Sběr zdravotnických dat je v Česku v plném proudu. Aby ale byla využitelná, je neméně důležité je zpřístupňovat, sdílet a správně komunikovat. Na to se zaměřuje Národní zdravotnický informační portál (NZIP). O pokroku, který portál učinil za poslední rok a o tom, jaké novinky chystá na další rok, na letošní konferenci NZIP & NZIS Open pohovořil koordinátor platformy Martin Komenda.
„Ten pokrok je úžasný,“ zhodnotil Komenda rozvoj portálu. V rámci NZIP je přístupných 269 výstupů, přičemž otevřených dat je již 99 a datových souhrnů také 99. „Rozdíl je v tom, že datové souhrny jsou typicky excel bez všech metadatových popisů, jako to má třeba datová sada, která má svého klienta, protože už je to naformátované a nemusí dělat procedury typu import nebo kontingenční tabulky. Míra agregace tam většinou je,“ vysvětlil Komenda.
Dostupných je také již 44 interaktivních datových vizualizací a infografik. Týkají se například průběhu těhotenství, nejčastějších komplikacích nebo vakcinací hrazených z veřejného zdravotního pojištění. „Je to krásný doplněk k té tvrdé vrstvě dat. Konzumenty to má také, ať už to budou třeba sociální sítě nebo jiné domény,“ dodal Komenda.
Komunikace dat i prostřednictvím her
Velkou změnou oproti loňskému roku je přeměna lokálního katalogu otevřených dat na katalog zdravotnických dat. „Terminologicky jsme trochu jinde, ale největší kouzlo je v tom, že katalog zdravotnických dat má v sobě úplně všechno, včetně otevřených dat,“ zdůraznil koordinátor portálu hlavní přínos. Katalog přitom zohledňuje různé cílové skupiny – datový začátečník, průzkumník a expert – a to vždy s ohledem na datovou gramotnost uživatele. „Každého je potřeba obsluhovat trochu jinak, protože každý vyžaduje individuální přístup a pro nás je to velká výzva, ale věřím, že se nám ty věci daří,“ dodal Komenda.
Právě komunikaci dat označil za zcela klíčovou. Kromě průvodců zdravotnickými daty, které usnadňují uživatelům orientaci v systému a trvalé podpory ze strany správců NZIP odborníci rovněž natáčejí videa či moderované rozhovory, v nichž se snaží osvětlovat témata laikům. „Vysvětlujeme různým způsobem. Základní pojmy je třeba zasadit do kontextu,“ zdůraznil Komenda.
Součástí NZIP pak jsou i hry a interaktivní kvízy, které vysvětlují, jak zdravotnictví a data fungují.
Mohlo by vás zajímat
NZIP se v neposlední řadě daří postupně dostávat i do publikační roviny. „Snažíme se publikovat nejenom po stránce metodické. Jsme úřad a musíme se podle toho i chovat a jakési návody, dokumentace, metodiky jsou potřeba a vznikají,“ dodal.
Zjednodušení a modernizace
Za poslední rok se v rámci NZIP podařilo posunout řadu věcí. Byl například zaveden nový autorizačně autentizační mechanismus v systému hlášení nežádoucích událostí „Chceme ho plošně používat napříč komunikaci s poskytovateli zdravotnických zařízení… Přes jeden login, tedy jedny uživatelské údaje, bude moci přistupovat k více vizualizacím,“ vysvětlil Komenda.
Rovněž byla spuštěna nová verze Portálu epidemiologie novotvarů v ČR. „Je plně kompatibilní s moderním přístupem a věříme, že i jeho informační hodnota se někam posunula,“ věří koordinátor portálu. V pilotním režimu již také běží portál zdravotnických ukazatelů. „Jednotlivé indikátory ukazatele českého zdravotnictví jsou zejména pro krajské municipality nebo regiony, ale i pro kohokoli dalšího,“ věří v širokou využitelnost Komenda.
O data mohou uživatelé žádat prostřednictvím online formuláře na webu NZIP.
Budování komunity
Nemalé kroky kupředu plánuje NZIP učinit i v roce 2025. Hned od prvního ledna bude otevřen transparentní příjem žádostí o syntetická data a také klasifikační systém CZ DRG bude mít k tomuto datu novou webovou platformu.
Vycházet bude dále newsletter pro odborníky, který bude informovat o novinkách v daných oblastech. „Chceme tím pokrýt opakující se dotazy,“ vysvětlil Komenda s tím, že cílem jeho a jeho kolegů je vybudovat komunitu zdravotnických dat, veřejně dostupnou znalostní databázi a k tomu katalog jak primárních otevřených datových sad, tak agregovaných datových souhrnů či syntetických dat a skriptů.
„Chceme nadále vyhodnocovat a zpracovávat zpětnou vazbu napříč odborníky v oblasti dat a zdravotnictví, tak i uživatelů NZIP. Chceme minimalizovat technologický dluh, který každým dnem narůstá v rámci vývoje platformy NZIP. A chceme se podívat i na mezery v datovém zpravodajství,“ předeslal Komenda plány do budoucna.