Od příštího roku bude očkování proti chřipce hrazeno nemocnicím nad rámec paušálu. Pokud tedy bude pacient očkován během hospitalizace, nebude na tom již nemocnice tratit – doposud šla totiž vakcína do nákladů daného oddělení, což pochopitelně pro zařízení nebylo výhodné. Nově bude podle úhradové vyhlášky očkování vyčleněno z paušální úhrady a v akutní i dlouhodobé péči ho i v rámci výkonu zdravotní pojišťovna uhradí v obdobné výši jako u praktického lékaře.

Úhradová vyhláška pro příští rok stanovuje, že očkování proti chřipce uhradí zdravotní pojišťovna poskytovatelům lůžkové péče ve výši jejich vykázané jednotkové ceny.

„V rámci zvýšení proočkovanosti se z paušální úhrady nově vyčleňuje úhrada za očkování proti chřipce, aby bylo toto očkování hrazeno i v případě jeho provedení za hospitalizace v lůžkových zdravotnických zařízeních, a to jak v případě akutní lůžkové péče (včetně ambulantní složky úhrady), tak následné, dlouhodobé a sociálně-zdravotní lůžkové péče. Hrazena bude výkonová složka (s hodnotou bodu totožnou jako v případě provedení očkování v ordinaci praktického lékaře) i očkovací látka jakožto zvlášť účtovaný léčivý přípravek, který je nově též vyčleněn do přílohy č. 12,“ píše se v odůvodnění změny.

Pro to, aby bylo očkování hrazeno v rámci lůžkové péče, se přitom už na začátku září vyslovilo hned několik odborných společností včetně té vakcinologické.

„Motivace pacienta pro očkování je v době hospitalizace nebo těsně před propuštěním daleko vyšší než později, kdy je navíc kvůli vakcinaci nutné navštívit praktického lékaře. Někteří, zejména dospělí pacienti ani svého registrujícího praktického lékaře nemají a zcela tak očkování unikají. Umožnění vakcinace v nemocnicích usnadní přístup populace k očkování, čímž zvýší ochranu rizikových pacientů před infekcemi, které pro ně mohou být závažné a život ohrožující. Možnost vakcinace za hospitalizace, včetně jejího bezodkladného vykázání v systému elektronické evidence očkování, také zlepší připravenost na epidemie a pandemie a zvýší efektivitu kontroly epidemií. Obdobný přístup je standardní v celé řadě vyspělých zemí světa,“ uvádějí ve společném stanovisku Česká vakcinologická společnost, Česká pneumologická a ftizeologická společnost, Společnost nemocniční hygieny a epidemiologie, Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii, Česká neonatologická společnost, Česká kardiologická společnost a Česká nefrologická společnost.

Mohlo by vás zajímat

Nižší riziko úmrtí u kardiologických pacientů

Odborné společnosti proto doporučily umožnit úhradu očkovacích látek a administraci vakcín za hospitalizace v lůžkových zařízeních obdobně jako v ambulantní péči, a to tak, aby očkovací látky byly hrazeny nad rámec základní platby za péči o pacienta, tedy jako zvlášť účtovaný léčivý přípravek (ZULP) s kódem vakcinace a očkování, což nebude pro poskytovatele zdravotních služeb ztrátové. Současně společnosti doporučují zjednodušit vykazování vakcinace směrem k plátcům.

Proč odborníci důležitost možnosti očkovat během hospitalizace tak vyzdvihují? Nemocnice poskytují péči rizikovým a chronicky nemocným pacientům, u nichž je riziko komplikací preventabilních infekčních onemocnění výrazně vyšší než u zdravých osob. Zároveň dnes máme jednoznačné důkazy podložené randomizovanými studiemi, podle nichž očkování proti chřipce u pacientů s akutním infarktem do třech dnů od přijetí do nemocnice nebo od provedení koronární intervence snižuje riziko úmrtí o více než 40 procent. Velké studie zahrnující tisíce pacientů zároveň neukázaly žádné závažnější komplikace očkování proti chřipce, které je provedeno během hospitalizace kvůli infarktu. Problematice jsme se podrobně věnovali zde.

Za měsíc a půl by tak očkování proti chřipce mělo být možné i během hospitalizace, a to u pacientů, kteří mají dle zákona nárok na úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Jde o seniory nad 65 let, pacienty se stanovenými zdravotními indikacemi, hospitalizované v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče či lidi pobývající v domovech pro seniory.