Slovenská vláda na svém pátečním zasedání schválila dohodu s Lékařským odborovým sdružením (LOZ) o sociálním smíru ve zdravotnictví. Zavazuje se v ní ke splnění řady požadavků lékařských odborářů a k tomu, že obě strany budou nadále jednat o sporných bodech.
Strany uvádějí, že se ji rozhodly uzavřít za účelem realizace uzavřených memorand a urovnání vzájemných vztahů. LOZ má zajistit, aby lékaři po podpisu smlouvy stáhli své výpovědi. Spory mezi stranami týkající se obsahu memoranda nebo s ním související budou strany řešit vzájemným jednáním. Byl zřízen výbor složený ze zástupců LOZ i vlády, který dohlíží na provádění kroků z memoranda.
V pátek dopoledne jednali zdravotničtí odboráři s ministrem zdravotnictví Kamilem Šaškem (za ANO) o konečné dohodě, kterou předložil vládě.Prvním bodem dohody je změna systému financování zdravotnických zařízení tak, aby platby zdravotních pojišťoven odrážely skutečné náklady na zdravotní péči včetně zohlednění ceny práce zdravotníků. Vláda se zavázala, že v roce 2025 provede personální audit, aby byla pokryta skutečná poptávka po zdravotnických pracovnících ve všech lůžkových zařízeních. Prověří mimo jiné dodržování dohodnuté pracovní doby a zásobování léky a zdravotnickým materiálem. Vláda a LOZ se dohodly, že audit bude sloužit jako podklad pro rozhodování o dalším navýšení zdrojů nebo o efektivnějším přerozdělení finančních prostředků pro nemocnice. Bude se také pracovat na dalším rozšíření úhrad v rámci DRG mechanismu.
Původně dohodnuté mzdy
Vláda se zavázala předložit parlamentu ve zkráceném legislativním řízení návrh zákona, který by stanovil minimální personální požadavky na lůžková zařízení. Počet lékařů, sester a porodních asistentek se má zvýšit a zákon bude garantovat počet lékařů, sester a porodních asistentek na jednoho pacienta. Dále má předložit ve zkráceném řízení návrh novely zákona o poskytovatelích zdravotních služeb, který zajistí návrat základních složek mezd zdravotnických pracovníků v nemocnicích na původní zákonem stanovenou úroveň násobků průměrné mzdy před konsolidací veřejných financí.
Vláda však trvá na tom, že lékaři, kteří pracují více hodin, nepotřebují zákonem zaručenou ochranu svých mezd. „Zvláštní mzdové zvýhodnění se proto nebude vztahovat na lékaře, který pracuje na zkrácený úvazek menší než polovinu plného úvazku lékaře a zároveň vykonává lékařské povolání u jiného poskytovatele zdravotních služeb než u poskytovatele lůžkové zdravotní péče a poskytovatele, který provozuje zdravotnickou záchrannou službu,“ uvádí se ve smlouvě. Vláda má do šesti měsíců od podpisu smlouvy dále zvýšit počet slovenských studentů na lékařských fakultách a také přehodnotit nebo zkrátit délku specializačního studia lékařů alespoň na úroveň České republiky.
Za splněný bod memoranda považují strany zrušení zdanění nepeněžních plnění při vzdělávání lékařů. Odboráři ocenili, že vláda svým usnesením zajistila, že nemocnice zřizované nebo ovládané státem nebudou transformovány na obchodní společnosti. Všichni lékaři, kteří podali výpověď, mají být znovu přijati do nemocnic. Vláda má také předložit návrh zákona ve zkráceném řízení, který zajistí, aby byla zrušena možnost vyhlašovat stav nouze při nedostatku lékařů a trestat je za odmítnutí nastoupit do praxe. Vláda prohlašuje, že nechce vytvářet nouzový stav ani stav ohrožení, ale musí zajistit ochranu ústavních práv občanů na dostupnou zdravotní péči. „Strany budou usilovat o zajištění ochrany ústavních práv občanů na dostupnou zdravotní péči prostřednictvím sociálního dialogu,“ uzavírá vláda.
Mohlo by vás zajímat
Důležité jsou jasné milníky
Zdravotnický analytik Martin Smatana uvedl, že dohodu o „sociálním smíru“ považuje za dobrý kompromis mezi vládou a lékařskými odbory. Obsahově i pragmaticky se podle něj jedná o výrazně lepší dokument než původní memorandum podepsané v roce 2022. „Dokument se totiž více podobá dohodě mezi dvěma partnery, a ne nátlakové akci jedné strany,“ zhodnotil. Je také mnohem konkrétnější, obsahuje jasnější a dosažitelnější kroky, úkoly či milníky. Původní memorandum bylo podle analytika často nejasné, vágní a jeho plnění nebylo možné objektivně měřit. Současná dohoda například obsahuje jasné milníky v zavádění mechanismu plateb DRG.
Smatana rovněž ocenil dohodu o provedení personálního, provozního a výrobního auditu, včetně přepočtu efektivity úvazků. „Jelikož jsem se na provedení takového auditu v roce 2016 podílel, mohu potvrdit, že existuje několik pracovišť, kde dochází k přezaměstnanosti a vysoké neefektivitě, a to i přes celkový nedostatek zaměstnanců,“ uvedl.