Vzestup firem, které podnikají v oblasti výroby léků nebo zdravotnických přístrojů a zařízení máme většinou spojený se Spojenými státy americkými. Přesto se čas od času přihlásí o slovo také Evropa. Britský list Financial Times věnuje pozornost britské biotechnologické společnosti Ottimo Pharma, která se soustředí na vývoj onkologických léků, stejně jako finské technologické firmě Ōura, jež na trh dodává „chytré“ prstýnky pro monitoring zdravotního stavu. Obě společnosti se nově těší ze zájmu investorů, kteří jim svěřili stovky milionů dolarů.
Co spojuje americkou farmaceutickou společnost Seagen a britskou biotechnologickou společnost Ottimo Pharma? Osoba Davida Epsteina, který prvně jmenovanou společnost vedl před její akvizicí americkou farmaceutickou skupinou Pfizer, a který se pokusí svůj úspěch zreplikovat coby výkonný ředitel druhé jmenované, tedy společnosti Ottimo Pharma.
Ottimo Pharma, která sídlí v Londýně a americkém Bostonu, si v průběhu letošního roku připsala velký úspěch při získávání důvěry investorů. V uplynulém týdnu totiž oznámila, že se jí letos podařilo skrze fundraising získat kolem 140 milionů dolarů (v přepočtu asi 3,4 miliardy korun) od soukromých investorů.
Léky nové generace: vyšší efektivita, méně nežádoucích účinků
Ottimo totiž představuje nadějnou biotechnologickou společnost, která se soustředí na vývoj onkologických léků na principu protilátek, jež dokáží bojovat s rakovinnými buňkami v lidském těle. Výhodou takových léků je naděje, že by mohly rakovinu léčit efektivněji a s výrazně menšími nežádoucími účinky u pacientů.
Podle expertů, na které odkazuje britský list Financial Times, by trh s touto novou generací onkologických léků mohl v dohledné době dosáhnout ročního globálního obratu až 100 miliard dolarů (přes 2,4 bilionu korun).
Šéf Ottimo Pharma David Epstein věří, že trh s těmito léky by mohl nabýt až dvojnásobného objemu v porovnání s podobnými léky, které rovněž při boji s rakovinou využívají imunitní systém pacienta. A to hlavně díky jejich vyšší účinnosti a většímu komfortu u pacientů. „Je zcela zjevné, že když lze pomocí nových léků dosáhnout vyšší míry vyléčenosti než u starších léků, starší léky budou pacientům v průběhu času podávány stále méně a méně,“ řekl Epstein listu Financial Times.
Mohlo by vás zajímat
Kandidáti na léky proti rakovině z dílny Ottimo Pharma budou nyní testovány v rámci rané fáze klinických testů, jejichž cílem bude především najít optimální dávkování a případné efektivní kombinování s jinými léky. Teprve pak postoupí do další fází klinických testů, na jejichž konci může být podání žádosti o schválení k uvedení na trh.
Mezi investory, kteří společnosti Ottimo svěřili zmíněných 140 milionů dolarů, patří například společnosti jako Orbimed, Avoro Capital Advisors nebo BioCapital. David Epstein listu Financial Times sdělil, že poptávka po získání podílu ve společnosti Ottimo Pharma výrazně převyšovala nabídku.
Celebrity sází na chytré prstýnky z Finska
Podobný úspěch zaznamenala také finská společnost Ōura, která vyvíjí a vyrábí „chytré“ prstýnky monitorující zdravotní stav svých nositelů. Ōura získala v roce 2024 od investorů kolem 200 milionů dolarů (v přepočtu asi 4,8 miliardy korun). Tržní hodnota společnosti se tak nyní odhaduje na 5,2 miliardy dolarů (přibližně 125 miliard korun), co je dvojnásobek oproti roku 2022, uvedl list Financial Times.
Společnost Ōura byla založena ve Finsku v roce 2013 a aktuální investorský úspěch je největší, který dosud evropská společnost tohoto typu zaznamenala. Nově získaný kapitál tak společnosti umožní expandovat na trhu a dále zdokonalovat její výrobky.
„Naším cílem je stát se součástí něčeho, čemu říkáme klinický spotřebitelský balíček,“ uvedl pro list Financial Times Tom Hale, výkonný ředitel společnosti Ōura. Prstýnky, které technologická firma dodává na trh, dokáží monitorovat spánek, činnost srdce, tělesnou teplotu a tělesnou aktivitu. Součástí produktu je také aplikace v chytrém telefonu, která umožňuje sadu personalizovat a na základě získaných dat dokáže popsat kondici uživatele.
Mezi známé investory společnosti Ōura patří například princ Harry, americké herečky Gwyneth Paltrow a Jennifer Aniston, stejně jako manažeři společností IBM, Delta nebo také zakladatel sociální sítě Twitter Jack Dorsey. Prodeje společnosti Ōura se v uplynulém roce meziročně více než zdvojnásobily, uvedl list Financial Times.