Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027 (IROP 2021–2027), které se zaměřují na vznik a modernizaci urgentních příjmů v českých nemocnicích. Díky této podpoře mohou nemocnice získat z evropských fondů přibližně 3,8 miliardy korun na stavební úpravy, nákup přístrojů a IT vybavení. Po započítání spolufinancování z české strany by se celková investice mohla vyšplhat na pět miliard korun do poloviny roku 2029. Podpora je určena až pro 97 nemocnic, které tvoří síť urgentních příjmů v České republice. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v tiskové zprávě.

O využití těchto prostředků budou rozhodovat zřizovatelé a zakladatelé nemocnic. Ti budou na základě konkrétních regionálních potřeb vybírat projekty, které předloží ke schválení.

Investice, která je rozdělená do tří výzev, má zajistit vyšší kvalitu, dostupnost a návaznost akutní zdravotní péče po celé zemi. “Žadatelé mohou získat podporu na financování staveb nových urgentních příjmů, jejich modernizaci, přístavby nebo stavební úpravy. Získané peníze mohou investovat do nových nebo modernějších recepcí, čekáren, kontaktních míst pro spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou, lůžkových částí, heliportů, moderních přístrojů a IT technologií nebo do zajištění bezbariérového přístupu,” uvedl vrchní ředitel sekce evropských a národních programů na Ministerstvu pro místní rozvoj Leo Steiner.

Urgentní příjmy hrají klíčovou roli v systému zdravotní péče. Slouží jako první místo ošetření a vyšetření pacientů, kteří se do nemocnice dostanou buď sami, nebo za pomoci záchranné služby. Jsou určeny především pro pacienty s náhlými a závažnými zdravotními problémy či v přímém ohrožení života.

Ministerstvo zdravotnictví, které na přípravě těchto výzev spolupracovalo, zdůrazňuje, že IROP 2021–2027 přináší do českého zdravotnictví dosud největší objem prostředků zaměřených na urgentní příjmy. Program však zahrnuje i další oblasti podpory, například vznik mobilních specializovaných paliativních týmů, ambulancí či center duševního zdraví.

Mohlo by vás zajímat

Resort zdravotnictví uvádí, že zkušenosti z minulého období IROP 2014–2020 ukazují, jak důležitá je modernizace zdravotnické infrastruktury. Díky evropským dotacím bylo v reakci na pandemii covidu-19 investováno přibližně 18,5 miliardy korun do páteřní sítě nemocnic s urgentními příjmy.

Podmínkou čerpání nových dotací bude zajištění funkčnosti urgentních příjmů v souladu s metodickými doporučeními a zavedení systému hodnocení kvality péče. Nemocnice budou muset sledovat například počty pacientů, kteří z důvodu dlouhé čekací doby nevyčkali na ošetření. Podpora tak nejen modernizuje infrastrukturu, ale má také za cíl zlepšit kvalitu a dostupnost péče pro pacienty s akutními zdravotními problémy.