoucí síť nemocnic plánovat. Asociace pozitivně vnímá zejména definování více než šesti desítek skupin zdravotních služeb, které umožní efektivní plánování nemocniční sítě na jednotlivých úrovních.
Mohlo by vás zajímat
AWMF proto vyzývá odpovědné politiky, a to jak na spolkové úrovni, tak na úrovni jednotlivých spolkových zemí, aby ve zdravotnických reformách pokračovali. „Restrukturalizace je nevyhnutelná, vzhledem k tomu, jak omezené jsou finanční zdroje pro zdravotnictví,“ cituje dále Asociaci deník Deutsches Ärzteblatt.
Faktor pádu vlády
Prosazení nemocniční reformy a dalších změn ve zdravotnictví se výrazně zkomplikovalo poté, co v průběhu minulého týdne padla koaliční spolková vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze. Ten z funkce spolkového ministra financí odvolal šéfa jedné z vládních stran (FDP – Svobodní) Christiana Lindnera, načež tato strana z vlády odešla. Zbytek vládní koalice (SPD a Zelení) nyní ve Spolkovém sněmu (dolní komora německého parlamentu) nedisponují většinou hlasů.
Nemocniční reforma sice byla ve Spolkovém sněmu schválena, nyní ji očekává projednávání v horní komoře, tedy ve Spolkové radě. Tam SPD a Zelení stále mají většinu, ovšem ani tak není schválení nemocniční reformy jisté.
Pokud by reforma ve Spolkové radě narazila, do hry by vstoupil takzvaný mediační výbor. Jedná se o orgán, který je tvořený 16 členy Spolkového sněmu a 16 členy Spolkové rady. Pokud na základě jednání mediační výbor dospěje ke shodě na podobě projednávaného zákona, a tato se liší od verze, kterou schválil Spolkový sněm, musí novou podobu zákona schválit znovu Spolkový sněm a následně i Spolková rada. Pokud mediační výbor k dohodě nedospěje, zákon může vstoupit v platnost jedině v případě, že jej v novém hlasování schválí absolutní většina Spolkového sněmu.
Předčasné volby již v únoru?
A v takovém případě by riziko, že nemocniční reforma neprojde, výrazně vzrostlo. Takzvaná semaforová vládní koalice disponovala ve Spolkovém sněmu 414 mandáty z celkových 733, po odchodu FDP ze spolkové vlády však SPD a Zelení mohou opřít jen o 324 poslanců a poslankyň, což k případnému prosazení nemocniční reformy na druhý pokus skrze absolutní většinu hlasů nestačí.
Navíc se výrazně přiblížil termín předčasných voleb do Spolkového sněmu. Dvě největší strany v něm zastoupené se shodly, že němečtí voliči by k urnám mohli přijít již 23. února, uvedl například portál Tagesschau.de. Je tedy pravděpodobné, že politické strany budou svůj čas i síly napřimovat právě k termínu předčasných voleb než ke schvalování zdravotnických reforem. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach však dal najevo optimismus a odhodlání ve svém reformním úsilí pokračovat.
Zdeňka Musilová