Na jednání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO), která se uskuteční dnes, se české ministerstvo zdravotnictví zaměří na klíčovou otázku dostupnosti léčiv a posílení farmaceutické soběstačnosti Evropské unie. Na včerejší tiskové konferenci, předcházející dnešnímu jednání, to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Česká republika se chystá znovu otevřít diskuzi o farmaceutickém balíčku, jehož cílem je stabilizovat evropský farmaceutický průmysl a zajistit rovnoměrnou dostupnost léčiv pro pacienty napříč všemi členskými státy. Na přetřes přijdou ale i další témata.

Jedním z nejdůležitějších témat, o nichž budou ministři jednat, je tzv. farmaceutický balíček neboli nastavení nové evropské farmaceutické legislativy, který ve velké míře ovlivňuje dostupnost léčiv, a k němuž Rada hledá společné stanovisko. S jasnou pozici tam přichází právě česká delegace. „Rádi bychom, aby podpora Evropské unie pro farmaceutické firmy byla provázána s tím, že tyto firmy musí vyrábět na území Evropské unie. Musí zde také probíhat výzkum a klinické studie,“ popsal české hledisko ministr Válek. Očekává, že takové nastavení farmaceutické legislativy vrátí část farmaceutického průmyslu zpět do Evropské unie.

„Snažíme se akcentovat… aby pobídky, které dáváme, byly vždy vázány na to, že dané léčivo bude evropským pacientům dostupné,“ doplnil ministra náměstek Jakub Dvořáček ve spojitosti s podmínkou, aby vývoj a výzkum léčivého přípravku, ale i klinická hodnocení a samotná výroba probíhaly na území Evropské unie. Dodal, že by tak nemělo docházet k situacím, kdy výrobce potřebný lék uvede jen na hrstku velkých trhů, a na ty malé nikoliv. „Byli bychom rádi, aby tyto přípravky byly dostupné ve všech zemích, ideálně ve stejném čase, co nejdříve po registraci daného léčiva,“ dodal Dvořáček.

Válek uvedl, že se ministerstvu daří získávat pro tuto myšlenku i další členské země, a že už tuto pozici podporuje dalších 19 zemí. „Je to správné řešení, které dlouhodobě stabilizuje evropský farmaceutický průmysl a trh, stejně jako vývoj nových látek a produkci aktivních látek na území Evropské unie,“ dodal ministr.

Zásobování s mírou

Na červnovou schůzku Rady EPSCO ministerstvo naváže také dalším aktuálním tématem, a to otevřením otázky excesivního hromadění léčiv. „Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo v této problematice zastavit nadměrné navyšování zásob,“ řekl Válek a narážel tím na případy, kdy si některé evropské země, například Německo, v minulosti dělaly velké zásoby léčiv, což ohrožovalo dostupnost v okolních zemích, včetně České republiky.

Kromě toho ministři proberou téma dárcovství a transplantace orgánů, přičemž, jak Válek uvedl, „v této oblasti máme jeden z nejpropracovanějších systémů a jsme připraveni se aktivně podílet na aktualizaci Akčního plánu EU pro dárcovství a transplantace orgánů.“ Připomněl však, že zdravotnictví není celoevropská společná politika a je tudíž nutné na všem hledat konsenzus.

Mohlo by vás zajímat

Léků je dostatek

Na Válka navázal jeho náměstek Jakub Dvořáček, který připomněl, že většina výpadků léků před rokem se týkala zejména generických léčiv, a Evropská komise na to reaguje přípravou nové legislativy, tzv. Critical Medicines Act, který by měl zlepšit dostupnost základních léčiv pro evropské pacienty. Předpokládá se, že tato legislativa bude předložena Komisí na jaře příštího roku. Nelze ale predikovat, jak dlouho bude trvat ji projednat a schválit. „Vznikla k tomu pracovní skupina, které spolupředsedáme a která má doporučit investiční pobídky pro farmaceutický průmysl, pokud jde o generická a biosimilární léčiva,“ dodal náměstek.

Vyjádřil se rovněž k tématu potenciálních výpadků léků, které zejména před rokem sužovaly Českou republiku. Ujistil však, že v současné době nemá ministerstvo indicie, že by měly některé léčivé přípravky chybět. „Zatím všichni výrobci, kteří nám avizovali dodávky v tom rozsahu, který nám slíbili, je většinou dodržují,“ ocenil s tím, že v těch případech, kde tomu tak není, se podařilo zajistit dodávky navíc.

„V tuto chvíli máme s jistotou dostatečné množství léčiv jak do konce roku, tak na jarní období. Nepředpokládám žádný významný výpadek… Tato sezóna by měla být v pořádku,“ shrnul Dvořáček, a jeho slova podpořil i ministr. „Nebojím se toho, že by v České republice hrozil nedostatek nurofenu nebo penicilinu. Situace je v tomto směru zcela pod kontrolou,“ ujistil Válek. Jedním dechem však dodal, že problematika dostupnosti léčiv je komplexní a je tudíž nutné ji nadále koordinovat celoevropsky. Právě k tomu budou mít na dnešní schůzi Rady ministři členských zemí prostor.